Katar Askerlik Tecili

Yaşı 20’yi geçen ve Katar’da ikamet eden öğrenci, çalışan veya işverenler için askerliğini tecil ettirme imkanına sahiptir. Birçok konuda faydası bulunan bu tecil işleminde dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. İşçi, işveren, meslek ya da sanatçı olarak ilk askerlik tecili başvurularını şahsen veya internet üzerinden yapılabilmektedir.

Katar'da Eğitim

Katar Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Yaşı 20’yi geçen ve Katar’da ikamet eden öğrenci, çalışan veya işverenler için askerliğini tecil ettirme imkanına sahiptir. Birçok konuda faydası bulunan bu tecil işleminde dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. İşçi, işveren, meslek ya da sanatçı olarak ilk askerlik tecili başvurularını şahsen veya internet üzerinden yapılabilmektedir. Öğrencilerin aldığı eğitime bağlı olarak tecil süresi değişkenlik göstermektedir.

Büyükelçiliklerde askerlik tecil işlemlerinizi yaptırmak için gerekli belge olarak vatandaş kayıt belgesi ve adres gösteren formu eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Katar askerlik tecili için son 4 ay içinde düzenlenmiş yükümlünün işyerinden verilmiş ve gerekli görüldüğü takdirde Katar Çalışma Bakanlığı tarafından onaylanmış, çalışma belgesi, pasaport ve öğrenci belgesi ile başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Katar’da eğitime devam etmek isteyen öğrenciler için Katar askerlik tecili işlemleri aynı sıralamada devam etmektedir. Büyükelçilikler ve konsoloslukların eğitim müşavirliklerinden askerlik tecili işlemleri için randevu alarak ilk işlemler yapılmaktadır. Konsolosluk web sitesini kullanarak Katar Doha Büyükelçiliğine ulaşabilir ve işlemleri yapabilirsiniz. +90 312 292 29 29 telefon numarasından konsolosluk hizmetleri için ulaşabilirsiniz. Nüfus cüzdanının aslı, Nüfus cüzdanının önlü arkalı 2 adet fotokopisi, Son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf(fotoğraflar önden, yükümlünün yüz hatları net görünecek şekilde olmalıdır. Orijinal fotoğraf olmalı, renkli fotokopi olmamalıdır.)

Katar üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler Katar askerlik tecili işlemleri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Eğitim süresinin devam ediyor olması tecil işlemleri için bir sebep olarak gösterilebilmektedir. Bir kişi askerlik ertele işlemini sadece bir defaya mahsus olarak yapabilmektedir. Öğrenciler için askerlik tecil işlemi sırasında öğrenci olmadıkları gibi bir problem ile karşılaşılması durumunda tecil işlemleri durur ve tecil işlemi gerçekleşmez.

Yurt dışında doğmuş olan ve yaşamakta olanlar ile 19 yaşından önce herhangi bir ülkeye giden yada gitmeyi düşünen kişiler olanlardan bulundukları ülke vatandaşlığını da hak kazanan Türk vatandaşlarının talepleri halinde 38 yaş gelene kadar askerlikleri ertelenmektedir. Katar askerlik tecili işlemlerini öğrencilerle birlikte diğer kişilerde aynı işlemleri gerçekleştirerek askerlik tecil haklarını kullanabilirler.

Dövizle askerlik başvuru işlemi için gerekli olan dokümanlar: Vatandaş kayıt belgesi ve adres beyan belgesi doldurulmalıdır. Son 4 ay içinde yükümlünün işyerinden verilmiş ve gerekli görüldüğü takdirde Çalışma Bakanlığı tarafından onaylanmış, üzerinde çalışmaya başladığı tarihin bulunduğu çalışma belgesi. Pasaportun aslı, Pasaportun tüm işlemli sayfalarının 2 takım fotokopisi

Son oturma ve çalışma izninin 2 adet fotokopisi (başvuru tarihinde son oturma ve çalışma vizenizin en az 4 ay geçerli olması gerekmektedir.) Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi 2 adet olacak şekilde, 6 adet vesikalık fotoğraf gereklidir. Daha fazla bilgi almak için başkonsolosluk sitesinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca mail adresinden elektronik posta yolu ile ulaşabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1