Fas Askerlik Tecili

Askerliği çağına gelmiş 20 yaşından gün almış ve 35 yaşını geçmemiş kişiler tecil işlemi yaptırabilirler. Ülke dışında okuyan öğrencileri için eğitim durumlarına göre askerlik süreleri farklılık göstermektedir. Eğitimlerini bitirmeleri durumunda lisans ve ön lisans mezunları 29 yaşına gelmemiş olmak şartıyla 2 yıl, Yüksek Lisans ve Doktora mezunları ise 1 sene süreyle askerliklerini tecil ettirebilirler.

Fas'ta Eğitim

Fas Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Askerliği çağına gelmiş 20 yaşından gün almış ve 35 yaşını geçmemiş kişiler tecil işlemi yaptırabilirler. Ülke dışında okuyan öğrencileri için eğitim durumlarına göre askerlik süreleri farklılık göstermektedir. Eğitimlerini bitirmeleri durumunda lisans ve ön lisans mezunları 29 yaşına gelmemiş olmak şartıyla 2 yıl, Yüksek Lisans ve Doktora mezunları ise 1 sene süreyle askerliklerini tecil ettirebilirler. 20 yaşından gün almış olan kişiler Fas askerlik erteleme durumunu sorgulamak için ülkenin başkonsolosluk internet adresi olan rabat  linke girerek gerekli bilgilere sahip olabilirler. Gerekli evrakları, tecil için gereken başvuru ve tarihleri, en mantıklı tecil yolunun hangisi olduğu, eğitim alıyorsa ne kadar süre tecil ettirebileceğine, çalışıyorsa ne kadar süre tecil ettirebileceğine bu siteden öğrenebilirler.

Tecil yapmak isteyen kişiler bulundukları yabancı ülkenin resmî mevkilerden alınmış ve o ülkenin tüzüğüne göre oturma izni veya çalışma izin belgesinin aslı ile tecil işlemi başlatabilirler. Yurt dışında eğitim gören, çalışan ve farklı nedenlerden dolayı askerlik ertelemesi isteyen kişiler Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarına başvuruda bulunarak tecil başvurusunda bulunabilirler.  Tecil işlemleri yapmak isteyen kişilerden konsolosluk tarafından oturma belgeleri, pasaport ve eğitim durumu belgeleri istenmektedir.

Yurtdışı eğitimi almak için seçilen Fas üniversiteleri seçilmiş ve burada eğitim süresi esnasında askerlik tercihi yapmak isteniyorsa Büyükelçilik eğitim müşavirliğine başvuru yaparak tecil işlemini başlatabilirler. Rabat Büyükelçiliğine başvura da bulunan kişiler Fas askerlik erteleme işlemlerini hızlı bir şekilde başlatmak için randevu alabilirler. Randevu almak için konsoloslukta özel öğrenci statüsü ile askerlik erteleme randevusu alabilirler.

Konsolosluk internet sitesi üzerinden de öğrenciler ve kişiler için hızlı bir şekilde Fas askerlik erteme randevusu alınabilmektedir. Siteye giriş yapıldıktan sonra ülke ve Büyükelçilik seçerek özel randevu alabilir, gerekli bilgi ve evraklarını öğrenebilirsiniz. +90 312 292 29 29 Nolu telefon ile 7/24 konsolosluğa ulaşabilir ve gerekli bilgilendirme hizmetinden yararlana bilirler.

Askerlik tecil işlemleri için en uygun seçeneklerden biri, Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü Yurtdışı Öğrenciliği Tanıma Birimine başvuru yapmaktır. Birimde yapılan ise, öğrencinin teslim ettiği belgeler eksiksiz ve yanlışsız olması durumunda bir hafta içinde öğrencinin yurtdışında almayı düşündüğü üniversite eğitimine onay verilir ve Milli Savunma Bakanlığına haber verilerek öğrencinin askerliğini tecil etmesini sağlar.

Milli Eğitim Bakanlığının Özel Öğrenci pozisyonunu kazanıp ve bu şekilde askerliği erteletmek en iyi çözüm yoludur. Ayrıca, gideceği ülkedeki T.C Büyükelçiliği Eğitim Ataşeliğine kayıt yaptırdığında, “özel öğrenci ”olarak ayrıcalıklarından yararlanabilir. Yurtdışındaki okuldan kabul mektubunun orijinali ve Noter onaylı Türkçe çevirisi ile en son mezun olmuş olunan okulun teslim etmiş olduğu diploma gerekli evraklar arasındadır.

Daha fazla bilgi almak için Ambassade adresine elektronik posta gönderebilir  +212 537 66 15 22   numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1