Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan Asgari Ücret

 

Gürcistan Asgari Ücret 2022 2022 ile birlikte Gürcistan’da asgari ücretin ne olduğunu inceliyoruz. Gürcistan, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan’a komşu bir ülkedir ve Türkiye’nin yanı sıra plajları yaz aylarında seyahat ederken ilk akla gelen yerlerden biridir.

Dünyanın en zorlu yamaçlarına sahip olduğu için kış turizmi için ilk tercih olabilir. Bir başkanlık cumhuriyeti olan hükümet biçiminde birkaç bağımsız krallığa sahiptir.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra serbest piyasa ekonomisine geçiş yapan ülke, ciddi bir ekonomik çöküşle karşı karşıya kaldı ve 21. yüzyıla birçok sıkıntılar yaşadı. Ülke 70.000 metrekarelik bir alana ve yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip. Nüfusun küçük olmasına rağmen, vatandaşlarına sağlanan sosyal yardım seviyesinin Gürcistan’ın asgari ücreti açısından çok yüksek olmadığı gözlemlendi.

Gürcistan Asgari Ücret 2022
Gürcistan’da asgari ücret belirlenirken sektör, yaş ve farklı faktörler dikkate alınmaktadır. Bu sayede kişiye özel maaş uygulaması yapılmaktadır. Asgari ücret aralıkları sektöre göre değişebilir. Her ülkede olduğu gibi ülkede de en yüksek maaşlı kişiler doktorlarla birlikte. Bu ülkede bir doktorun ortalama geliri 13.000 jeldir. Bundan sonra petrol sektöründe çalışanlar iyi maaş alıyor. Maaş 8-9 bin jel arasında değişiyor. Elbette bu rakamlar kişinin özelliklerine ve iş pozisyonuna göre değişiklik gösterebilir. Petrol sahasında asgari ücret 1300 Jel civarındadır. Düşük kaliteli meslek gruplarında aylık asgari ücret 350 ile 500 jel arasında değişebilmektedir. Genel olarak, asgari ücret 700 Jel civarındadır.

Gürcistan’da yaşam koşulları nasıl?
Fiyatlar ülkeye gelen yabancı turistlere göre oldukça uygun. Gürcistan, dünyanın en ucuz ülkelerinden biri olarak bile sayılabilir. Ancak yerli vatandaşlar açısından bakıldığında daha zor şartlar altında ortaya çıkmaktadır. Özellikle işsizlerin geçimini sağlamak çok zor. Evli ve çalışan bir hane bütçesi daha rahat bir yaşam fırsatı sağlayacaktır. Gürcistan’da belirli bir asgari ücret net maaş tutarından bahsetmek mümkün olmasa da, Gürcistan’da asgari ücret mesleğe bağlı olarak 700 ila 1500 jel arasında değişebiliyor. 1 Gürcü Lirası 0,25 Euro’dur, bu da 2,13 Lira’ya eşittir.

Gürcistan’da çalışma koşulları nelerdir?
Gürcistan’ın farklı alanlarda iş fırsatları var. Resmi olarak, çalışma haftası 40 saattir. Ancak işçiler bu saatten fazla çalışmaktadır. Çalışma saatleri 09:00-17:00 arasındadır. Her ülkede olduğu gibi resmi ve dini bayramlarda işçiler çalışmamaktadır. Yılbaşı ve Noel Günü bir hafta izinlidir. İşçiler arasında belirli bir asgari ücreti yoktur. İnşaat şirketlerinde çalışanlar için asgari ücret 700 Gel civarındadır. Tıp alanında asgari ücret 2000 Gel’dir. Bu çalışma koşullarına göre Gürcistan’da belirli bir yaşam standardına ulaşmak mümkündür. Türk vatandaşları, İŞKUR’da yayınlanan yabancı iş ilanlarını takiben ülkede çalışabilirler. Ayrıca, bazı şirketler, web siteleri aracılığıyla yılın belirli zamanlarında çalışanlarını işe almaktadır. Bu pozisyonlara aşağıdaki kariyer siteleri üzerinden başvuru yapılabilir.

2022’de Gürcistan’da asgari ücret ne kadar?
2022 yılına kadar Gürcistan’daki asgari ücret 700 GEL civarında olacak.

Gürcistan’da yaşam koşulları nasıl?
Gürcistan’ın farklı alanlarda iş fırsatları var. Resmi olarak, çalışma haftası 40 saattir.

Gürcistan’da yapılcak en iyi işler nelerdir ?

