Suudi Arabistan Askerlik Tecili

Suudi Arabistan’da yaşayan ve çalışan bir Türk vatandaşı askerliğini tecil ettirebilir. Bu çalışma durumu vb. koşullara göre değişmekle beraber bir seferde 6 ay ile 2 sene arası askerlik tecili yapılabilir. Tecil yapılması için kişi şahsen kendine en yakın büyükelçiliğe ya da başkonsolosluğa başvurmalıdır.

Suudi Arabistan'da Eğitim

Suudi Arabistan Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Suudi Arabistan’da yaşayan ve çalışan bir Türk vatandaşı askerliğini tecil ettirebilir. Bu çalışma durumu vb. koşullara göre değişmekle beraber bir seferde 6 ay ile 2 sene arası askerlik tecili yapılabilir. Tecil yapılması için kişi şahsen kendine en yakın büyükelçiliğe ya da başkonsolosluğa başvurmalıdır. Tecil sırasında kişinin yanında mutlaka kimliği ya da pasaportu, vesikalık fotoğrafı, çalışma izni, oturma izni ve varsa öğrenci belgesi olmalıdır. Çalışan ve iş yer sahipleri harici öğrenim görenler, gemi adamı statüsündekiler, bir sanatçı ya da meslek sahibi olarak bulunan kişiler de askerliklerini tecil ettirebilirler.

Çalışan, işveren, gemi adamı statüsü sahipleri, bir sanatçı ya da meslek sahibi olarak Suudi Arabistan’da bulunan kişiler 38 yaşlarına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler. 38 yaşını doldurdukları senenin son ayında askerlik şubesi kendisine askerlik için teslim olma veya dövizle askerlik konusunda bilgi verecektir.

Eğer ki kişi çalışan, işveren, gemi adamı statüsü sahipleri, bir sanatçı ya da meslek sahibi olarak askerliği tecil ettirdiyse bir sene içinde 184 gün ve daha fazla süre Türkiye sınırları içinde yer alırsa, bu durum resmi makamlar tarafından tespit edilirse askerlik tecili iptal olur. Bu yüzden Türkiye’ye yapılan giriş çıkışlar konusunda dikkatli olunmalıdır.

Suudi Arabistan’da kendine en yakın başkonsolosluğa ya da büyükelçiliğe yapılan askerlik tecili başvuruları önce Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’na sonrasında ise askerlik şubesine gider. Askerlik tecili kabul edilen kişiler bu durum başvurdukları başkonsolosluk ya da büyükelçilik tarafından bildirilir. Çalışan, işveren, gemi adamı statüsü sahipleri, bir sanatçı ya da meslek sahibi olarak yapılan başvuruların ilkinin şahsen yapılması zorunludur ancak ikinci başvurular istenirse posta yolu ile yapılabilir.

Askerlik tecili süreçleri sizi karışık geliyorsa yardım alabileceğiniz bazı resmi makamlar vardır. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’na ait 7 gün 24 saat çalışan + 90 312 292 29 29 numaralı çağrı merkezi aranabilir. Ya da Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluk İşlemleri sitesi incelenebilir. Özellikle bu site askerlik tecili duyurularını sürekli yayınladığı için mutlaka takip edilmelidir. Suudi Arabistan’da Cidde Başkonsolosluğu ile Riyad Büyükelçiliği bulunmaktadır. Bunlara ait farklı iletişim kanallarından da yardım alınabilir. Cidde Başkonsolosluğu’na ait web sitesi, eposta adresi, 00 966-12 660 16 07 – 00 966-12 665 48 73 telefon numaraları ile 00 966-12 665 22 80 faks numarası üzerinden destek talebinde bulunabilirsiniz. Ya da dilerseniz Riyad Büyükelçiliği’ne ait web sitesi, eposta adresi, +966 1 4820101 telefon numarası ile +966 1 4887946 / +966 1 4887823 faks numarası üzerinden de yardım talebinde bulunabilir. Bu iletişim kanalları üzerinde ulaşacağınız büyükelçilik veya başkonsolosluk yetkilileri sizi askerlik tecili süreçleri hakkında en doğru yönlendirecek kişilerdir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1