İspanya Askerlik Tecili

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığımız olarak, sizlere sunacağımız yurtdışı eğitim rehberliğimiz hiçbir zaman bitmez. Giderek ilerleyerek devam eder. Okulunuz seçmenizden, kayıt işlemlerine, vize işlemleri ve eğitim yıllarınızda her zaman öğrenci danışmanlarımız sizinledir.

İspanya'da Eğitim

İspanya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığımız olarak, sizlere sunacağımız yurtdışı eğitim rehberliğimiz hiçbir zaman bitmez. Giderek ilerleyerek devam eder. Okulunuz seçmenizden, kayıt işlemlerine, vize işlemleri ve eğitim yıllarınızda her zaman öğrenci danışmanlarımız sizinledir.

Erkek öğrencilerimiz için en önemli konulardan biri askerlik görevi ve ertelenmesidir. Askerlik vatani görevimizdir ve her gencimiz bunu mutlaka yapmak ister, hem de gururla. Eğitim gören öğrencilerimiz de bu süreleri içinde askerlik görevlerinden erteleme alırlar. Bu nokta, yurtiçinde ve yurtdışında eğitim gören öğrencilerimiz için değişkenlik göstermektedir.

20 yaşından gün alan her gencimiz için askerlik yaşı gelmiş demektir. Bu kural iken, elbette belirli durumlarda istisnalar bulunmaktadır. Bu erteleme noktasında en son yaş sınırı 41 olarak belirlenmiştir. Tabi eğitim çeşitleri ve yukarıda belirtildiği gibi, yurtdışında eğitim alma durumuna göre yaş uygulamaları de farklılık göstermektedir. Yurtdışında eğitim gören öğrencilerimiz için farklı düzenlemeler de bulunmaktadır. Bu eğitim yıllarına yani süresine göre değişmektedir.

İspanya Eğitim Kurumlarında Askerlik Tecili (Erteleme):

İspanya’da eğitim alan gençlerimiz için askerlik erteleme kurallarını belirtelim. İspanya bir Avrupa Birliği ülkesi olarak, öğrencilerimizin avantajlı şekilde eğitim alabilecekleri ülkeler arasındadır. Öncelikle ülkenin hem dil okullarının, hem de üniversitelerinin özenli ve kaliteli olduğunu belirtmek gerekir. Öte yandan, bu ülkede öğrenci iken birçok ülkeden daha özgür şekilde çalışabilirsiniz. Çalışırken hem geliriniz artar, hem de İspanyolcanızı mükemmel geliştirebilirsiniz. Avrupa Birliği eğitim standartlarında olan okullardan mezun olarak, uluslararası alanda geçerli diplomanızla kariyer basamaklarını tırmanabilirsiniz.

İspanya askerlik tecili (erteleme) bakımından, eğitim süresine ve içeriğine göre ayrım yapılmaktadır. Dil okullarında eğitim alan öğrencilerimiz, İspanya askerlik tecili (erteleme) bakımından, dil okulunda eğitim alanlar için 18 ay erteleme imkanı bulunmaktadır. İspanya askerlik tecili (erteleme) kapsamında, bu ülkede iki senelik ön lisans eğitimi veren bölümlerde eğitim alan öğrencilerimiz ise, normal şartlarda iki sene erteleme hakkına sahiptir. Öte yandan, önlisans eğitiminde iki sene uzatarak dört seneden tamamlayan öğrencilerimiz de dikkate alınmıştır ve süre maksimum dört sene olarak belirlenmiştir.

İspanya’da eğitim alan lisans öğrencileri ise, fakültelerindeki eğitim yıllarına göre erteleme haklarına sahip olurlar. Lisans seneleri 4 yıl olan öğrencilerimiz, 7 sene tecil haklarına sahip olurlar. Lisans seneleri 5 yıl olan öğrencilerimiz, 8 sene tecil hakkından yararlanabilirler, öte yandan, fakültede lisans yılı 6 sene olan öğrencilerimiz için de tecil süresi 9 yıldır.

Bu süreler, amiyane tabirle “okulun uzaması” olduğunda,öğrencilerin derslerini verememeleri nedeniyle eğitim senelerini uzatmaları düşünülerek tanınan maksimum senelerdir. Eğitimini olması gerektiği şekilde,örneğin dört yılda tamamlayan öğrencilerimiz dört sene ertelemeden sonra askerlik görevlerini yapmalıdır.

Askerlik erteleme işlemleri noktasında başvuruları yapmak için İspanya bulunan büyük elçiğimiz ya da konsolosluklar üzerinden işlem yapılmalıdır. Buradan Dışişleri Bakanlığımız üzerinden gerekli birime başvuru gönderilmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1