Özbekistan Askerlik Tecili

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişilerin kesinlikle askerlik erteleme işlemlerini zamanında yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yasal olarak ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Her ülke için farklılık göstermekte olan askerlik erteleme süreleri hakkında mutlaka gerekli kurumlardan bilgiler alınmalıdır.

Özbekistan'da Eğitim

Özbekistan Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişilerin kesinlikle askerlik erteleme işlemlerini zamanında yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yasal olarak ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Her ülke için farklılık göstermekte olan askerlik erteleme süreleri hakkında mutlaka gerekli kurumlardan bilgiler alınmalıdır. Genellikle 6 aydan 2 yıla kadar değişmekte olan bu süre her öğrencinin eğitim hayatları boyunca askerlik konusunda sorun yaşamamalarını sağlamaktadır.

Yurtdışı eğitimi için seçimlerini Özbekistan’dan yana kullanan kişiler öncelikle ülkemizde bulunan Özbekistan Başkonsolosluğuna eğitim belgeleri ile başvurmaları gerekmektedir. Daha sonra ise aynı belgeler ile dış işleri bakanlığına yapılacak olan başvurulardan sonra gerekli işlemlere başlamakta ve durum askerlik şubesine bildirilmektedir.

Hangi amaçla olursa olsun yurtışına çıkacak olan kişiler askerlik konusunda sorun yaşamamak için mutlaka ülkemiz de yer alan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarına başvurmaları gerekmektedir. Bu müracaatlar ikamet edilen bölgenin konsolosluklarına yapılmalıdır. Aynı zamanda gerekli olan belgeler hakkında araştırma yapılmalı ve tüm belgeler eksiksiz bir şekilde temin edilmiş olmalıdır.

Her ülke için askerlik erteleme süreleri farklı olabildiği için mutlaka konsolosluklardan bu süreler hakkında bilgi almak ve süre dolunca başvuru yenileme işlemlerinin nasıl yapılacağını da bilmek gerekmektedir. Birçok öğrenci Özbekistan askerlik tecili veya benzeri konular hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadıkları için ciddi sorunlar yaşayabilmektedirler. Askerlik erteleme işlemlerinde genellikle oturma izni, çalışma izni, pasaport veya eğitim belgesi gibi belgeler talep edilmektedir.

Özbekistan’da üniversite eğitimi almak isteyen kişiler öncelikle gerekli belgeleri temin etmiş olmalı ve en kısa zaman içinde Büyükelçilik eğitim müşavirliğine veya başkonsolosluk eğitim ateşeliği’ne başvuruların yapmalıdırlar. Bu başvurular da mutlaka eğitim belgelerine ihtiyaç vardır. Çünkü öğrenciler askerlik erteleme nedenlerinin eğitim olduğunu kesin bir şekilde kanıtlamaları gerekmektedir.

Ülkemizde yer alan Ankara veya İstanbul Özbekistan Başkonsolosluklarından istediklerini seçen öğrenciler hemen randevularını alabilmekte ve işlemlerine başlayabilmektedirler. Genellikle kısa süren inceleme işlemlerinden sonra belirlenen süreler boyunca askerlikten muaf olan öğrenciler bu sayede gittikleri ülkeler de eğitimlerini gönül rahatlığı içinde alırken ülkemize döndüklerinde kesinlikle askerlik konusunda sorun yaşamamaktadırlar.

adresini ziyaret eden kişiler ilk defa askerlik erteleme işlemi yapacakları zaman gerekli bilgileri alabilirken aynı zamanda Özbek temsilciliklerini seçerek randevu işlemlerini de tamamlayabilmektedirler. Bunun yanında (0212) 323 20 37 nolu telefondan İstanbul Özbekistan Başkonsolosluğuna ulaşabilen öğrenciler 7/24 bilgi alabilmektedirler.  adresinde de öğrencilerin gerekli tüm bilgileri alabilmeleri mümkündür. 29 yaşına kadar yapılabilmekte olan Özbekistan askerlik tecili işlemleri doktora veya yüksek lisans öğrencilerinde 35 yaşına kadar uygulanabilmektedir.

Konu hakkında merak ettikleri soruları adresinden de alabilmekte olan öğrenciler bunun yanı sıra  adresinden Özbekistan eğitim sistemi veya üniversitelerini daha yakından tanıma olanağı bulabilmektedirler. Özellikle Özbekistan askerlik tecili veya benzeri konular da bilgi almak isteyen kişiler bu kaynakları titiz bir şekilde incelemelidirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1