Çek Cumhuriyeti Bayrağı

Son derece milliyetçi bir ulus olan Çek Halkı, Çekoslavakya'nın dağılmasından sonra, kullanılan bayrağı değiştirmeden, yeni ülke bayrağı olarak da kabul etmiştir. Bunun nedeni, Çek Halkı'nın geçmişine ve izlerine çok önem vermesidir.

Çek Cumhuriyetin'de Eğitim

Yurtdışında Eğitim Rehberi

Son derece milliyetçi bir ulus olan Çek Halkı, Çekoslavakya’nın dağılmasından sonra, kullanılan bayrağı değiştirmeden, yeni ülke bayrağı olarak da kabul etmiştir. Bunun nedeni, Çek Halkı’nın geçmişine ve izlerine çok önem vermesidir. Bir Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti, Polonya, Almanya, Avusturya, Slovakya ile komşu olan bir ülkedir. Ülke, Avrupa Birliği ülkelerinden biri olmakla birlikte,ulus devlet olarak tarihine ve kültürüne önem veren, milliyetçi anlayışta bir anlayışa sahiptir.

Çek Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi

Çekoslavakya’nın dağılmasından sonra, yine bu ülkeden kopan Slovakya ayrı bir bayrak almış olsa da, yukarında belirtildiği gibi, temellerine ve tarihine önem veren Çek milleti tarafından, bayrak aynı olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle, Çek Cumhuriyeti bayrağı geçmiş Çekya ülkesi ile aynıdır. Çekoslavakya’nın üç renkli bayrağı, 1920 yılında kabul edilmiştir. 2. Dünya Savaşı yıllarında zorluklar yaşayan ülke, doksanlı yılların başına kadar bayrağı ile varlığını sürdürmüştür. Çek Cumhuriyeti ise 90’lı yılların başında itibaren bayrağı kullanmaya devam etmektedir.

Çek Cumhuriyeti Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Bayrak, kırmızı, beyaz ve mavi olarak 3 renkten oluşmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Bayrağı Amblemi neyi anlatmaktadır?

Ülke bayrağı özellikleri olan Bohemya bayrağından esinlemeler içerir. Bayrak üzerinde olan üç renkten, beyaz dürüstlüğü ifade etmektedir. Kırmızı vatan savunmasında dökülen kanları temsil eder. Mavi renk ise ülkenin bağımsız olmasını ifade etmektedir.

Çek Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken nelere önem verilmelidir?

Üç ana renkten oluşan Çek Cumhuriyeti Bayrağı, yasal düzenlemelere göre, belirli ölçülerle çizilmektedir. Beyaz ve kırmızı renk enine çizilirken, mavi renk ise kenar kısmında yer alır. Belirli aralıklara dikkat edilerek, ölçüsüne göre çizilmelidir.

Çek Cumhuriyeti Bayrağı’nın ilk kez göklere çekiliş tarihi

Çek Halkı geçmişi uzun yıllara dayana, köklü tarihi olan bir halktır. Bayrak yüzyıllarda kullanılmaktadır ve ilk olarak kırmızı ve beyaz ana renklerinden oluşmaktaydı. Avusturya Bayrağı ile benzerliği bilindiğinden, karışmaması noktasında, bağımsızlık ifadesi olan mavi renk 1875 yılında eklenmiştir. Bu yıldan sonra, üç renkli bilinen bayrak kullanılmıştır. 30 Mart 1920 tarihinde, Çekoslavakya Bayrağı olarak kabul edilmesi yasa ile resmiyet altına alınmıştır. Savaş yıllarında bayrak kullanılması sekteye uğramış olup, ülkenin işgal altında olması ve birkaç sene farklı ülke güçlerinin kontrolünde yaşam sürülmesi nedeniyle, bayrak kullanımı, hükümetin işlemesi gibi askıya alınmıştır. Savaşın sona ermesi ve barış sağlanması noktasında,  bundan sonra ve günümüzde, yeni kurulan Çek Cumhuriyeti tarafından da kullanılmaya devam etmektedir.

Çek Cumhuriyeti Bayrağı kaç yaşındadır? Eski Çek Cumhuriyeti bayrakları nelerdir?

Çek Cumhuriyeti bayrağı bağımsızlığı elde ettiği 1990’ların başından itibaren kabul etmektedir. Eski Çekoslovakya tarafından ise bayrak resmi olarak 30 Mart 1920 tarihinden itibaren resmi şekilde kullanılmıştır. Halk ve devlet birimleri tarafından ise 1800 lerden bu yana kullanılan bir simgedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1