Çek Cumhuriyeti Askerlik Tecili

Türk vatandaşı olan ve askerliğe mani bir durumunun olmadığı belirlenen her erkeğin askerlik yükümlülüğü devam etmektedir. Askerlik işlemleri harçları ve askerlik erteleme işlemleri ile ilgili her ülkenin belirli kriterlere bulunmaktadır. Yaşadığınız ülkenin şartlarına uygun olarak askerlik erteleme işlemlerini bu ülkelerde bulunan konsolosluklarımızdan ve büyükelçiliğimizden gerçekleştirebilirsiniz.

Çek Cumhuriyetin'de Eğitim

Yurtdışında Eğitim Rehberi

Türk vatandaşı olan ve askerliğe mani bir durumunun olmadığı belirlenen her erkeğin askerlik yükümlülüğü devam etmektedir. Askerlik işlemleri harçları ve askerlik erteleme işlemleri ile ilgili her ülkenin belirli kriterlere bulunmaktadır. Yaşadığınız ülkenin şartlarına uygun olarak askerlik erteleme işlemlerini bu ülkelerde bulunan konsolosluklarımızdan ve büyükelçiliğimizden gerçekleştirebilirsiniz. Çek Cumhuriyeti askerlik tecili (erteleme) işlemleri için Prag Büyükelçiliği’ni prag.be.mfa.gov.tr ziyaret edebilir öncelikli olarak randevu aldıktan sonra gerekli belgeleri hazırlayarak başvurunuzu şahsen oluşturabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde hangi nedenden dolayı yer alıyorsanız buna uygun olarak şahsi başvurunuzu oluştururken yanınızda bulunması gereken evraklar eklenmelidir. İşci ve işveren statüsünde veya gemi adamı statüsünde ilk erteleme başvurunuzu gerçekleştirirken bağlı kalmanız gereken usul ve esaslar şöyledir.

Askerlik çağı gelen her erkeğin nüfus kütüğünde kayıtlı olan yaşı esas alınarak 20 yaşına girdiği senenin ocak ayından itibaren ilk günü başlamaktadır. Bu çerçevede askerlik işlemlerinin yürütülmesi hesaplanırken doğum tarihi değil doğum yılı esas alınmaktadır. Bir meslek veya sanat mensubu olan ya da işçi, işveren statüsünde ilk erteleme başvuruları şahsen gerçekleştirmeniz gerekir. İkinci ve sonraki erteleme işlemlerinde şahsen veya posta ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz mümkündür. Diğer yandan farklı bir statü olan gemi adamı olarak bu ülkede oturma almışsanız ilk ve sonraki erteleme başvurularını şahsen yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Askerlik erteleme sureleri yine kişi ve kurum farklılığı ile sürdürülmektedir ve erteleme süreleri ile birlikte yaş kriteri de bu konuda önemlidir. Bulunduğu ülkenin vatandaşlığını taşıyanların bulunduğu ülkede süresiz oturma ve çalışma izni bulunmaktadır. Bu durumda olan kişilerin askerlikleri bir defada 39 yaşına kadar ertelenmektedir ve bu zamana kadar şahısların askere gitme taleplerini bildirmeleri dışarıda bu hali bozacak herhangi bir konu yer almamaktadır.

Çek Cumhuriyeti askerlik tecili (erteleme) başvuru tarihi ile çalışma ve oturma izni bitim tarihi arasında 1 yıl üzerinde süre bulunan kişilerin askerlikleri ve çalışma izinleri bundan sonraki yılı takiben 31 Aralık tarihine kadar ertelenmiş olur aksi durumda askerlik yükümlülüğü ertelenemez.

Aile birleşimi antlaşmaları kapsamında yurt dışında ikamet eden ve çalışma hakkı verilen kişilerin askerlik erteleme durumları ise oturma ve çalışma izni alıncaya kadar 1 yıllık süre ile en fazla 2 kere ertelenmektedir. Askerli yükümlülerinin ertelemeleri 39 yaşını tamamlayan yıl içerisinde 31 Aralık tarihine kadar bulunuyor. Bu tarihi aşmamak kaydıyla başvuru yolunu takip eden yılın son gününe kadar erteleme sağlanır. Askerlikleri bu şekilde birkaç kez ertelenmesine karşı müracaatın gerçekleştirildiği yabancı ülkede oturma ve çalışma izni alamayanların ise tekrar erteleme işlemleri dış temsilcilikler tarafından asla kabul edilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti askerlik tecili (erteleme) işlemleri için daha detaylı bilgi almak istiyorsanız www.konsoloskuk.gov.tr adresi üzerinden daha fazla bilgi alabilirsiniz. İş yoğunluğunuz ve veya yaşam koşullarınız nedeniyle bu işlemlerin sizin yerinize takip edilmesini istiyorsanız sitemizden istediğiniz yardım ve bilgi alabilir veya hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1