Balkanların Gözde Ülkesi Bosna Hersek’te Öğrenci Olmak İster misin?

Bosna Hersek'te Öğrenci Olmak

Bosna Hersek’te Öğrenci Olmak

Her ülke farklı bir ülkede öğrenim gören öğrencilerin aldıkları eğitimin kalitesinin kendisine denk olmasını ister. Bu nedenle yurtdışında genel olarak Milli eğitim bakanlıkları ülkemizde de Yükseköğretim Kurumu (YÖK) akademik süreçlerden sorumludur ve yönetir. Eğitim sisteminin iyileştirilmesi ve denetlenmesinden YÖK sorumludur. Bosna Hersek’te öğrenci olmak için merak edilenler ve şartları Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlıktan öğrenebilirsiniz.

Ülkemizde akademik eğitimler öncesi uygulanan genel kültür ve temel alan bilgilerini ölçen bir sınav mutlaka uygulanmaktadır. Bu sınavda başarılı olmak ve seçilen bölümün minimum taban puanını tutturmak önemlidir. Milyonlarca öğrenci arasında yapılacak olan başarı sıralaması taban puanı belirler. Bu nedenle bir önce ki yılın en son bölümü kazanan öğrencisinin aldığı puan bize sarf etmemiz gereken eforu işaret eder. Ancak eğer ki yurtdışında bir akademik eğitim tercih edilecekse YÖK herhangi bir giriş sınavı şartı ön görmez.  Bu sebeple YÖK’ün yapmış olduğu bu sınavda belirli bir başarı talep etmeyen ülkelerde öğrenim görmek mümkündür. Çünkü Almanya gibi bazı ülkeler ÖSYM şartı aramaktadırlar. Bosna Hersek son yıllarda öğrencilerimizin en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Dost, kardeş ülke Bosna Hersek’te birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite Türkiye’den öğrencilere kapılarını açmaktadır.

Bosna Hersek’te YÖK Denkliği

Öğrenciler burada İngilizce ya da Boşnakça öğrenim görebilmektedirler. Bosna Hersek’te bazı okulların Yükseköğretim Kurumumuz tarafından tanınırlığı varken bazılarının da yoktur. Bunu öğrenebilmek için YÖK’e tanınırlık dilekçesi göndermek gerekir. YÖK’ün sitesinde dilekçe örneği mevcuttur. Ayrıca kurumun hesabına dilekçe için bir miktar ücret ödemek gerekmektedir. Ödeme dekontunuz ile birlikte dilekçenizi YÖK’ün Ankara adresine postalayabilir ya da kendiniz direkt olarak giderek dilekçenizi teslim edebilirsiniz. Böylece aynı gün içerisinde öğrenim göreceğini okulun kendi adınıza tanınırlık belgesini almış olursunuz. Böylece YÖK denklik Bosna Hersek için gerekli en önemli şartlardan birini sağlamış olursunuz. Sonrasında YÖK denklik Bosna Hersek için mezuniyetiniz gerçekleştiğinde eğitim gördüğünüz alana göre değişen şartlarda bir süreç gerçekleşecektir.

Balkanlar’da yer alan Bosna Hersek hem ülkemize olan uçuş mesafesi yakınlığı hem de ekonomik yaşam maliyetleri ile de bilinmektedir. Öğrenciler burada düşük harç ücretleri ödemekte ancak kaliteli eğitim almaktadırlar. Ülkede ki devlet üniversitelerinde eğitimler ana dilde yapılmaktadır. Üniversitelerin hazırlık sınıfı imkanları vardır. Birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan üniversiteler uygulama ağırlıklı eğitimleri ile öğrencileri mesleki hayatlarına hazırlamaktadırlar.

YÖK denklik Bosna Hersek Türkiye’de kabul görmesinin yanı sıra diplomalar AB ülkelerinde de geçerlidir. Öğrencilerimiz isterlerse Avrupa’ya eğitim, staj ya da çalışma amaçlı olarak gidebilmektedirler. Bosna Hersek’in güvenli ve Müslüman bir ülke olması hem öğrencilere hem de ailelere gönül rahatlığı sağlamaktadır. Hayallerinde ki eğitimi almak için zaman kaybetme. Sen de Bosna Hersek’te öğrenci olma fırsatını hemen yakala ve bizlerle iletişime geçerek kayıt işlemlerini tamamla.

Bosna Hersek'te Öğrenci Olmak

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1