Şili Askerlik Tecili

Eğer Şili’de bulunan ve çalışma izni, oturma izni ya da öğrenci belgesine sahip bir Türk vatandaşı olarak askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız ülkedeki Santiago Büyükelçiliği’ne şahsen başvurmanız gerekmektedir. Ancak ikinci tecil başvuruları posta yolu ile de yapılabilmektedir.

Şili'de Eğitim

Şili Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Eğer Şili’de bulunan ve çalışma izni, oturma izni ya da öğrenci belgesine sahip bir Türk vatandaşı olarak askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız ülkedeki Santiago Büyükelçiliği’ne şahsen başvurmanız gerekmektedir. Ancak ikinci tecil başvuruları posta yolu ile de yapılabilmektedir. Başvuru sırasında mutlaka yanınızda kimlik, pasaport, çalışma izni, oturma izni, öğrenci belgesi evraklarından sizde bulunanlar olmalıdır. Bunun dışındaki evraklar için Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluk İşlemleri sitesi ziyaret edilmelidir. Ayrıca buradan tecil süreniz ile ilgili olasılıkları da öğrenme şansınız olacaktır. Çünkü yurtdışından bulunan kişinin durumuna ve bulunduğu ülkeye göre tek seferde yapılan teciller 6 ay ile 2 sene arasında değişmektedir.

Öğrenim gören kişi eğer üniversiteye kayıtlıysa 29 yaşına kadar, eğer doktora ya da yüksek lisansa kayıtlıysa 35 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilir. Ancak bu süre kişinin öğrenim süresine göre belirlenir. Öğrenim süresi ise dil okulu ve hazırlık sınıfı hariç tutularak okulun ilk gününden itibaren hesaplanır. Bu süreçte okulu bitiremeyenlere Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından fazladan 1 sene verilir. Eğer başvuru yapan çalışan, işveren, gemi adamı, sanatçı ya da belirli bir meslek sahibi olarak Şili’de bulunuyorsa 38 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilir. 38 yaşının dolduğu yılın son ayı kendisine askerlik şubesi tarafından askerlik için teslim olma ve dövizli askerlik ile ilgili bilgi verilir. Ayrıca tecil süresi 38 yaşını doldurduğu gün değil o senenin 31 Aralık günü bitmektedir.

Askerliğini yapan çalışan, işveren, gemi adamı, öğrenci sanatçı ya da belirli bir meslek sahibi olarak tecil ettiren kişiler aynı takvim yılın içinde en fazla 183 gün Türkiye’de bulunurlar. Bu süreyi geçtikleri resmi makamlar tarafından tespit edildiği takdirde askerlik tecilleri anında iptal edilir ve kaçak konumuna düşerler.

Askerlik tecil sürecinizi başlatmadan önce askerlik tecilleri ile ilgili tüm duyuruları bildiren  adresindeki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluk İşlemleri sitesini incelemek süreçte yaşanacak olası aksaklıkları önleyebileceği için önemlidir.

Askerlik süreçleri ile ilgili sorularınız varsa Dış İşleri Bakanlığı’na ait 7 gün ve 24 saat çalışan konsolosluk çağrı merkezine ait + 90 312 292 29 29 numaralı telefonu arayabilir, Santiago Büyükelçiliği’ne ait adresindeki sitesini ziyaret edebilir, büyükelçiliğe ait adresine eposta atabilir, Santiago Büyükelçiliği’ne ait 00 56 2 2318952 – 00 56 2 2321100 telefon numaralarını arayabilir ya da yine Santiago Büyükelçiliği’ne ait 00 56 2 2317762 faks numarasına faks çekebilirsiniz.

Bu iletişim kanalları üzerinden ulaşacağınız büyükelçilik yetkilileri ya da konsolosluk çağrı merkezi mensupları askerlik tecili süreçleri ile ilgili size en doğru bilgiyi verecek ve sizi doğru bir şekilde yönlendirecektir. Bu sayede başvuru süreçleriniz uzamayacak ve kısa sürede askerlik tecilinizi yaptırma şansına sahip olacaksınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1