Baia Mare Şehir ve Gezi Rehberi – Müzeleri, Tarihi ve Turistik Mekanları

BAİA MARE ŞEHİR VE GEZİ REHBERİ

Baia Mare, Romanya’nın Maramures ilçesinde ülkenin kuzeyinde yer alan bir şehirdir. Zengin bir tarihi, ziyaret edilecek çok sayıda ilginç yeri ve yapılacak şeyleri ile bölgede önemli bir ekonomik ve kültürel merkezdir.

Baia Mare’deki en önemli cazibe merkezlerinden bazıları şunlardır:

 • Baia Mare Sanat Müzesi – şehir merkezinde bulunan bu müze, tablolar, heykeller ve baskılar dahil olmak üzere Romanya ve Avrupa sanatının bir koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.
 • Neşeli Mezarlık – Săpânța köyünde, Baia Mare’ye sadece kısa bir sürüş mesafesinde bulunan Neşeli Mezarlık, renkli mezar taşları ve esprili kitabeleriyle tanınan eşsiz bir mezarlıktır. Kültürel ve tarihi önemi nedeniyle popüler bir destinasyondur.
 • Baia Mare Etnografya Müzesi – şehir merkezinde bulunan bu müze, Baia Mare ve çevresindeki bölgenin tarihi ve kültürü hakkında sergiler düzenlemektedir. Geleneksel giysiler, aletler ve ev eşyaları dahil olmak üzere bir dizi ilginç esere ev sahipliği yapmaktadır.
 • Baia Mare Hayvanat Bahçesi – şehrin eteklerinde bulunan Baia Mare Hayvanat Bahçesi aslanlar, kaplanlar, ayılar ve maymunlar dahil olmak üzere çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Aileler ve çocuklar için popüler bir destinasyondur.
 • Baia Mare Mineraloji Müzesi – şehir merkezinde bulunan bu müze, dünyanın dört bir yanından gelen mineral ve kaya koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Jeoloji ve mineraloji ile ilgilenenler için popüler bir destinasyondur.

Baia Mare’de, şehrin birçok parkını ve yeşil alanını keşfetmek, Baia Mare Sinagogunu ziyaret etmek veya Someș Nehri kıyılarında keyifli bir yürüyüş yapmak dahil olmak üzere, ziyaret edilecek ve yapılacak birçok ilginç yer vardır.

Baia Mare Gezilecek Yerler

Baia Mare, Romanya’da zengin tarihi, kültürel cazibe merkezleri ve doğal güzelliği ile tanınan bir şehirdir. Baia Mare’deki en önemli turistik yerlerden bazıları şunlardır:

Neşeli Mezarlık – Săpânța köyünde, Baia Mare’ye sadece kısa bir sürüş mesafesinde bulunan Neşeli Mezarlık, renkli mezar taşları ve esprili kitabeleriyle tanınan eşsiz bir mezarlıktır. Kültürel ve tarihi önemi nedeniyle popüler bir destinasyondur.

Baia Mare Sanat Müzesi – şehir merkezinde bulunan bu müze, tablolar, heykeller ve baskılar dahil olmak üzere Romanya ve Avrupa sanatının bir koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Baia Mare Etnografya Müzesi – şehir merkezinde bulunan bu müze, Baia Mare ve çevresindeki bölgenin tarihi ve kültürü hakkında sergiler düzenlemektedir. Geleneksel giysiler, aletler ve ev eşyaları dahil olmak üzere bir dizi ilginç esere ev sahipliği yapmaktadır.

Baia Mare Mineraloji Müzesi – şehir merkezinde bulunan bu müze, dünyanın dört bir yanından gelen mineral ve kaya koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Jeoloji ve mineraloji ile ilgilenenler için popüler bir destinasyondur.

Baia Mare Hayvanat Bahçesi – şehrin eteklerinde bulunan Baia Mare Hayvanat Bahçesi aslanlar, kaplanlar, ayılar ve maymunlar dahil olmak üzere çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Aileler ve çocuklar için popüler bir destinasyondur.

Baia Mare Sinagogu – şehir merkezinde bulunan bu güzel sinagog, tarihi ve kültürel önemi nedeniyle popüler bir destinasyondur. Halka açıktır ve rehberli turlar sunar.

Someș Nehri – Someș Nehri, Baia Mare’den akar ve yavaş yürüyüşler, piknikler ve açık hava etkinlikleri için popüler bir destinasyondur. Nehir, parklar ve yeşil alanlarla çevrilidir ve güneşli bir gün geçirmek için güzel bir yerdir.

Baia Mare Botanik Bahçesi – şehrin eteklerinde bulunan bu güzel botanik bahçesi, dünyanın dört bir yanından çeşitli bitki ve çiçeklere ev sahipliği yapmaktadır. Bahçecilik ve doğa ile ilgilenenler için popüler bir destinasyondur.

Baia Mare Ulaşım

Baia Mare, Romanya’nın kuzey kesiminde yer alan bir şehirdir ve bulunduğunuz yere ve tercih ettiğiniz ulaşım şekline bağlı olarak oraya gitmenin birkaç yolu vardır.

Uçakla: Baia Mare’ye en yakın havaalanı, şehirden yaklaşık 50 kilometre (31 mil) uzaklıkta bulunan Satu Mare Uluslararası Havaalanı’dır. Havaalanından Baia Mare’ye taksi veya otobüsle gidebilirsiniz. Araç kiralamayı tercih ederseniz, havalimanında çeşitli araç kiralama acenteleri de bulunmaktadır.

Trenle: Baia Mare’nin Cluj-Napoca, Oradea ve Bükreş dahil olmak üzere Romanya’daki diğer şehirlere düzenli bağlantıları olan bir tren istasyonu vardır. Tren istasyonu şehir merkezinde yer alıyor ve buradan taksiye binebilir veya gideceğiniz yere yürüyerek gidebilirsiniz.

Otobüsle: Baia Mare’nin Cluj-Napoca, Oradea ve Bükreş dahil olmak üzere Romanya’daki diğer şehirlere düzenli bağlantıları olan bir otobüs durağı vardır. Otogar şehir merkezinde yer alıyor ve oradan taksiye binebilir veya gideceğiniz yere yürüyerek gidebilirsiniz.

Araba ile: Baia Mare, E81 Avrupa yolu üzerinde yer almaktadır ve Romanya’nın diğer şehirlerinden arabayla kolayca erişilebilir. Cluj-Napoca’dan arabayla geliyorsanız, trafiğe bağlı olarak Baia Mare’ye ulaşmak yaklaşık 3-4 saat sürecektir. Şehirde halka açık otoparklar ve cadde otoparkı dahil olmak üzere çeşitli otopark seçenekleri mevcuttur.

 

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1