Litvanya YÖK Denklik

Baltık ülkelerinde yaşamak gibisi yoktur. Kendinizi modern bir ortaçağ döneminden geçiyor gibi hissedersiniz. Doğal güzellikleri ile de baş döndürürler. Avrupa kültürünün de iyice hissedildiği bu ülkeler kaliteli eğitimleriyle uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedirler. Litvanya, en çok uluslararası öğrencinin eğitim aldığı Baltık ülkelerinden biridir.

Litvanya'da Eğitim

Litvanya Üniversiteleri YÖK Denklik

Baltık ülkelerinde yaşamak gibisi yoktur. Kendinizi modern bir ortaçağ döneminden geçiyor gibi hissedersiniz. Doğal güzellikleri ile de baş döndürürler. Avrupa kültürünün de iyice hissedildiği bu ülkeler kaliteli eğitimleriyle uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedirler. Litvanya Üniversiteleri YÖK Denklik en çok uluslararası öğrencinin eğitim aldığı Baltık ülkelerinden biridir.  Yaklaşık 3 milyon nüfusa sahiptir. Ana dili Litvanyaca’dır. . Başkenti Vilnius’tur. Eski para birimi Litas’tır. Ancak 2015’ten bu yana Euro kullanmaktadırlar. Karasal bir iklime sahiptir. Kışları oldukça soğuktur. Ulaşım kolaydır. Otobüs, elektrikli otobüs ve minibüs gibi birçok olanak vardır. Ekonomik açıdan pahalı bir ülke değildir. Etin kilosu 15 TL’dir. Türkiye’den malı yiyecekleri de büfe ve marketlerde bulabilirsiniz. Basketbol sevenler için önemli bir seçim olacaktır. Litvanya’yı dünyaya tanıtan en önemli şey basketboldur.

Vilnius, Kaunas gibi birçok kaliteli üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.  Ülkede İngilizce ağırlıklı olarak konuşulmaktadır. Üniversitelerde de eğitim dili İngilizcedir. Tüm bölümlerde öğrenim görme olanağına sahipsiniz. Lise eğitiminiz üniversite için önemlidir. Belirli bir not ortalamasına sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca, lise türünüz de önemlidir. Yani, lisede sözel ya da eşit ağırlık çıkışlıysanız mühendislik eğitimi alamazsınız. B1 seviyesinde bir İngilizceniz varsa hazırlık görmeden 1. Sınıftan öğrenime başlayabilirsiniz. Üniversitelerin spesifik kabul kriterleri de olabilmektedir. Online sınav, skype mülakatı gibi kriterler istenebilir. Ayrıca tavsiye mektubu, niyet mektubu gibi talepler de olabilmektedir. Dil seviyenizi uluslararası dil sınavları ile belirleyebilirsiniz. Örneğin IELTS için 5.5 skoru yeterli olmaktadır. Okullar kendi sınav ya da mülakatlarını da yapabilmektedirler. ÖSYM sınav şartı üniversiteler tarafından aranmamaktadır. YÖK denklik Litvanya için mevcuttur. Eğitime başlamadan önce gideceğiniz ülkede ki üniversitenin ülkemizde ki Yükseköğretim Kurumu tarafından tanınıp tanınmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. YÖK denklik Litvanya için gideceğiniz üniversite ile ilgili tanınırlık dilekçesi doldurarak YÖK’e elden teslim edebilir ya da posta ile başvuru yapabilirsiniz. YÖK’e dilekçe ile başvurmadan önce kurum hesabına belirlenen tutarda bir ücret yatırmanız gerekmektedir. Detaylı bilgilere ve dilekçe örneğine kurumun web sitesinden ulaşabilirsiniz. YÖK denklik Litvanya ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra kayıt yaptırıp; eğitiminize devam edebilirsiniz. Mezun olduğunuzda bu ülkede ki üniversitelerin kaliteli eğitimleri bilindiğinden ve sıralamalarda ki yerlerinin yukarı seviyelerde olmasından dolayı daha hızlı denklik alabilirsiniz. Ayrıca diplomanız tüm AB ve AB aday ülkelerinde de geçerli olacaktır. Dilediğiniz yerde mesleğinizi yapabilirsiniz.

Hayalleriniz size çok yakın. Tek yapmanız gereken hangi bölümde öğrenim görmek istediğinize karar vermek. Hedefinize odaklandığınızda her şey tam istediğiniz gibi ilerleyecek ve daha yüksek standartlarda yaşayabilme şansını elde edeceksiniz. Herkes kendi şansını çabasıyla yaratır. Siz de yurtdışında öğrenim görerek hem daha kaliteli eğitim alarak hem de kendi ayaklarınızın üzerinde durabilmeyi öğrenerek çok daha hızlı bir mesleki ilerleme sağlayabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1