Fransa Para Birimi

Fransa Para Birimi

fransa para birimi

fransa para birimi

Fransa para birimi Euro (EUR). Euro, Avrupa Birliği’nin resmi para birimidir ve Fransa dahil 27 AB ülkesinden 19’u tarafından kullanılmaktadır. Bir Euro 100 sente bölünür. Euro, 1999 yılında tanıtılan nispeten yeni bir para birimidir. Dünyada en önemli ve yaygın olarak kullanılan para birimlerinden biri haline gelmiştir.

Fransa Parasının Tarihi

Fransa’da paranın tarihi, ülkenin farklı yerlerinde ve farklı zamanlarda kullanılan farklı para biçimleriyle uzun ve çeşitlidir.

Antik çağda, şimdi Fransa olan yerde yaşayan Galyalılar, sığır ve tuz gibi çeşitli malları para birimi olarak kullandılar. Orta Çağ’da, denye ve écu dahil olmak üzere çeşitli altın ve gümüş madeni para biçimleri kullanıldı.

18. yüzyılın sonlarında Fransız Devrimi sırasında Fransız hükümeti, Fransız aristokrasisinin el konulan mülkü tarafından desteklenen bir kağıt para birimi olan atamayı tanıttı. Bununla birlikte, atama hiperenflasyondan muzdaripti ve sonunda 1795’te frangı aldı.

Frangı, 2002’de yerini Euro’ya bırakana kadar 200 yılı aşkın bir süre Fransa’nın resmi para birimi olarak kaldı. Euro artık Fransa’nın resmi para birimi ve 27 AB ülkesinden 19’u tarafından kullanılıyor.

 

Fransa Ekonomisi

Fransa, dünyanın en büyük altıncı ve Avrupa Birliği’nin en büyük ikinci ekonomisi olan büyük ve çeşitli bir ekonomiye sahiptir. Euro’yu resmi para birimi olarak kabul eden bir grup Avrupa Birliği ülkesi olan avro bölgesinin bir üyesidir.

Fransız ekonomisi, havacılık, savunma ve otomotiv gibi geleneksel imalat sanayilerinin ve ülkedeki istihdamın ve ekonomik faaliyetlerin çoğunu oluşturan büyüyen bir hizmet sektörünün bir karışımı ile karakterize edilir. Fransa ayrıca uluslararası ticarette önemli bir oyuncudur ve birçok büyük çok uluslu şirkete ev sahipliği yapmaktadır.

Son yıllarda, Fransız ekonomisi düşük işsizlik ve istikrarlı büyüme ile genel olarak iyi bir performans sergiledi. Bununla birlikte, tüm ekonomiler gibi, küresel ticaret ve ekonomik aktivite üzerinde önemli bir etkisi olan COVID-19 salgınının etkisi de dahil olmak üzere, kendi payına düşen zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bu zorluklara rağmen, Fransız ekonomisinin toparlanması ve uzun vadede iyi performans göstermeye devam etmesi bekleniyor.

Fransa parası hakkında 10 bilgi

  • Fransa is para birimi Euro (EUR).
  • Euro, ABD dolarından sonra dünyada en çok işlem gören ikinci para birimidir.
  • Euro, Fransa da dahil olmak üzere Avrupa Birliği’ndeki 27 ülkenin 19’u tarafından kullanılmaktadır.
  • Euro, Fransızca’da 100 cents veya “centimes” olarak bölünmüştür.
  • Euro, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 EUR’luk banknotlar halinde çıkarılır.
  • Ayrıca 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 sentlik madeni paraların yanı sıra 1 ve 2 EUR madeni paralar da vardır.
  • Euro, Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yönetilmektedir.
  • Fransa, Euro’yu para birimi olarak kullanan Avrupa Birliği ülkeleri grubu olan Euro bölgesinin kurucu üyelerinden biridir.
  • Euro, 2002 yılında Fransa’da ve diğer Euro bölgesi ülkelerinde Fransız Frangı’nın yerini alarak tanıtıldı.
  • Fransa yüksek gelirli bir ekonomiye sahiptir ve dünyanın en büyük yedi gelişmiş ekonomisinden oluşan bir grup olan G7’nin bir üyesidir.

Sık Sorulan Sorular

1-) Fransa para birimi nedir ?

cevap : resmi para biri euro’dur €

2-) euro kaç türk lirası ediyor ?

cevap : 1 Euro eşittir 19,88 Türk Lirası (26 aralık 2022)

3-) euro kaç doları ediyor ?

cevap : 1 Euro eşittir 1,06 ABD Doları (26 aralık 2022)

#fransaparabirimi #fransaparası #fransaparabirimieuro #euro

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1