Singapur Askerlik Tecili

Singapur’da yaşayan veya çalışan bir Türk vatandaşı olarak eğer askerliğiniz tecil ettirmek istiyorsanız bunun için Singapur Türk Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekmektedir.

Singapur'da Eğitim

Singapur Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Singapur’da yaşayan veya çalışan bir Türk vatandaşı olarak eğer askerliğiniz tecil ettirmek istiyorsanız bunun için Singapur Türk Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekmektedir. Ancak başvuru sırasında yanınızda bazı evraklar bulunması gerekmektedir. Bu evraklar çalışıyor ya da okuyor olmanıza göre değişmekle birlikte genel olarak başvuru sırasında yanınızda pasaportunuz ya da kimliğiniz, çalışma ve/ veya oturma izniniz, öğrenci belgeniz ve vesikalık fotoğrafınız bulunmalıdır. Bu belgelerle ilgili bilgiyi ise Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’na ait Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluk İşlemleri sitesi olan adresinden alabilirsiniz.

Yurtdışında çalışıyor, okuyor, bir sanatçı ya da meslek mensubu olarak bulunuyor iseniz askerliğiniz 6 ay, 1 yıl, 1.5 yıl veya 2 yıl tecil ettirebilirsiniz. Tecil süreleri yurtdışındaki durumunuza göre değişmektedir. Çalışan kişiler askerlik tecillerini ilk seferinde yüzyüze, ikinci seferinde yüzyüze ya da posta yoluyla başvurarak yapabilmektedir. Ancak öğrenim gören kişiler birebir başvuru yapmak zorundadır.

Eğer yurtdışında çalışıyor ya da bir iş yeri sahibiyseniz ya da bir sanatçı, bir meslek mensubu olarak bulunuyorsanız ya da gemi adamı statüsünde çalışıyorsanız 38 yaşına kadar askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Ya da eğer yurtdışında öğrenim gören bir Türk vatandaşıysanız üniversite eğitimi aldığınız takdirde 29 yaşına kadar, yüksek lisans ya da doktora eğitimi aldığınız takdirde 35 yaşına kadar askerliğinizi tecil ettirme hakkınız bulunmaktadır. Tecil süreniz öğrenim süresine göre belirlenmektedir. Bu süre içinde dil okulu ya da hazırlık sınıfları bulunmamaktadır. Eğer ki öğrenci öğrenim süresinde okulu bitiremediyse 1 sene ekstra zamana sahip olur. Tecil süresi biten kişilere sürenin bittiği senenin son ayı yapabilecekleri ile ilgili askerlik şubesi tarafında bilgi verilir. 38 yaşına kadar yurtdışına çalışmış kişiler dilerlerse askerlik tecil süresi bittikten sonra dövizle askerlik yapma hakkına sahip olmaktadır.

Askerlik tecili kabul edilen kişiler eğer bir takvim yılı içinde 184 gün ve daha fazla Türkiye’de bulunursa ve bu durum resmi makamlar tarafından tespit edildiği takdirde, askerlik tecilleri iptal olacaktır. Bu yüzden Türkiye’ye giriş çıkışlarda çok dikkatli olunmalıdır.

Askerlik tecili başvurusu yapmadan önce süreçle ilgili bir değişiklik olup olmadığını öğrenmek için konuyla ilgili duyuruların yapıldığı sitesi mutlaka kontrol edilmelidir. Bunun dışında eğer ki askerlik tecili süreci size karışık geldiyse ve kafanızda bazı sorular oluştuysa bununla alakalı olarak 7 gün 24 saat destek alabileceğiniz Dış İşleri Bakanlığı’na ait bir çağrı merkezi bulunmaktadır. Bu çağrı merkezinin numarası + 90 312 292 29 29’dur. Bu numara dışında destek alabileceğiniz farklı yerler de bulunmaktadır. Kafanızdaki sorulara yanıt almak için Singapur Türk Büyükelçiliği sitesi, eposta adresinden, +6564227322 numaralı Singapur Türk Büyükelçiliği’ne ait telefondan, +6565333360 numaralı yine Singapur Türk Büyükelçiği’ne ait faks numarasına başvuru yapabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1