En İyi İngilizce Öğrenme Programı

En İyi İngilizce Öğrenme Programı

En iyi İngilizce öğrenme programı hangisidir? İngilizce, başta İngiltere ve ABD’nin olmak üzere birçok ülkenin resmi dilidir ve evrensel bir dil olduğu için artık büyük küçük demeden herkesin öğrenmek ve akıcı bir şekilde konuşmak istediği bir dil. İngilizcenin kariyer açısından da günümüzde önemli bir yeri var.  Bundan dolayı birçok insanın İngilizce öğrenme çabası olmasa bile içinde böyle bir istek yer alıyor. Bu isteğin önünde duran en büyük etken, zaman. İnsanlar çalışma saatlerinin uzunluğundan ve çalışma temposundan dolayı İngilizce kursuna veya yurt dışı dil eğitimine gitmeye fırsat bulamıyor. Ancak bu yoğun temponun içine sıkıştırabilecekleri ve faydalı olabilecek İngilizce öğrenme programları mevcut. Bu programların başlıcaları şunlardır:

 1. Duolingo
 2.  Quizlet
 3.  Voscreen
 4. Memrise
 5. Cambly
 6. Mondly
 7. Beelinguapp

1. Duolingo

Duolingo, 2013 yılında  ücretsiz olarak piyasaya sürülen bir İngilizce öğrenme programıdır. Bu program, PC Magazine Dil Öğrenimi dalında Editörün seçimi ödülü almış ve aynı zamanda Google Play 2013 ‘En İyilerin En İyisi’ olarak seçilmiştir. Duolingo, “ücretsiz en popüler eğitim” alanında ikinci sırada yer almaktadır. 2018 verilerine göre  100 milyondan fazla indirilmiştir.

Uygulamada yanlış cevap verirseniz can kaybedersiniz aynı zamanda ileri seviyeye geçtiğinizde ödüller alırsınız. Uygulama konuya göre gelişmenize sesli ve yazılı testleri ile yardımcı oluyor.

2. Quizlet

2013 yılında piyasaya sürülen Quizlet 10 milyondan fazla indirilen bir dil öğrenme programdır. Quizlet uygulamasında görsellik ön plana çıkıyor.  Görsellerle bir öğrenme deneyimi sunan Quizlet’de “Öğren” ve “Eşleştir” modlarıyla şemalarla ve resimlerle çalışabilirsiniz. Bunların yanında;

 • “Sınavlara öğren” modu ile sınavlara hazırlanabilir
 • “Hafızanızı yaz” modu ile kendini test edebilir
 • Metinlerin farklı dildeki doğru telaffuzunu dinleyebilir
 • Yeni kelimeler ezberleyebilir

Quizlet; İngilizce’den başka Almanca, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca gibi dillerde de kendinizi geliştirebileceğiniz bu uygulamadır.

3) Voscreen

Voscreen, video izleyerek  İngilizce öğrenebileceğiz etkili bir uygulamadır. Eğer siz de izlemeyi seviyor ve bu şekilde daha çok motive olabiliyorsanız Voscreen, tam size göre bir uygulama.
Günde en az 15-20 dakikanızı ayırarak film, dizi, Tv showları gibi çeşitli videolarla ücretsiz İngilizce öğrenebilir ve konuşma dilindeki deyimleri de kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. İngilizce seviyenize göre videolar izleyebilirsiniz. Her yaş için İngilizce öğrenmeyi kolay hâle getiren bu uygulamadan keyif alcaksınız.

4) Memrise

2013’te Londra’da piyasaya sürülen Memrise’ın 10 milyon indirilmiştir. Memrise ile sadece İngilizce değil; İtalyanca, Rusça, Almanca, Japonca gibi dilleri de öğrenebilirsiniz. Google Play 2017 En İyi Uygulama Ödülü ve Kişisel Gelişim’de 2016 yılının en iyi uygulaması seçilmiştir. Memrise, etkileşimli dil oyunlarıyla hızlı tekrar ve dinleme becerilerinizi geliştirebileceğiniz bir uygulama. Akıcı konuşmaya yardımcı olmak için sohbet botları vardır ve çevrimdışı modu sayesinde gittiğiniz her yerde bu uygulamadan faydalanabilirsiniz.

5) Cambly

Cambly, kullanıcılar ile anadili İngilizce olan öğretmenleri bir araya getirip Skype tarzında online sistem üzerinden görüntülü konuşarak pratik yapma fırsatı yaratıyor. TOELF, IELTS  gibi sınavlara çalışmak veya iş İngilizcenizi geliştirmek için pratik yapabileceğiniz bir uygulama.

