Macaristan Askerlik Tecili

Askerlik vazifesi yaşına gelmiş olan her erkek Türk vatandaşının askerliğini yapması gerekmektedir. Bireyin askerlik görevini yerine getirmesine mani olan bir durumun ortaya çıkması askerliğini ertelemesi hakkına sahip olmasını da gerektirir. Macaristan askerlik tecili (erteleme) başvurusu yurt dışında yaşayan bireylerin ne sebeple bu ülkelerde yaşadıkları ile ilgilidir.

Macaristan'da Eğitim

Macaristan Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Askerlik vazifesi yaşına gelmiş olan her erkek Türk vatandaşının askerliğini yapması gerekmektedir. Bireyin askerlik görevini yerine getirmesine mani olan bir durumun ortaya çıkması askerliğini ertelemesi hakkına sahip olmasını da gerektirir. Macaristan askerlik tecili (erteleme) başvurusu yurt dışında yaşayan bireylerin ne sebeple bu ülkelerde yaşadıkları ile ilgilidir. budapeste.be.mfa.gov.tr/ Randevu işleminden sonra şahsen başvuru yapmanız gereken erteleme işlemi için işçi, işveren, gemi adamı statüsündekiler, birden fazla vatandaşlığa sahip olanlar, özel öğrenci statüsünde bulunanlar randevu alarak bu ülkede bulunana Budapeşte Büyükelçiliğine kendileri giderek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Macaristan askerlik tecili (erteleme) başvurusunda birden fazla tabiiyetli statüsünde olanlar askerlik erteleme işlemleri ile ilgili esaslara 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 0507/1993 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ve Milli Savunma Bakanlığınca çıkarılan uygulama emrinde bulunan hususlara göre belirtilen kurallar çerçevesinde işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yurtdışında doğan ve ikamet edenler ile kanuni olarak askerlik yaşına kadar yabancı bir ülkeye gitmiş olanlardan bulundukları ülkenin vatandaşlıklarını hak kazanmış olan Türk vatandaşları talepleri halinde yurtdışında yaşamış olmaları ve gerekli belgeleri ibraz etmeleri koşuluyla askerliklerini bir seferde 38 yaş sonuna kadar erteleme hakkına sahiptirler. 18 yaşından sonra ikamet etmek amacıyla Macaristan’a yerleşenler ve bu ülkenin vatandaşlığını kazananlar birden fazla vatandaşlık statüsünden yararlanarak Macaristan askerlik tecili (erteleme) başvurusunu gerçekleştiremezler ve bu durumda vatandaşların öncelikli olarak işçi ve işveren veya meslek ya da sanat mensubu statüsüne uygun olarak başvurmaları gerekmektedir.

Birden fazla tabiiyetli statüsünde askerlik erteleme başvurusu yapan vatandaşlarımızın bu işlemi gerçekleştirebilmeleri yolları için hazırlanması gereken evraklar şöyledir. Macaristan askerlik tecili (erteleme) başvurusu için gerekli olan evraklar arasında ilk başta Türkiye cumhuriyeti nüfus cüzdanı ve pasaportu gelmektedir. Yurtdışında ikamet ettiğine dair yabancı ülke makamlarınca düzenlenmiş olan belgeler, yabancı ülke vatandaşlığını doğumla kazananların doğum belgesinin aslı ve 2 adet fotoğraf Türkçe tercümesidir. Yabancı ülkede da olmakla birlikte yabancı ülke vatandaşlığını doğum nedeniyle değil daha sonra kazananların durumlarına ilişkin belgenin aslı ve 2 adet onaylı Türkçe tercümesidir. Türkiye doğumlular için yabancı ülkeye hangi tarihte geldiğini gösteren belgelerin aslı ve 2 adet onaylı Türkçe tercümesidir. Vatandaşlığında bulundukları ülke vatandaşlığına rüşt yaşından sonra kazananlar için kanuni rüşt öncesinde yabancı bir ülkeye gelmiş olduğuna dair belgenin aslı ve 2 adet onaylı Türkçe tercümesi ile 3 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Bunun yanı sıra yabancı makamlarca düzenlenen belgelerin çok dilli olması ve Türkçe içermesi durumunda Türkçe tercümesinin yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Macaristan askerlik tecili (erteleme) işlemleri başvuru evrakları ve bu işlemleri ne şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek ve başvuru işlemlerini sizin adınıza gerçekleştirilmesini sağlamak istiyorsanız. Bu konuda sizlere destek verebilecek olan online adresimizi kullanabilirsiniz.

Askerlik işleminin dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanların vatandaşlık işlemleri ile ilgili de adresimiz sizlerin en büyük yardımcınız olacaktır. Telefon :+36-1 478 91 30(Konsolosluk) +36 1 478 91 00(Büyükelçilik) numaralarını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1