Çek Cumhuriyeti YÖK Denklik

Avrupa’nın tarihi ve kültürü ile en çok konuşulan ülkelerinden biridir. Çekya’da sanki dünü ve bugünü aynı anda yaşarsınız. Dünyada ki en güzel şehirlerden kabul edilen Prag ülkenin başkentidir. Birçok üniversite burada yer almaktadır. Turistlerin ve öğrencilerin en yoğun olduğu şehirdir.

Çek Cumhuriyeti'nde Eğitim

Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri YÖK Denklik

Avrupa’nın tarihi ve kültürü ile en çok konuşulan ülkelerinden biridir. Çekya’da sanki dünü ve bugünü aynı anda yaşarsınız. Dünyada ki en güzel şehirlerden kabul edilen Prag ülkenin başkentidir. Birçok üniversite burada yer almaktadır. Turistlerin ve öğrencilerin en yoğun olduğu şehirdir. Eğitim kalitesi yüksektir. Aynı şekilde burada yaşayan halkın da kültür seviyesi oldukça yukarıdadır. Eğitime son derece önem vermektedirler. Dünya sıralamasında yer alan üniversiteleri bulunmaktadır. Sosyal ve kültürel olanakları ile de öğrenciler için cezbedicidir.

Sanattan edebiyata, ekonomiden tıbba kadar her alanda öğrenim görmeniz mümkündür. Tüm üniversitelerin programları akreditedir. Avrupa Birliği ve Bologna kriterlerine uygun eğitim veren saygın kurumlardır. Çek cumhuriyetinde eğitimler Ekim ayında başlar ve Mayıs ayının 3. Haftası biter. Her dönem yaklaşık 13 hafta sürer. Lisans eğitimleri Tıp, veterinerlik, diş hekimliği gibi bölümler hariç 180 kredidir. Yüksek lisanslar da 120 kredidir. Öğrenci Burada birçok ülkeden çok daha hızlı şekilde diploma alabileceklerdir.

Çek cumhuriyetinde öğrenci vizelerinin çıkması 60-90 gün arasında bir zaman alır. Buna özen gösterilmesi ve erken kayıt yaptırılması gerekmektedir. Daha sonrasında uzun dönemli oturum izni için de diğer ülkelerde olduğu üzere başvuru mutlaka yapılacaktır. Birçok üniversite okulların başlamasından bir hafta öncesinde oryantasyon eğitimleri sunmaktadır. Bu hafta içerisinde hem Çek Cumhuriyeti hem de üniversite ile ilgili olarak tüm detaylar öğrencilerle paylaşılmaktadır. İngilizce ve Çekçe bilmeyen öğrenciler için bir yıl hazırlık mevcuttur. Hangi dilde eğitime devam edilecekse o dilde hazırlık programı uygulanmaktadır. Burada ki üniversiteler lisede alt yapısı iyi olan öğrenciler için uygundur. Okullar mezun olunan lise not ortalamalarına ve alan derslerinin notlarına bakarak öğrenci kabul etmektedirler. Kendilerine ait bilim sınavları ve mülakatları da mevcuttur. Kabul koşulları ve süreçleri üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Not ortalamaları yüksek olan fakat yine de başvuru sonucunda kabul edilen öğrencilerin not ortalamalarına yetişemezse bölüme ve üniversiteye bağlı olarak değişmekle beraber bir bilim hazırlığı sınıfı mevcuttur. Çek Cumhuriyetinde yaşam maliyetleri yüksek değildir. Aylık ortalama 500 Euro öğrenciler için yeterli olmaktadır. Burada lisans ya da yüksek lisans öğrenimi gören öğrenciler bilmelidirler ki YÖK Denklik Çek Cumhuriyeti için mümkündür. YÖK Denklik Çek Cumhuriyeti öğrencimizin bir dilekçe ile yükseköğretim kurumundan gideceği üniversitenin tanınırlığını dilekçe ile sorgulatması sonucu öğrenilmektedir. Öğrencilerin dilekçe ile başvurularına istinaden kendi adlarına tanınırlık olduğuna dair belge YÖK tarafından ulaştırılmaktadır.

Tanınırlığı olan üniversitenin denkliği alınabilmektedir. YÖK Denklik Çek Cumhuriyeti üniversiteleri içinde her bölüm tüm ülkeler de olduğu gibi ayrı ayrı kriterlere bakılarak verilmektedir. Öğrencinin mesleki bilgi ve donanımı ön plana çıkmaktadır. İlk 500’de ki üniversitemizden mezun olan öğrenciler denkliklerini kısa sürede alabilmektedir. Çek Cumhuriyeti üniversitelerinden mezun olanlar hem Avrupa’da hem Türkiye’de mesleklerini yapabilmektedirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1