Yurtdışında Problemler

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışına eğitim almaya giden hangi öğrencinin sorunu olmaz ki? Mutlaka bulunduğunuz yere ve sistemlere alışana kadar birçok sorunlar veya aklınızı karıştıran . Bu çok normaldir, çünkü sadece öğrenciler değil, herkes sorun yaşayabilir. Sonuçta farklı bir ülkedesiniz. Peki, yurtdışında eğitimim süresinde karşılaştığım problemlerde kiminle iletişim kuracağım sorusu için birçok cevap bulunur aslında. Bazı öğrenciler sorunlarını durumlarla karşılaşabilirsinizkendileri çözmeye çalışabiliyor. Bu yüzden aslında, zaten var olan sorunları daha da büyütebiliyor. Bazen ise arkadaşları ile beraber çözmeye çalışanlar oluyor ya da hiçbir eğitimci ya da öğretmen ile iletişim kuramadığı için önce ailesine sorunu anlatıp aklı danışanlar olabiliyor. Dolayısıyla bir öğrenci herhangi bir sorun ile karşılaştığından, birçok farklı yöntemler kullanarak karşılaştığı sorun için çözüm arayabilir veya bu konuda iletişim kuracağı kişileri bulabilir.

Benim dilim çok zayıf, yaşadığım sorunu hocama nasıl anlatacağım veya gerekli yerlerle nasıl iletişim kuracağım diye endişeleri olanlar olabilir. Mantıklı düşündüğünüzde, bulunduğunuz ülkedeki tek yabancı birey siz değilsiniz. Okuduğunuz veya eğitim almak için gittiğiniz kurumda mutlaka size yardımcı olabilecek birileri bulunmaktadır. Eğitim kurumu sadece eğitim vermek için var olan yerler değildir. Sonuçta eğitimde, alacağınız eğitim konusu da önemlidir, fakat eğitimi veren kişilerin öğrencilerle nasıl bir iletişim kurduğu ve öğrencilerin sorunları ile ilgilenmek te bir o kadar önemlidir. Öğrencinin bulunduğu yerde rahat etmesi çok önemlidir. Sizin gittiğiniz eğitim kurumunda, hangi alanda ders alırsanız alın, severek ve kafanız rahat bir şekilde ders almanız gerekiyor.

Aksi takdirde ne anlatılanlardan bir şey anlayabilirsiniz, nede ilginizin olduğu konu ile alakadar olabilirsiniz. Eğitimin yaşı yoktur ve her şeyden önce eğitim şarttır, fakat eğitim alırken veya verirken önemli olan, eğitimi veren kişinin bu işi severek yaptığını hissetmek ve eğitimi alan öğrencinin ise severek öğretmenini dinlemesi veya severek dersi almasıdır. Her yerde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sonuçta hangi günümüz sorunsuz geçiyor ki? Yurtdışına eğitim almaya gittiğinizde sorunlarla karşılaşmayacak mısınız? Tabii ki karşılaşacaksınız, fakat sakin düşündüğünüz sürece, sorunları çözmek için kimlerle iletişim kurmanız gerektiği konusunda fikriniz olacaktır. Öğretmeniniz olabilir, kurum müdürü olabilir, arkadaşlarınız olabilir, en başta aileniz olabilir veya kurumda bulunan danışmanlar veya psikoloji danışmanları olabilir.

Yurtdışına eğitim almaya gittiğinizde kendinizi belki yalnız hissedebilirsiniz, fakat unutmayın ki yalnız değilsiniz. Sizin gibi birçok farklı ülkelerden gelen öğrenciler olacaktır. Sizin yaşadığınız sorunları onlarda yaşayabilir. Siz ne kadar ülkeye veya ortama kendinizi yabancı hissediyorsanız, onlarda öyle hissediyorlar. Bu yüzden endişe etmeyin ve korkmayın. Kendinize güvenin ve herhangi bir sorun yaşadığınızda iletişim kurabileceğiniz birçok kişinin olduğunu unutmayın. Hiçbir zaman yalnız değilsiniz. Konuşamıyorsanız bile yazabilirsiniz veya farklı şekillerde sorunlarınızı ifade edebilirsiniz ama yeter ki anlatmak isteyin ve yalnız olmadığınızı ve size yardımcı olabilecek Eurostar uzman danışmanlarının var olduğunu bilin.

#yurtdışıeğitimsüreci #yurtdışındarehber #yurtdışındakiproblemler

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1