İsveç Askerlik Tecili

Askerlik erteleme işlemleri için büyükelçiliğe başvurmak gerekmektedir. Büyükelçilik başvuru bilgisini Dış İşleri Bakanlığına, Dış İşleri Bakanlığı da askerlik şubesine bildirmekte ve böylelikle askerlik erteleme işlemlerinin süreci başlamış bulunmaktadır.

İsveç'te Eğitim

İsveç Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

İsveç, eğitim konusunda kendini geliştirmiş bir ülkedir. Hatta yükseköğrenim konusunda dünyanın en başarılı 10 ülkesi arasında bulunmaktadır. Eğitim kalitesiyle beraber yenilikçi bir ülke oluşu, eğitim programlarında herkesi düşünülerek sunumların İngilizce yapılması, sosyal eşitlik, güvenli bir çevre, ekonomik yaşam şartlarıyla tercih edilebilir bir ülkedir. Her yıl öğrenciler tarafından daha da tercih edilen İsveç’te, istenilirse Türkiye’de okunulan okuldan direk geçiş yapıp eğitime devam edilebilir ya da kayıt silip İsveç’te ki bir okulda yeniden eğitim alabilir. Üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir.

Askerlik erteleme işlemleri için büyükelçiliğe başvurmak gerekmektedir. Büyükelçilik başvuru bilgisini Dış İşleri Bakanlığına, Dış İşleri Bakanlığı da askerlik şubesine bildirmekte ve böylelikle askerlik erteleme işlemlerinin süreci başlamış bulunmaktadır. Nüfus cüzdanı, pasaport, özel öğrenci olunduğuna dair belge, öğrenci belgesi ve temsilciliklerin gerekli göreceği diğer belgelerle başvuru yapılmalıdır. Belgelerin eksiksiz bir şekilde, gerekli yere bildirilmesi dahilinde işlemler başlayacaktır.

Yurtdışında eğitim alan öğrenciler için askerlik erteleme süreleri; 6 ay, 1 yıl ve 2 yıl arasında değişmektedir. Lisans öğrencileri 29 yaşına kadar, yüksek lisans veya doktora yapan kişiler 35 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilmektedirler. Azami eğitim süreci boyunca mezun olunamama durumuna istinaden, askerliğin 1 sene daha ertelenebilmesi sağlanmaktadır.

Askerlik erteleme işlemleri için adresine bakabilirsiniz. Siteden askerlik erteleme işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca büyükelçilikten randevu da alabilirsiniz. Konsolosluk çağrı merkezi, 7 gün 24 çalışmaktadır. Çağrı merkezine +09 312 292 2929 numarasını arayarak ulaşabilirsiniz.

Stokholm Büyükelçiliği’yle ilgili ayrıntılı bilgiye Stokholm internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Büyükelçiliği aramak isterseniz +46 8 23 0840-41 numarasından arayabilirsiniz. Konsolosluk şubesini +46 8 667 29 60 numarasını tuşlayarak arayabillirsiniz. Telefonla başvuru saatleri 16:00 – 17:30 saatleri arasındadır. Büyükelçiliğe göndermeniz gereken belgeleri, +46 8 663 55 14 faks numarasıyla gönderebilir ya da Embassy mail adresine yollayabilirsiniz. Ayrıca Konsolosluk Şubesi 09:00 – 13:00 saatleri arasında çalışmaktır. Bütün işlemler için randevu alınması gerekmektedir.

İsveç askeri erteleme işlemleri ile ilgili duyuruları Stokholm internet sitesinden ya da YOGM sitesinden takip edebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1