Kırgızistan Askerlik Tecili

Askerlik erteleme işlemi Türkiye Cumhuriyeti nüfusuna kayıtlı tüm erkeklerin hakları olan bir işlemdir. Gerekli bir mazerete dayandırarak askerlik erteleme işlemini tüm erkekler yapabilir. Eğitim öğretim hayatının devam etmesi askerlik erteleme işlemi için geçerli bir sebeptir.

Kırgızistan'da Eğitim

Kırgızistan Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Askerlik erteleme işlemi Türkiye Cumhuriyeti nüfusuna kayıtlı tüm erkeklerin hakları olan bir işlemdir. Gerekli bir mazerete dayandırarak askerlik erteleme işlemini tüm erkekler yapabilir. Eğitim öğretim hayatının devam etmesi askerlik erteleme işlemi için geçerli bir sebeptir. Yurtiçinde eğitim ve öğretim durumundan dolayı öğrencilerin askerlik durumları ertelenebildiği gibi yurtdışındaki erkek vatandaşlarımızın da eğitim öğretim hayatının devam etmesinden dolayı erteleme işlemleri gerçekleştirebilir. Kırgızistan askerlik tecili (erteleme) işlemi Kırgızistan da bulunan Bişkek Büyükelçiliği’mize biskek.be.mfa.gov.tr/ başvurmak kaydı ile gerçekleştirilir.

Kırgızistan’da öğrenci olduğunuza dair öğrenim belgesi ile birlikte nüfus cüzdanı ve 1 adet fotoğraf ile temsilciliğimize gelerek erteletme işlemi başvurusunda bulunabilirsiniz. Askerlik erteleme işlemi posta veya elektronik posta yoluyla gerçekleşmemektedir. Erteleme işlemini yaptıracak olan vatandaşlarımız bizzat kendileri elçiliğimize giderek kendilerinin işlemleri takip etmeleri gerekmektedir. Yalnız elçiliğimize gelmeden önce www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu almanız gerekmektedir. İnternet üzerinden alacağınız randevu ile belirtilen saatte evraklarınızı tamamlayarak elçiliğimizin eğitim Ataşeliği’ne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Elçiliğimiz de öğrenci işlerini takip eden ve eğitim işlerinin devamlılığını sağlayan Eğitim Ateşeliği bulunmaktadır. Sizinle ilgili tüm işlemler burada takip edilecektir.

Öğrenim durumunuzun bir yıl içinde sona ermesi ve tekrar askerlik erteletme işlemi yaptırmanız gerektiği durumda ilk erteleme tarihinden yılın dolmasına 1 ay kala tekrar öğrenim durumunu belirten gerekli mazeret dilekçenizi Kırgızistan’da bulunan Bişkek Büyükelçiliği’ne kendinizin gelerek 2. erteleme dilekçesini vermeniz gerekmektedir. Unutulmaması gereken en önemli konu erteleme tarihinden itibaren tekrar bir erteleme olduğunda bir yılın tamamlamasına bir ay kala evrakların tamamlanmış ve elimize teslim edilmesi gerekmektedir.

Sanat sahibi işçi ve işveren gibi durumlarda bulunan yurt dışında gurbetçi çalışan vatandaşlarımızın askerlik erteleme işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir. Gemi adamları, yabancı bandıralı gemi cüzdanı bulunan vatandaşlarımızın da gemilerinin bağlı bulundukları ülkeler büyükelçiliğinde erteleme işlemini yapabilir. Kırgızistan askerlik tecili (erteleme) işlemi yaptıran öğrenciler dışındaki vatandaşlarımızın bir defaya mahsus erteleme işini gerçekleştirmeleri yeterlidir. 38 yaşı dolana kadar artık erteleme işlemi yapmalarına gerek yoktur. Erteleme işlemini bozup 38 yaşından önce askere gitmek isteyen vatandaşlarımız elçiliğimize gerekçelerini bildiren bir dilekçe sunarak sonucuna göre hareket edebilirler. Askerlik erteleme işleminin şartları arasında öncelikli olarak Türk vatandaşı olmak, ikincisi işveren ve sanatkar grubundan olan vatandaşlarımızın 38 yaşından küçük olmaları şartı bulunmaktadır.

Kırgızistan askerlik tecili (erteleme) işlemini yurtdışından yaptıracak öğrenci vatandaşlarımız için şartların başında her iki ülkenin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denklikleri kabul edilmiş üniversite fakülte yükseköğretim lisans kurumlarının tanınması gerekmektedir. Denkliği tanınmamış kurumların eğitim öğretim gerekçeleri askerlik erteleme için bir neden olarak sunulamaz. Bu gibi durumda olan öğrencilerin askerlik erteleme başvurusunda bulunmaları uygun değildir. Askerlik erteleme işleminde sizlere yardımcı olacak olan sitemizi ziyaret edebilir gerekli yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1