Norveç Askerlik Tecili

Askerlik erteleme süreleri; 6 ay, 1 yıl ve 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Norveç içinde kesin bir süre yoktur. Norveç’te eğitim alan erkek öğrencilerin; nüfus cüzdanı, pasaport, öğrenci belgesi, özel öğrenci olduğunun belirtildiği bir belge ve temsilciliklerin isteyebileceği belgelerle başvuru yapmalı gerekmektedir.

Norveç'te Eğitim

Norveç Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Askerlik erteleme süreleri; 6 ay, 1 yıl ve 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Norveç içinde kesin bir süre yoktur. Norveç’te eğitim alan erkek öğrencilerin; nüfus cüzdanı, pasaport, öğrenci belgesi, özel öğrenci olduğunun belirtildiği bir belge ve temsilciliklerin isteyebileceği belgelerle başvuru yapmalı gerekmektedir. Başvuru, büyükelçiliğe yapılmalıdır. Daha sonrasında büyükelçilik, Dış İşleri Bakanlığına başvuruyu bildirmektedir. Dış İşleri Bakanlığı da bu başvuru durumunu askerlik şubesine iletmekte ve böylelikle askerlik erteleme süreci başlamış olarak görülmektedir.

Üniversite öğrencilerinin 29 yaşına kadar, yüksek lisans ya da doktora yapan kişilerin ise 35 yaşına kadar askerlik erteleme süreçleri vardır. Azami eğitim boyunca öğrenci mezun olamazsa, askerlik 1 sene daha ertelenebilmektedir.

Norveç, yüksek kaliteli eğitim sistemine sahiptir. Her yıl farklı ülkelerden yaklaşık 25,000 öğrenci eğitim almak için ülkeye gelmektedir. Öğrencilerin hayatını kolaylaştıracak bir çok olanak sağlanmaktadır. Eğitimlerin de ücretsiz olmasıyla birlikte lisans eğitimi 3 yıl, master 2 yıl ve doktora da 3 yıl gibi bir sürede bitirilmektedir.

Askerlik erteleme işlemleri adresi üzerinden ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Ayrıca bu siteden konsolosluk ya da büyükelçilikten randevu alınabilmektedir. Konsolosluk çağrı merkezi numarası +09 312 292 2929 olup 7 gün 24 saat bu numaradan konsoloslukla iletişim kurabilirsiniz.

Oslo Büyükelçiliği hakkında detaylı bilgi almak isterseniz  sitesine gidebilirsiniz. Büyükelçiliğin telefon numarası +47 2212 8750; konsolosluk şubesinin numarası ise +47 2212 8761-62-63’tür. Göndermeniz gereken belgeler için faks yolunu kullanacaksanız faks numarası +47 22 55 62 63’tür. Mail adresleri ise  ‘dir. Kişisel başvuru yapacaksanız konsolosluk şubesine 09:00 – 12:30 saatleri arasında müracaat etmeniz gerekmektedir. Konsolosluk şubesine telefonla başvuru yapmak isterseniz de 14:00 – 16:00 saatleri arasında başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Norveç askerlik erteleme işlemlerinin duyuruları için Oslo Büyükelçiliği sitesi olan  adresine bakabilir ya da  internet sitesinden duyuruları takip edebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1