Mısır Askerlik Tecili

Erkek vatandaşlarımız için vatani görev olan askerlik, yaşı geldiğinde her gencimiz tarafında gururla yapılır. Gençlerimiz için askerlik bir gurur kaynağı, isteyerek, şerefle yapılacak bir görevdir.

Mısır'da Eğitim

Mısır Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Erkek vatandaşlarımız için vatani görev olan askerlik, yaşı geldiğinde her gencimiz tarafında gururla yapılır. Gençlerimiz için askerlik bir gurur kaynağı, isteyerek, şerefle yapılacak bir görevdir. Buna göre, ülkemizde 20 yaşını dolduran her erkek vatandaşımızın, askerlik görevi için hazır olduğu kabul edilir. Kanunda bu görevden muaf tutulma ya da belirli nedenlerle, belirli yaşa kadar erteleme yapılması da düzenlenmektedir. Yurtiçinde ya da yurtdışında eğitim nedeniyle tecil edilmesi de kanunlarımızda belirlenen bir kuraldır.

Yurtdışında bulunan ve eğitim alan öğrencilerimiz, bulundukları ülkeye göre başvurularını yaparak askerliklerinin ertelenmesini talep edebilirler. Mısır Askerlik tecili (erteleme) işlemleri için de, Mısır’da başkentte bulunan büyük elçiliğimizden ya da diğer kentlerde bulunan konsolosluklarımızdan yapabilirsiniz. Mısır Üniversiteleri’nde eğitim alan gençlerimiz, belirli özellikleri barındırmakla birlikte, bu erteleme şartlarından yararlanabilirler. Buna göre, Mısır’da eğitim alan öğrencilerimiz, Mısır askerlik tecili (erteleme) haklarından yararlanmak için, yoklama kaçağı olmamaları gerekmektedir. Buna göre, son yoklama işlemini mutlaka, yurtdışında olsanız bile elçilik ve konsolosluk bünyesinde başvurularınızı yaparak gerçekleştirmelisiniz. Bakaya kalmamak da şartlar arasındadır. Gencimiz sevk için tebliğ aldığında kuruma giderek beyanda bulunmalıdır.

Eğitim nedeniyle lisans eğitimi askerlik tecil işlemlerinde maksimum erteleme yaşı 29’dur. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde ise yaş sınırı 35 olarak belirlenmiştir. Yurtdışında, Kurs programları, ön lisans, lisans ve doktora eğitimleri için erteleme süreleri birbirinden farklı olarak düzenlenmiş bulunmaktadır. Kurslarda örneğin, dil kurslarında ya da meslek kurslarında eğitim gören öğrenciler, 18 ay erteleme alabilirler. Ön lisans öğrencilerimiz için tecil süresi, 2 yıl, okullarını uzatan öğrenciler için maksimum 4 yıldır. Lisans eğitimleri için ise, 4 senelik eğitimde, erteleme süresi, 7 yıl, 5 yıllık eğitimlerde, 8, 6 senelik eğitimlerde ise 9 yıl olarak erteleme yapılmaktadır. Bu sürelerin lisans senelerinden fazla olmasının nedeni, aynı şekilde okulun uzaması ihtimalinin de değerlendirilmesidir.

Mısır askerlik tecili (erteleme) bakımından da öğrencilerimiz için aynı şartlar geçerlidir. Buna göre, büyük elçilik ve konsolosluklarımız üzerinden erteleme başvurularının yapılması gerekmektedir. Bulunduğunuz şehre en yakın olan elçilik ya da İskenderiye iskenderiye.bk.mfa.gov.tr/, Kahire kahire.be.mfa.gov.tr/ konsolosluklarımıza başvurularınızı yapmalısınız. Oturma izni, pasaport, öğrenim belgesi ve çalışma izniniz varsa bunları yanınızda bulundurmalısınız. Bu işlem için internet üzerinden, elçilik ya da konsolosluk resmi sitesinden online randevularınızı alabilirsiniz. konsolosluk.gov.tr adresinden giriş yaparak, bulunduğunuz şehre en yakın olanı seçebilirsiniz.

Başvurularınız ile erteleme işlemleriniz gerçekleşecektir. Konsolosluk birimi evrak ve başvurunuzu ülkemize, Dışişleri Bakanlığımız üzerinden aktarır. Askerlik Şubesi’ne durum bildirilir ve kaydınız oluşturulur. Hem Mısır, hem de dünyanın her yerinden  e devlet şifrenizle, e devlet sitemiz üzerinden askerlik bilgilerinizi güncel olarak kontrol edebilirsiniz. Başvuru sonuçlarınızı da bu şekilde site üzerinden takip edebilirsiniz. Askerlik sürelerinde bu şekilde erteleme sürelerinin olması eğitim alan öğrencilerimiz için önemli avantajdır.


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1