Küba Askerlik Tecili

Küba, Amerika Kıtası'nın, özellikle ABD'nin yakın konumunda bulunan, bir büyük ve küçük adalardan oluşan son derece güzel, siyasi açıdan ise uzun yıllar stratejik konumda kalmış olan bir ülkedir. Bu ülke, günümüzde turizm, eğitim ve ticari açıdan dışa açılmış ve yoğun olarak turist çeken bir ülkedir.

Küba'da Eğitim

Küba Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Küba, Amerika Kıtası’nın, özellikle ABD’nin yakın konumunda bulunan, bir büyük ve küçük adalardan oluşan son derece güzel, siyasi açıdan ise uzun yıllar stratejik konumda kalmış olan bir ülkedir. Bu ülke, günümüzde turizm, eğitim ve ticari açıdan dışa açılmış ve yoğun olarak turist çeken bir ülkedir. Eğitim için bu farklı, hem iklimi hem de insanı sıcak ülkeyi tercih edebilirsiniz. Sonrasında Amerika Kıtası’nda çok farklı kariyer imkanlarını yakalayabilirsiniz.

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bünyesinde Küba hakkında herşeyi ve eğitim seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Her adımda size destek olacağımızı belirtelim.

Küba Askerlik Tecili (Erteleme):

Ülkemizde askerlik erkek vatandaşlarımız için zorunludur. 20 yaşından gün alan tüm gençlerimiz bu vazifeleri yapmaya hazır duruma gelirler. Ancak, birtakım istisnaların olmadı durumunda askerlikten muaf tutulma ya da  askerlik görevinin bir süre ertelenmesi söz konusu olabilir. Gençlerimiz için erteleme nedenlerinden biri eğitimdir. Yurtdışında eğitim alan öğrencilerimiz, belirli yıllarla erteleme haklarını kullanabilirler. Buna yurtdışında olan öğrencilerimiz de dahildir. Küba askerlik tecili (erteleme) işlemlerinizi de kolayca yapabilirsiniz. Buna göre, yapmanız gereken, okulunuzun uzaması ve erteleme hakkını kullanmak istediğiniz durumda, ülkede bulunan ve size en yakın olan resmi temsilcilikten randevu almaktır.

www.konsolosluk.gov.tr adresinden Küba askerlik tecili (erteleme) işlemleriniz için Havana büyük elçiliği havana.be.mfa.gov.tr/ randevu alabilirsiniz. Küba’da bulunduğunuz kente göre, en yakın konsolosluk ve büyük elçilik bünyesinde başvurularınızı yapmalısınız. Öğrenci belgesi, pasaport, oturma izni belgelerinizin yanınızda olmasında fayda var. Bundan sonra alınan başvuru Dışişleri Bakanlığımız üzerinden askerlik birimlerine iletilir ve işlem incelenerek, karar verilir. Gençlerimize önerimiz, e devlet şifrenizle, e devlet sitesinde her zaman askerlik durumlarınızı inceleyebilirsiniz. Bu şekilde, bakaya ve yoklama kaçağı durumuna düşmeden gereğini yapabilirsiniz. Tecil başvurularını yapmak için bakaya sorunu olmamalı ve yoklama kaçağı olmamanız gerekmektedir.

Küba askerlik tecili (erteleme) süreleri konusunda, yasalarda belirlenen şekilde karar verilecektir. Ülkeye göre değişmez. Her gencimiz için aynıdır. Kurs programlarında eğitim alan gençlerimiz 18 ay tecil alabilirler. Ön lisans eğitimleri alan gençlerimiz ise iki senelik eğitimlerine ek olarak, iki sene daha eğitim için tecil imkanına sahiptir.Öte yandan, lisans eğitimleri alan 4 sene, 5 sene ve 6 sene eğitim alan gençlerimiz, bunlara ek olarak 3 sene tecil imkanından yararlanabilirler.

Bu şekilde, okulunuzun uzaması durumunda, ya da bir ya da birkaç sene hazırlık sınıfında dil eğitimi almanız durumunda, tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu sayede, tecil yıllarınızda askerlik görevinizi aksatmadan eğitim alma hakkınız doğar. Bu süre sonunda tekrar bir tecil söz konusu olmaz. Gencimizin askerlik görevini yapmak üzere birliğine teslim olması gerekmektedir. Zaman zaman resmi kurumlarımızın öngörmesi ile bedelli askerlik gündeme gelmektedir. Eğer zaman ve yaş bakımından buna uygunsanız, elbette tecil işlemleri olsa da bundan vazgeçerek bedelli askerlik görevinizi yapabilirsiniz. Bu şekilde, ödeme yaparak askerlik görevinden muaf olursunuz ya da belirlenen süre için yapabilirsiniz.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1