Amerika Birleşik Devletleri Para Birimi Dolar

Amerika Birleşik Devletleri Para Birimi Dolar $

abd para birimi amerikan doları

abd para birimi amerikan doları

Amerikan doları veya Birleşik Devletler doları 1792 Para Yasası ile yürürlüğe girmiş, Amerika Birleşik Devletleri’nin resmî para birimidir.Dünya ticareti üzerinde en yaygın kullanılan para birimidir. Bazı ülkeler Amerikan dolarını kendi resmî para birimleri olarak kullanmakta, bir kısım ülkede fiili tedavüldeki para birimi, Britanya denizaşırı ülkelerinde ise tek para birimi olarak kullanılır

Amerikan Doları Tarihi

Yeni kıtada kâğıt para dönemi 1600’lü yılların sonlarında İngiliz kolonilerinde askeri maliyetleri karşılamak içim basılan banknotlar ile başlamıştır. İlk banknot 1690 yılında Massachusetts Körfezi Kolonisi’nde basılarak dolaşıma çıkmıştır. Kağıt para çıkarma yöntemi diğer Kolonilerce de kısa sürede benimsenerek yaygınlaşmıştır.

ABD Kongresi, 1781 yılında yeni hükûmetin mali operasyonlarına destek olmak amacıyla, Philadelphia’da bulunan The Bank of North America’yı ilk ulusal banka ilan eder. 1792’de kabul edilen Tedavüle Para Çıkarma Kanunu ile ABD Darphanesi kurulur ve federal para sistemi çerçevesinde her birinin değeri altın, gümüş veya bakır üzerinden saptanan farklı değerdeki madeni paraların basımına başlanır.

1785 yılında ABD Kongresi Doları ABD’nin para birimi olarak kabul eder. Federal hükûmet ülke genelinde ilk kâğıt parayı 1861 yılında dolaşıma çıkarır. İç Savaşı finanse etmekte zorlanan Kongre ABD Hazinesine faiz getirisi olmayan vadesiz banknot ihraç etme yetkisi verir. Bu banknotlara, renkleri dolayısıyla “yeşil” adı takılır.

1913’te çıkarılan Amerikan Merkez Bankası Kanunu, Amerikan Merkez Bankasını  ülkenin merkez bankası ilan eder. Banka, Amerikan Merkez Bankası Banknotları  adlı yeni bir parayı dolaşıma sunar. “Tanrıya Güveniyoruz” (In God We Trust) ibaresi tüm banknotlar üzerinde kullanımı 1955’te kanunla zorunlu kılınmıştır.

Amerikan Doları ve Diğer Para Birimleri

Amerikan Doları ve Diğer Para Birimleri

Amerikan Doları Kullanan Ülkeler 

 • Britanya Virjin Adaları
 • Karayip Hollandası
 • Doğu Timor
 • Ekvador
 • El Salvador
 • Mikronezya
 • Marshall Adaları
 • Palau
 • Panama
 • Turks ve Caicos Adaları
 • Zimbabve