Gürcistan’da aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok yüksek ücretli iş var:

Doktorlar ve Cerrahlar: Bu profesyoneller, yıllık ortalama 220.090 ABD doları ücretle eyaletteki en yüksek maaşlardan bazılarını kazanıyor.

Diş Hekimleri: Georgia’daki diş hekimleri yıllık ortalama 178.320 $ maaş alıyor.

Eczacılar: Gürcistan’daki eczacılar yıllık ortalama 125.710 dolar kazanıyor.

Avukatlar: Gürcistan’daki avukatlar yıllık ortalama 122.840 dolar kazanıyor.

Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticileri: Bu profesyoneller yıllık ortalama 122.250 ABD Doları ücret almaktadır.

Yönetim Analistleri: Gürcistan’daki yönetim analistleri yıllık ortalama 119.990 ABD Doları ücret almaktadır.

Satış Müdürleri: Gürcistan’daki satış müdürleri yıllık ortalama 119.640 ABD Doları ücret almaktadır.

Mimarlar: Gürcistan’daki mimarlar yıllık ortalama 118.890 dolar kazanıyor.

Reklam ve Promosyon Yöneticileri: Bu profesyoneller yıllık ortalama 118.480 ABD Doları ücret almaktadır.

Finans Yöneticileri: Gürcistan’daki finans yöneticileri yıllık ortalama 116.890 ABD Doları ücret almaktadır.

Bu rakamların yalnızca tahmini olduğunu ve gerçek maaşların, bireyin deneyim düzeyi, eğitimi ve belirli bir sektör dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebileceğini belirtmekte fayda var.

Gürcistanda Çalışmanın Faydaları

Güçlü bir ekonomi: Gürcistan, tarım ve imalattan film ve teknolojiye kadar değişen endüstrilerle çeşitli ve büyüyen bir ekonomiye sahiptir. Bu, iş bulmanızı ve kariyerinizi geliştirmenizi kolaylaştırabilir.

Karşılanabilir yaşam maliyeti: Gürcistan, diğer eyaletlere kıyasla nispeten düşük bir yaşam maliyetine sahiptir, bu da barınma, yiyecek ve diğer ihtiyaçların karşılanmasını kolaylaştırabilir.

Çok çeşitli iş fırsatları: Gürcistan, birçok Fortune 500 şirketinin yanı sıra çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletmeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu, çeşitli sektörlerdeki işçiler için çok çeşitli iş fırsatları sağlayabilir.

Farklı ve canlı bir kültür: Gürcistan, çeşitli bir nüfusa ve onu yaşamak ve çalışmak için heyecan verici ve ilginç bir yer haline getirebilecek zengin bir kültürel mirasa ev sahipliği yapmaktadır.

Elverişli bir vergi ortamı: Gürcistan, nispeten düşük bir devlet gelir vergisi oranına ve hem işçiler hem de işverenler için faydalı olabilecek uygun bir işletme vergisi ortamına sahiptir.

Kaliteli eğitime erişim: Gürcistan, çok sayıda devlet ve özel okul, kolej ve üniversite ile güçlü bir eğitim sistemine sahiptir. Bu, çalışanlara eğitimlerini ve becerilerini geliştirme fırsatları sağlayabilir.

Güzel doğal çevre: Gürcistan, dağlar, ormanlar ve plajlar dahil olmak üzere çok çeşitli doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu, onu açık hava aktivitelerinden hoşlananlar için yaşamak ve çalışmak için harika bir yer haline getirebilir.

 • Gürcistan doktor maaşları: 2 bin dolar
 • Diş hekimi maaşları: Bin 400 dolar
 • Avukat maaşları: Bin dolar
 • Öğretmen maaşları: 850 dolar
 • Mühendis maaşları: Bin 200 dolar
 • Ofis çalışanı maaşları: 800 dolar
 • Sekreter maaşları: 800 dolar
 • Garson maaşları: 450 dolar
 • Şoför maaşları: 500 dolar
 • Aşçı maaşları: 600 dolar
 • İnşaat ustası: 450 dolar
 • Kaynakçı: 400 dolar
 • Elektrikçi: 400 dolar
 • Berber: 300 dolar

Yurtdışında eğitim almak istiyorsanız, Eurostar, Gürcistan’da çalışma vizesine başvurma konusunda tavsiyeler sunar. Eurostar danışmanları, Gürcistan’da üniversite işlemleriniz için size destek sağlayacaktır.

Puanla
[OY: 3 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1