6) Mondly

Mondly yabancı dil uygulamasını, Anroid ve IOS’lardan ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. 33 farklı dilde öğrenme fırsatı sunan ve son teknoloji ses tanıma özelliği ile Mondly kelimeleri siz konuştukça dinler. Sadece kelimeyi doğru söylediğinizde size olumlu yanıt verir ve böylece telaffuzunuz gelişir. Artırılmış gerçeklik sayesinde chatbotlardan destek alan Mondly AR ile diyalog oluşturabilir ve anlık geri bildirimler alabilirsiniz.

İngilizce Öğrenme Programı Kullanmak Yeterli mi?

İngilizce öğrenmek uzun bir süreç ve sürekli konuşma, yazma ve dinleme üzerine pratik yapmayı gerektiren bir süreç. Dolayısıyla sadece bir uygulama yeterli olmayabilir.

İngilizce öğrenmek için ayırdığınız vakti en verimli şekilde kullanabilmelisiniz. Hem sözlüklerle içli dışlı olmalı hem bol bol pratik yapmalı ve sürekli bu dil öğrenme sürecinin içinde olmalısınız. Sizin için en doğru teknik ve yöntemin hangisi olduğunu siz daha iyi anlayacağınız için birçok yöntemi deneyerek sizin için en verimli olanı seçmeniz önemli bir başlangıçtır. İşte İngilizce öğrenme programları, size bu konuda büyük kolaylık yaratacaktır.

İngilizce Öğrenme İçin Uygulama Dışında Kişisel Olarak Neler Yapabilirsiniz?

En iyi İngilizce öğrenme programlarını kullanma dışında yapabileceğiz birçok aktivite var. Bunların başında dil öğrenim sürecinde herkesin başvurduğu İngilizce alt yazılı film ya da dizi izleme yöntemi geliyor.
Bu yöntemi kullanarak kelimelere karşı aşina oluyorsunuz ve okuma ile telaffuz etme çalışması yapmış oluyorsunuz. Dil öğrenme sürecinde yapabileceğiniz yöntemlerden bazıları da şunlardır:

 • İngilizce sözlüklere sık sık başvurmak
 • Sürekli başvuracağınız bir kaynağa sahip olmak (mobil de olabilir)
 • Bol bol zihni dil öğrenme süreci ile meşgul etmek (telefonuzuzun ve dijital cihazlarınızın dilini değiştirmek vs.)
 • İngilizce şarkılar dinlemek ve anlamaya çalışmak
 • Stage One hikaye kitapları okumak (başlangıç için çok faydalı olacaktır)
 • Bol bol pratik yapmak
 • İngilizce kelimeler ile kendi hayatınızda yer alan bazı olguları birleştirebilirsiniz. Her kelime için bir hikaye oluşturabilir ve bu sayede kolay bir çalışma sürecine dahil olabilirsiniz. Bir kelimenin okunuşunu kendi hayatınızdan bir kelimeye ya da kavrama benzeterek, unutamayacağınız ezberleme tekniklerini kullanabilirsiniz.
 • Kelime oyunları oynamak (kartlar ile sunulan oyunlar vs.),

gibi birçok yönteme başvurabilir ve kendinize yeni yöntemlerinizi yaratabilirsiniz.  Ancak yabancı dil doğup büyüdüğünüz ülkede değil öğrenmek istediğiniz dilin ana dil olarak konuşulduğu ülkelerde öğrenmek işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Çünkü kendi ülkenizde bu süreçte size destek olacak insan sayısı azdır ve pratikte zorlanabilirsiniz. Ancak başka ülkede sizin iletişim diliniz kendi ana diliniz değil öğrenmek istediniz dil olacağı için pratiğiniz çok daha fazla olacaktır. Yurt dışında dil eğitimi fırsatı için tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Evde İngilizce öğrenme yöntemleri nelerdir?
 1. İngilizce öğrenirken emin adımlarla ilerle, acele etme
 2. İngilizce kitaplar okuyun
 3. İngilizce dizi ve filmler izleyin
 4. İngilizce müzikler dinleyin
 5. İngilizce haberleri takip edin
 6. YouTube ile İngilizce öğrenin.

2. Sıfırdan B2 İngilizce ne kadar sürede öğrenilir?

B1 seviyesini tamamlayan kişi B2 eğitimine hazır demektir. B2 seviyesi de birçok yabancı dil kursunda 12 hafta kadar sürmektedir. Yani temel İngilizceyi halledip B2ye ulaşmaya hazır halde olan biri neredeyse 5, 5.5 aylık bir eğitimin sonunda B2 seviyesini tamamlamış olur.
Akıcı olarak 1 senede İngilizce öğrenmek kolay değil. Öğrenirsiniz ancak akıcı olmayabilir. Yurt dışında geçirdiğiniz 1 sene belki akıcılıkta fayda sağlar ama Türkiye’de bu zor.
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1