Türkmenistan Askerlik Tecili

Öğrencilik statülerinin azami hesaplaması yapılırken bulundukları eğitim birimine ilk kayıt yılı esas alınmaktadır. Dil eğitimi almak için yurtdışında bulunan öğrencilerin ise askerlik erteleme işlemi gerçekleşmesi için dil eğitiminden sonra yine bu ülkede eğitimine devam edeceğini ispatlayan bir belge getirmesi gerekmektedir.

Türkmenistan'da Eğitim

Türkmenistan Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Türkmenistan askerlik tecili (erteleme) işlemleri Aşkabat büyükelçiliği askabat.be.mfa.gov.tr/ tarafından düzenlenmektedir. Yurtdışı özel öğrenci statüsünde bulunanların askerlik erteleme işlemleri Askerlik Kanunu 1111. maddesi 35/c ve 35/e maddelerinde düzenlenmiştir. Askerlik işlemleri tüm vatandaşlarımız için 20 yaştır. Bu yasa erkekler için düzenlendiği gibi yurtdışında özel öğrencilik gören vatandaşlarımız da 20 yaşından itibaren askerlik mükellefiyetleri başlamış olur. Bu yaşa gelen kişiler yurtdışında eğitim gördüklerini belirten evrakları ile birlikte temsilciliğimize gelerek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Askerlik erteleme başvurusu öğrencilerine 2 yıllık eğitimleri için 4 yıl erteleme hakkı verilmektedir. 4 yıllık eğitim süresi için 7 yıl erteleme yapılır. 5 yıl ve üzeri eğitim görmeleri durumunda ise 9 yıl Türkmenistan askerlik tecili (erteleme) hakkı verilir. Bunun dışında eğitim durumlarını belirtilen süreler kapsamında bitiremeyenler için 1’er yıl erteleme hakkı daha verilmektedir.

Öğrencilik statülerinin azami hesaplaması yapılırken bulundukları eğitim birimine ilk kayıt yılı esas alınmaktadır. Dil eğitimi almak için yurtdışında bulunan öğrencilerin ise askerlik erteleme işlemi gerçekleşmesi için dil eğitiminden sonra yine bu ülkede eğitimine devam edeceğini ispatlayan bir belge getirmesi gerekmektedir. Askerlik erteleme işlemi dil eğitiminin azami süresi kadar geçerlidir. Dil eğitimi sonrası normal eğitime başladığı durumlarda dil eğitimi suresi erteleme süresine etki etmez.

Türkmenistan askerlik tecili (erteleme) işlemi Türkmenistan’a bulunan çalışmak amaçlı giden vatandaşlarımız için de geçerlidir. Bu durumda olan vatandaşlarımıza ilişkin yasa 1111 Askerlik Kanunu 35/g maddesince düzenlenmiş ve millî savunma bakanlığınca hazırlanan yurtdışı askerlik işlemleri uygulama esaslarında yer verilmektedir.

Çalışmak ve işveren statüsü ile Türkmenistan’a giden vatandaşlarımız Aşkabat Büyükelçiliği bizzat kendileri giderek durumları ile ilgili gerekli belgeleri getirmeleri gerekmektedir. Çalışmak amaçlı Türkmenistan’da bulunan vatandaşlarımızın en fazla erteleme süreleri 39 yaşına kadardır. Bu yaşın üstündeki vatandaşlarımız askerlik erteleme işlemini gerçekleştiremezler bedelli hakkı bulunmuyorsa askerlik hizmetlerini yerine getirmek için ülkelerine dönmeleri gerekmektedir.

Türkmenistan askerlik tecili (erteleme) işlemi için gerekli belgeler elçiliğimiz www.konsolosluk.gov.tr adresinde belirtilmektedir. Askerlik erteletme şartları Türk vatandaşı olmak, bunun yanında 39 yaşından küçük olmak veya işçi, işveren gibi unvanlarla bu ülkede bulunmaktır. Çift tabiiyetli kişilerin askerlik erteleme işlemleri ise yine 1111 sayılı Askerlik Kanunun da belirtilmektedir.

Yurt dışında dünyaya gelenler ve burada ikamet edenlerin kanuni olarak reşit belirtilen yaşa geldiklerinde, ülkemizin Türk vatandaşlığını kazanan vatandaşlarımız askerlik yaşı geldiğinde tek seferde 38 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilirler. Askerlik hizmetini yükümlülükleri bulunan tüm vatandaşlarımız mutlaka yerine getirmelidirler. Türkmenistan’da yaşayan öğrenci, sanat sahibi veya çalışmak amaçlı giden vatandaşlarımız askerlik çağı geldiğinde buradaki temsilciliklerimize başvurarak askerliklerini erteleme işlemlerini gerçekleştirmemeleri durumunda asker kaçağı durumuna düşerler ve bu durumda ülkelerimize dönüş yaparken kapıda asker kaçağı olarak işlem görürler.

Askerlik işlemleri ile ilgili sizlere en iyi şekilde yardımcı olacak gerekli bilgiyi sunacak Eurostaryurtdisiegitim.net  internet adresimizden yararlanabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1