Moğolistan Askerlik Tecili

Eğer Moğolistan’da çalışmak için bulunan bir Türk vatandaşıysanız, bu durum size askerliğinizi tecil ettirme hakkını verir. Yurtdışında yaşayan, çalışan veya okuyan Türk vatandaşları yaşadıkları ülkede kendilerine en yakın Türk Konsolosluğu’na ya da Türk Büyükelçiliği’ne giderek askerlik tecili başvurusu yapabilirler.

Moğolistan'da Eğitim

Moğolistan Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Eğer Moğolistan’da çalışmak için bulunan bir Türk vatandaşıysanız, bu durum size askerliğinizi tecil ettirme hakkını verir. Yurtdışında yaşayan, çalışan veya okuyan Türk vatandaşları yaşadıkları ülkede kendilerine en yakın Türk Konsolosluğu’na ya da Türk Büyükelçiliği’ne giderek askerlik tecili başvurusu yapabilirler. Çalışma ve oturma iznine sahip, Moğolistan’daki herhangi bir şirketle sözleşmesi olan bir çalışan kimlik, pasaport, çalışma ve oturma izni, iş sözleşmesi ve vesikalık fotoğrafla ile Ulan Batur Türk Büyükelçiği’ne askerliklerini tecil ettirmek için başvurabilir.

Başvurular Ulan Batur Türk Büyükelçiliği’ne geldikten sonra önce Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’na oradan da ilgili askerlik şubesine gidecektir. Tecilin onaylanması Ulan Batur Türk Büyükelçiliği tarafından başvuran yapan kişiye bildirilecektir. Yurtdışında çalışan, iş kuran, sanatını icra eden ya da belli bir meslek grubuna ait olarak bulunan kişiler 38 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilmektedir. Kişinin 38 yaşına girdiği gün tecil süresi bitmez. O senenin 31 Aralık günü askerlik tecil süresi bitecektir.

Askerlik tecili süreçleri ile ilgili sık sık değişikler olmaktadır. Bu tip değişiklikler Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’na ait sitesinden duyurulmaktadır. Bu yüzden başvuru sürecinden önce bu siteyi kontrol etmek olası bir aksaklığı önleyecektir.

Yurtdışında yaşayan, okuyan, çalışan, iş kurmuş olan ya da gemi adamı olarak çalışan kişiler 6 ay ile 2 sene arası askerliklerini tecil ettirebilmektedir. Öğrenim gören kişiler öğrenim sürelerine göre, çalışan kişiler sözleşmelerine göre askerliklerini tecil ettirmektedir. Eğer yurtdışında üniversitede öğrenim gören biriyseniz 29 yaşına kadar, yüksek lisans ya da doktora yapan biriyseniz 35 yaşına kadar askerliğiniz tecil edilmektedir. Ancak buradaki asıl unsur öğrenim sürenizdir. Öğrenim süresi bittikten sonra mezun olamasanız bile Türkiye Cumhuriyeti size 1 sene ekstradan mezun olmanız için süre verecektir. Eğer ki yurtdışında sözleşmeli olarak çalışan bir işçiyseniz ya da sanatçı ya da bir meslek grubu sahibiyseniz 38 yaşına kadar askerliğinizi tecil ettirme hakkınız bulunmaktadır. Ancak bu süreç 38 yaşına girdiğiniz gün değil o senenin 31 Aralık günü bitmektedir.

Eğer askerliğini tecil ettiren Türk vatandaşı Türkiye’de erteleme sürecinde 1 takvim yılında 184 günden fazla kaldığı tespit edilirse, bu kişinin askerlik tecili resmi makamlar tarafından iptal edilip, asker kaçağı durumuna düşecektir. Eğer ki bir gemi adamı olarak askerliğini tecil ettirdiyse bu kişi Türk bandıralı gemilerde çalıştığı tespit edildiği takdirde askerlik tecili yine iptal olacaktır.

Askerlik tecili süreçleri eğer size karışık geldiyse Türkiye Dış İşleri’ne ait 7 gün 24 saat yardım alabileceğiniz + 90 312 292 29 29 telefon numaraları çağrı merkezinden, büyükelçiliğe ait web sitesinde,  eposta adresinden, (976-11) 311200 numaralı telefondan ve (976-11) 313992 numaralı fakstan kafanızdaki sorularla ilgili yardım talep edebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1