Kamboçya Askerlik Tecili

Eğitim için ve çalışmak için yurt dışında yaşayanlar askerlik zamanları gelmesi ile ya askere giderler ya da askerlik ertele işlemi yaparlar. Eğitim süresi bitmeyen öğrenciler genellikle tecil haklarını kullanarak askerlik sürelerini ertelerler. Çalışan ve işveren ilk askerlik erteleme başvurusunda bulunarak tecil haklarını kullanabilirler.

Kamboçya'da Eğitim

Kamboçya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Eğitim için ve çalışmak için yurt dışında yaşayanlar askerlik zamanları gelmesi ile ya askere giderler ya da askerlik ertele işlemi yaparlar. Eğitim süresi bitmeyen öğrenciler genellikle tecil haklarını kullanarak askerlik sürelerini ertelerler. Çalışan ve işveren ilk askerlik erteleme başvurusunda bulunarak tecil haklarını kullanabilirler. Erteleme başvuruları kişilerin başvuru merkezlerine müracaatta bulunmasıyla başlamış olur. Gemi adamı statüsünde çalışan kişiler için de erteleme başvurularının yapılması için işlemler aynıdır.

Yurtdışında Eğitime devam herkes için askerlik tecil ettirme durumu vardır. Yurtdışında dil eğitimi alanlar, lisans eğitimi alanlar master eğitimi alanlar doktora eğitimi alanlar farklı sürelerde askerliklerini tecil ettirebilmektedirler. Yurtdışında lisans eğitimi almakta olanların askerlik tecili yaptırabilmeleri için 29 yaşını geçmemiş olmaları, doktora eğitimi alanlar için ise tecil işlemleri yaptırabilmeleri için 33 yaşını geçememiş olmaları gerekmektedir.

Dil kurslarında eğitim gören ve askerliğini tecil ettirmek isteyenler eğitim kurumundan aldıkları belge ile askerliklerini tecil ettirebilirler. 2, 3, 4 yıllık, master veya doktora eğitimi alan erkek öğrenciler ise okuldan aldıkları kabul belgesi ile askerliklerini tecil ettirebilirler. Kamboçya askerlik erteleme işlemleri için T.C Dış işleri Bakanlığı Punom pen Başkonsolosluğu internet sayfası  Punompen  ’dır. Ayrıca Konsolosluk web adresi ile Kamboçya askerlik ertele işlemleri için randevu alarak hızlı işlemler yapılabilmektedir. +855 23 863 086 telefonundan, 90 312 292 29 29 çağrı merkezini 7/24 arayabilir, Consulate adresine elektronik posta göndererek ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kamboçya askerlik ertele işlemleri için en uygun seçenek, Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü Yurtdışı Öğrenciliği Tanıma Birimine başvuru da bulunmaktır. Birimde yapılan ise, öğrencinin teslim ettiği belgeler eksiksiz ve yanlışsız ise bir hafta içinde öğrencinin yurtdışında ki almış olduğu eğitime onay verilir ve Milli Savunma Bakanlığına haber verilerek öğrencinin askerliğini tecil etmesini sağlar. Milli Eğitim Bakanlığının Özel Öğrenci pozisyonunu kazanıp ve bu şekilde askerliği erteletmek en iyi çözüm yoludur. Ayrıca, gideceği ülkedeki T.C Büyükelçiliği Eğitim Ataşeliğine kayıt yaptırdığında, “özel öğrenci ”olarak ayrıcalıklarından yararlanabilir.

Özel öğrenci statüsü kazanıp askerlik ertelemek isteyen şu evrakları temin etmelidirler:  Yurtdışında ki okulunuzdan kabul mektubunun orijinali ve Noter onaylı Türkçe çevirisi. En son mezun olduğunuz okulun size vermiş olduğu diplomanın noter tasdikli 2 adet kopyası Milli Eğitim Bakanlığından alınmak üzere başvuru formunun eksiksiz ve yanlışsız doldurulması ÖSS sonuç belgesi lisans eğitimi yapacaklar için 2 adet noter onaylı Nüfus Cüzdanı Askerlik Durum Belgesi 2 adet 6 adet vesikalık fotoğraf Devlet Memuru ise görevinden istifa belgesi gereklidir.

YYEGM  web sitesi ve 0312-413 16 32 telefon numarası ile 24 saat ulaşabilirsiniz. Başvurulara her yıl Haziran ‘da başlar ve ertesi yıl Nisan’a kadar devam etmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1