Macaristan YÖK Denklik

Macaristan ortak tarihe sahip olduğumuz hepimizin çok yakından tanıdığı bir Orta Avrupa ülkesidir. Uluslararası birçok öğrenci ağırlayan birbirinden popüler, prestijli, kaliteli eğitim veren üniversiteleri ile cazibe merkezidir. Başkenti Budapeşte’dir. Ülke dili Macarca’dır. Ancak İngilizce yoğun olarak konuşulmaktadır.

Macaristan'da Eğitim

Macaristan Üniversiteleri YÖK Denklik

Macaristan ortak tarihe sahip olduğumuz hepimizin çok yakından tanıdığı bir Orta Avrupa ülkesidir. Uluslararası birçok öğrenci ağırlayan birbirinden popüler, prestijli, kaliteli eğitim veren üniversiteleri ile cazibe merkezidir. Başkenti Budapeşte’dir. Ülke dili Macarca’dır. Ancak İngilizce yoğun olarak konuşulmaktadır.

Üniversiteler ÖSYM sınavı olmadan öğrenci kabul etmektedir. Lisede almış olduğunuz eğitimin Macar üniversitelerine kayıt olma aşamasında önemi vardır. Seçeceğiniz bölüme uygun temel düzey dersleri almış olmanız ve yüksek notlara sahip olmanız gerekmektedir. Eğer hazırlık eğitimi almayacaksanız IELTS 5.5 gibi bir skoru da elde etmelisiniz. Üniversiteler ayrıca bilim sınavı ya da mülakat gerçekleştirebilmektedirler. Bu aşamaları da geçebilecek bilgi düzeyine kendimizi çalışarak getirmemiz gerekmektedir.

Öğrenciler burada geleceğe daha donanımlı bir eğitim ile hazırlanmaktadırlar. Eğitim mesleki açıdan bize getireceği başarılar düşünüldüğünde son derece önemlidir. Globalleşen dünyada iyi bir meslek sahibi olmak; bir diploma almak tek başına yeterli değil. Sizinle aynı alanda eğitim alan herkesten farklı olmanız gerekmektedir. Bu sebeple seçtiğiniz bölüm ile ilgili olarak daha fazla bilgi ve tecrübe edinebileceğiniz bir üniversite seçmenizde fayda vardır. Avrupa’da lisans öğrenimi görmek ve bunu yüksek lisans ile taçlandırmak sizi birçok kişinin önüne taşıyacaktır. Bildiğiniz yabancı dil sayısı, staj ve iş tecrübeleriniz de mesleki rekabet dünyasında sizi zirveye götürecek unsurlar arasında yer almaktadır. Kendi mesleğinizde rakibiniz ne kadar çoksa o kadar fazla fark yaratmak zorundasınız. Aksi takdirde ne yazık ki hayal ettiğimiz yüksek standartlarda bir yaşama sahip olmakta ve aynı zamanda bu yüksek standartları kalıcı hale getirmekte zorlanabilirsiniz. Tüm koşullarda çok yüksek bir ekonomik standarda sahip olsanız bile bunun sürdürebilirliği için yine elinizi taşın altına koyabileceğiniz bir gelişim düzeyine sahip olmanız gerekecektir. İşte bu noktada yurtdışı eğitimler size önemli faydalar sağlamaktadırlar. Hem ana dil seviyesinde bir ya da iki dil öğrenir hem de uluslararası çevreye sahip olabileceğiniz yüksek kalitede üniversitelerde eğitim görebilirsiniz.

YÖK denklik Macaristan oldukça karşılaştığımız merak konusudur. Öğrenciler Macaristan’ın YÖK tarafından tanındığı üniversitelerinde eğitim almaktadırlar. Dileyen herkes gideceği üniversitenin ülkemizde yer alan Yükseköğretim Kurumu tarafından tanınıp tanınmadığını bir dilekçe yardımıyla öğrenecektir.  Mezun olduğunuzda üniversitenizin tanınıyor olması halinde denklik başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Aksi halde herhangi bir denklik başvurusu yapılabilmesi söz konusu olmayacaktır. Aldığınız derslerden ders içeriklerinize kadar YÖK inceleyecek varsa bir eksik dersiniz Türkiye’de özel ya da devlet üniversitelerinde tamamlamanızı isteyecektir. Bu durumda siz bu dersleri ülkemizde alarak Türkiye’den mezun olan öğrencilerle denk bir eğitim almış olacaksınız. YÖK değerlendirmesi sonucu bir sınav kararı alabilmektedir. Bu sınavda kendi alanınıza ait müfredattan sizi sorumlu tutmaktadır. Bu sınav test şeklindedir %40 başarılı olan öğrenci YÖK denklik Macaristan sürecini tamamlamış olacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1