Janacek Müzik Akademisi

Avrupa Birliği üyesi olan Çek Cumhuriyetinde bütçenizi fazla zorlamadan hem kaliteli hem de uygun fiyatlarla eğitim almanız mümkün. Yurt dışında eğimi düşünen ilk tercihleri arasında yerini alan Çek Cumhuriyeti üniversitelerinde birçok bölüm de mevcuttur. Eurostar ile hayalinizdeki yurtdışı eğitimini ekonomik fiyatlarla alabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim

  KAYIT FORMU

  Ad & Soyad

  E-Posta

  Okumak İstediğiniz Bölüm

  Telefon

  Lise Diploması

  Lise Transkript

  Pasaport Fotokopisi

  Kolay başvuruyla kontenjandan yerinizi ayırtın.

  Yurtdışında Üniversite Rehberi

  Dünyanın en eski antik üniversitelerinden bir tanesi olan Janacek Müzik Akademisi inanılmaz bir yapıya sahip olduğu bu gibi etkileyici bir tarihe tanıklık etmiş dünya çağlarının sanatsal ve bilimsel alanda ilerlemesine katkıda bulunmuştur. Sanatın içinde devamlı yer almak istiyorsan, kaliteli, eskinin yeniyle birleştiği bu etkileyici okulda talebe olmak istiyorsan derhal karar vermelisin… Okulun kurum aşaması ve faaliyetleri konusunda kısaca bilgi aktaralım. MT.Ö. 387 yılında kurulmuştur. Platon’nun ilk akademisidir. Bir felsefi mektep olarak kurulmuştur. Antik felsefe ve bilimin gelişiminde büyük bir rol oynamıştır. batı uygarlığının ilerlemesinde etkili olmuştur. 15 ve 16 yüzyılda Avrupa’da bilimsel araştırma merkezlerine devredilmiş ardından 17. Yüzyılda Fransa’da ki akademiler bunun gibi olmuştur. 19.yüzyılda akademik alanlarda sanatsal çalışmalar ve araştırma merkezi haline gelmiş, sanat kurumu olmuştur.

  Adını ünlü besteci Janáček’den alır. yine meşhur besteci Moravia müzik akademisini kurdu ve okulda bir konservatuar açtı. 1945 yılında ilk sanat üniversitesi kuruldu. Prag Sahne Sanatları Akademisi çek Cumhuriyeti’nin ikini en önemli kültürel ve tarihsel merkezi oldu. 1947 yılında kuruldu. 700 kadar talebe bulunmaktadır. Leos Janáčilave, çek ve dünya müzik kültürünün önemli isimlerinden biridir. 1854 yılında bir taşra kasabasında dünyaya gelmiş müzik eğitimini manastırda Brno sebebi ile almıştır. meşhur besteci Jenufa Viyana’da 9 opera binasında uzun zaman Janáček’le sanatsal sanatsal çalışmalarda bulunmuş, konserler vermiş ve Janáček’in 1918 yılında ünlenmesine sebep olmuştur.

  dönemin en mühim eserleri; (Katya Kabanova, kurnaz Küçük Vixen, Makropulos ihtiyar ve ölüler Evi) ve konserde repertuarı zenginleştirilmiş en ciddi eserleri, Sahne (Kaybolan Bir Gün,iki mısra Kuartet) Dünyaca ünlü opera bestekarı Leos Janáčilave hayatı boyunca Brno sanat eğitimini inşa etmek istedi. Bu sebepten dolayı 1885 yılında müzikle birlikte tiyatro yani müzikal yapmak istiyordu. Bu fikrini 1881 yılında Vakıf Okulu’nda, daha sonra 1919 yılında konservatuarda gerçekleştirdi. Brno Sahne Sanatları Akademisi’ne 1947 yılında Janáčilave adı verilmiştir.

  Okulun fahri doktorası ünlü piyanist Rudolf Firkušný, ünlü ozan Ludvík Kundera, oyun yazarı Vaclav Havel En son çek asıllı ingiliz oyun yazarı olacak olan, Tom Stoppard okulun meşhur mezunları arasındadır. Ludvik Kundera, deneyimli piyanist-kompozitör Leoš Janáček’in öğrencisidir. Daha sonraki zamanlarda Ludvik, Janáček Müzik Akademisi’nin başına geçer. Ludvik Kundera tıpkı zamanda ünlü yazar Milan Kundera’nın da babasıdır. Fakültelerde 500 den çok talebe bulunmakta. mektep oda operasında kamu konserleri ve Avrupa dostluk konserleri verilmektedir.


  Bölümler

  • Opera
  • Müzik
  • Tiyatro
  Puanla
  [OY: 0 Ortalama: 0]


   Hemen Danışmanlık Alın

   Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   whatsapp1