Amerikan doları hakkında 24 bilgi

 1. ABD doları, Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimidir.
 2. Dolar “$” olarak kısaltılır ve “$” işareti ile sembolize edilir.
 3. ABD doları 100 sente bölünmüştür, madeni paralar 1, 5, 10 ve 25 senttir ve kağıt paralar 1 dolar, 2 dolar, 5 dolar, 10 dolar, 20 dolar, 50 dolar ve 100 dolar şeklindedir.
 4. ABD doları, uluslararası ticarette en yaygın kullanılan para birimidir ve dünyanın baskın rezerv para birimidir.
 5. ABD doları, ABD’nin merkez bankacılığı sistemi olan Federal Rezerv Sistemi tarafından çıkarılır ve kontrol edilir.
 6. Federal Rezerv, daha istikrarlı ve esnek bir parasal ve finansal sistem sağlamak için 1913’te Kongre tarafından kuruldu.
 7. Federal Rezerv, yeni para birimi çıkarma, para arzını düzenleme ve bankacılık sistemini denetleme yetkisine sahiptir.
 8. ABD doları, ABD hükümetinin tam inancı ve kredisiyle desteklenmektedir.
 9. ABD doları, ilk doların 1792’de basılmasıyla uzun bir geçmişe sahiptir.
 10. ABD dolarının tasarımı, mevcut tasarımın 1996 yılında tanıtılmasıyla yıllar içinde birkaç kez değişti.
 11. ABD dolarının ön yüzünde önemli bir tarihsel figürün portresi bulunurken, arka yüzünde tarihi bir olayın veya sembolün tasviri yer alır.
 12. İlk ABD doları, Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk Başkanı George Washington’un bir portresini içeriyordu.
 13. ABD doları, ABD para birimi de dahil olmak üzere çok çeşitli güvenlik belgeleri üreten bir devlet kurumu olan Gravür ve Baskı Bürosunda basılmaktadır.
 14. ABD doları, ona benzersiz bir görünüm ve his veren özel bir pamuk ve keten karışımından yapılmıştır.
 15. ABD doları, sahteciliği caydırmaya yardımcı olan mikro baskı içeren özel mürekkeplerle basılmıştır.
 16. ABD doları, en yaygın olanı 1$, 5$, 10$, 20$, 50$ ve 100$’lık banknotlar olmak üzere bir dizi farklı mezhepte basılır.
 17. ABD doları, Gravür ve Baskı Bürosu’nun her yıl milyarlarca dolar üretmesiyle büyük miktarlarda basılıyor.
 18. ABD doları, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyadaki diğer birçok ülkede yasal ödeme aracı olarak kabul edilmektedir.
 19. ABD doları, çeşitli ekonomik ve politik faktörlere bağlı olarak değerinde dalgalanabileceği döviz piyasalarında işlem görmektedir.
 20. ABD doları, Amerikan Samoası, Porto Riko, ABD Virgin Adaları ve Kuzey Mariana Adaları dahil olmak üzere çeşitli bölge ve bağımlılıkların resmi para birimidir.
 21. ABD doları genellikle referans para birimi olarak kullanılır ve birçok ülke döviz kurlarını dolar karşısında belirler.
 22. ABD doları, zengin tarihi ve kültürel önemi ile dünyanın en eski ve en saygın para birimlerinden biridir.
 23. ABD doları uzun yıllardır küresel ekonomide merkezi bir rol oynamıştır ve ekonomik istikrar ve gücün sembolü olarak kabul edilmektedir.
 24. ABD doları, dünyanın dört bir yanındaki birçok insanın para biriktirmenin ve yatırım yapmanın bir yolu olarak kullandığı bir değer saklama aracı olarak kullanılmaktadır.

Amerikan Doları Sembolü ve Kodu

Amerika Birleşik Devletlerinin resmi para birimi doların sembolü $ ‘ dür. Amerikan doların uluslararası kodu ise USD ‘ dir.

Amerikan Dolarının Gücü

Amerikan doları, dünya ticaretinde en yaygın kullanılan para birimi. Uluslar arası ticaretin yaklaşık %60’ı dolar ile, yaklaşık %20’si euro ile, kalanı ise diğer para birimleri ile yapılır. Uluslararası rezervlerin de büyük bölümü bu iki para biriminden ve altından oluşur. Bugün tüm dünyada yaklaşık olarak 7 trilyon dolar değerinde döviz, yaklaşık 4 trilyon dolar değerinde altın rezervi tutuluyor.

Amerikan Doları ve Diğer Para Birimleri

ABD Doları Türk Lirası
1 18,67
ABD Doları Euro
1 0,94
ABD Doları İngiliz Sterlini
1 0,83
ABD Doları Çin Yuanı
1 6,98
ABD Doları Rus Rublesi
1 71,93

NOT : para birimleri karşılaştırmaları 21 aralık 2022 tarihinde yapılmıştır.

Dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden birisi olan ABD para birimi dolar ile hemen hemen her yerinden hesap açabilir ve dolar alım satım işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

1-) Abd para birimi nedir ?

cevap : ABD para birimi Amerikan dolarıdır.

2-) Dolar kaç tl ? 

cevap: 22 aralık 2022 tarihi verilerine göre 1 dolar 18,67 türk lirasıdır.

3-) En değerli para birimi dolar mı ?

cevap : Dünyada mevcut en değerli para biri Kuveyt Dinarıdır

4-) amerika para birimi nasıl yazılır ?

cevap : abd doları sembolü $ kodu ise USD ‘ dir.

Eurostar yurtdışı eğitim danışmalığı sayesinde yurtdışı hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

#dolar #abddoları #amerikandoları #amerikaparabirimi

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1