Portekiz Askerlik Tecili

Portekiz askerlik tecili (erteleme) işlemlerinde ertelemenin kabul görmesi için Milli Eğitim Bakanlığınca denkliği kabul edilen Yüksekokul, Fakülte, Yüksek Lisans, Yükseköğretim veya Doktora öğrencilerin denklikleri bulunması gerekmektedir.

Portekiz'de Eğitim

Portekiz Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Portekiz askerlik tecili (erteleme) işini bizzat şahısların kendileri gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu işlemi Portekiz’de bulunan Lizbon Büyükelçiliğimizde gerçekleştirebilirsiniz. Askerlik vazifesini yerine getirmemiş yurtdışında bulunan vatandaşlarımız askerlikle ilgili bir mazeretleri bulunmuyorsa mutlaka bağlı bulundukları temsilcilerimize giderek gerekli bilgilendirmeleri yapmaları gerekmektedir. Yurtdışında bulunan öğrencilerimiz 20 yaşını doldurduktan sonra Türkiye’de oldukları gibi askerlik mükellefiyetleri başlamaktadır. Sistemde ve askeri kayıtlarda asker kaçağı olarak görünmemek için Portekiz’de bulunan öğrenci vatandaşlarımız Lizbon Büyükelçiliğine giderek öğrenci olduklarını belirten, öğrenciliklerinin devam ettiğini belirten resmi makamlardan alınan evrak ile askerliklerini erteleyebilirler.

Portekiz askerlik tecili (erteleme) işlemlerinde ertelemenin kabul görmesi için Milli Eğitim Bakanlığınca denkliği kabul edilen Yüksekokul, Fakülte, Yüksek Lisans, Yükseköğretim veya Doktora öğrencilerin denklikleri bulunması gerekmektedir. Bu durumda olan öğrencilerimiz resmi makamlardan aldıkları evrakları ile birlikte Lizbon Eğitim Ataşeliğimize giderek bildirimde bulunmak zorundadırlar.

Gemi adamı, sanat sahibi, işçi, işveren vatandaşlarımızın almış oldukları oturumlar ve izinleriyle, çalışma belgeleriyle birlikte bağlı bulundukları temsilciliklerimizde bu başvuruyu gerçekleştirebilirler. Öğrencilerde erteleme süresi olarak 2 yıllık eğitim için 4 yıl, 4 yıllık eğitim için 7 yıl, 5 yıl ve üzeri eğitimler için 9 yıla kadar erteleme gerçekleştirilmektedir. Diğer yandan devlet bürokrasisinde görev alan vatandaşlarımızın eşleri de görevleri sona ere ne kadar askerlikleri tecil edilir. 39 yaşına kadar askerliklerini tecil etme hakkı bulunanlar;

 • İşveren veya işçi sınıfında bulunan oturum izni bulunan vatandaşlarımız,
 • Sanat sahipleri,
 • Gemicilerde gemi adamı belgeleri olanlar

Evrakları ile birlikte kendileri şahsen Lizbon büyükelçiliğine başvuru yapabildikleri gibi posta yolu ile de başvuru yapabilirler. Portekiz askerlik tecili (erteleme) süresi bitmeden, 39 yaşına gelmeden askerliklerini yapmak isteyen vatandaşlarımız askere gitmek istediklerini belirten dilekçeleri ile yine büyükelçiliğimize başvuruda bulunarak askere alım işlemlerini başlatabilirler.

Askerlik erteleme işlemi için gerekli şartlar;

 1. Türk vatandaşı olması,
 2. Yurtdışında öğrenim görüyor olması
 3. Öğrenim gördüğüne dair resmi makamlardan kaşeli ve imzalı Öğrenci Belgesi alması,
 4. Dil Öğrenimi için alındı ise dil eğitiminden sonra eğitimine aynı ülkede eğitime devam edeceğine dair belge

Portekiz askerlik tecili (erteletme) işlemlerinde sizlere gerekli olan bilgiler, öğrencilerin askerlikleri ile ilgili düzenlemeler Anayasanın 1111. maddesinde 35/c ve 35/e bendinde düzenlenmiştir. Askerliklerini Yedek Subay olarak yapmak isteyen adaylar Sevk Öncesi İşlem Formu doldurup imzalayarak başvuru belgelerinin içinde eklemelidirler. Yedek Subaylık için gerekli formları e-devlet şifresi ile giriş yaparak adresinden Milli Savunma Bakanlığı menüsüne giriş yaparak temin edebilir. Aynı belgeleri temin edebileceğiniz diğer adres ise dir. Bizzat kendileri yurtdışındaki temsilciliklerimize başvurmaları halinde de temin edebileceklerdir. Askerlik yükümlülüğü bulunan kişiler kendileri bizzat giderek başvuru yapabilecekleri gibi aynı zamanda ilgili adreslerden formları doldurarak faks ve posta yoluyla da iletebileceklerdir. İşlemlerinizde sizlere yardımcı olacak adresinden gerekli yardımları alabilirsiniz

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1