Kosova Para Birimi

Kosova Para Birimi

kosova para birimi

kosova para birimi

Kosova resmi para birimi olarak Euro kullanır. Euro, Kosova resmi para birimidir. Euro Kısaltması EUR şeklinde yazılır. Kosova ülkesinde kullanılan en küçük Euro alt para birimine Cent denir.

Kosova’nın para birimi Euro’dur. Kosova, Avrupa Birliği üyesi değil, ancak resmi olarak Euro’yu para birimi olarak kabul etti. Kosova Merkez Bankası, Euro’yu Kosova’da ihraç etme ve dolaştırma konusunda münhasır hakka sahiptir. Kosova’daki tüm büyük işlemler Euro cinsinden yapılır ve Euro, ülkede bir ödeme şekli olarak geniş çapta kabul görmektedir.

Euro’yu benimsemeden önce Kosova, para birimi olarak Yugoslav dinarını kullanıyordu. 1999’da Kosova Savaşı’nın ardından Yugoslav dinarı yerini, Euro’nun kullanılmaya başlandığı 2002 yılına kadar kullanılan Kosova dinarı ile değiştirdi. Euro, o zamandan beri Kosova’nın resmi para birimi olmuştur.

Kosova’nın Avrupa Birliği üyelik süreci

Kosova’nın Avrupa Birliği üyeliği yolundaki en önemli engeli bağımsızlık ilanı olan Şubat 2008 tarihi itibarıyla üye ülkelerin anlaşmazlıkları olmasıdır. Kosovalı siyasetçiler Kosova’nın 2025 yılında AB’ye katılmasını beklediklerini duyurdu.

Kosova vatandaşları AB vize rejimi altında olup vize muafiyetinde henüz yararlanamayan tek Balkan ülkesidir. Ocak 2012 tarihinde Avrupa Birliği ve Kosova arasında vize muafiyeti müzakereleri başlatılmıştır.

Kosova Para Birimi euro Tarihi

Kosova Cumhuriyeti’nin resmi para birimi olan Euro’nun uluslararası para kodu EUR, sembolü ise € şeklindedir.

Euro, Avrupa Birliği (AB) ve üye devletlerinin resmi para birimidir. 1 Ocak 1999’da muhasebe para birimi olarak tanıtıldı ve 1 Ocak 2002’de katılımcı ülkelerin ulusal para birimlerinin yerini alarak dolaşıma girdi.

Tek bir Avrupa para birimi fikri, Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun (AET) kurulduğu 1950’lere kadar uzanır. AET, üye devletleri arasında ortak bir pazar yaratmayı amaçlayan bir Avrupa kuruluşuydu. Ortak bir para birimi fikri, üye devletler arasında ticareti ve işbirliğini daha da geliştirmenin bir yolu olarak görülüyordu.

1980’lerde, döviz kurlarını istikrara kavuşturmayı ve üye devletler arasında ekonomik yakınlaşmayı teşvik etmeyi amaçlayan Avrupa Para Sistemi (EMS) kuruldu. Bununla birlikte, ortak bir para biriminin benimsenmesini içermediğinden, EMS tam teşekküllü bir para birliği değildi.

Euro’nun ortak para birimi olarak kabulü, 1992’de imzalanan ve 1993’te yürürlüğe giren Maastricht Antlaşması ile resmileştirildi. Antlaşma, Euro’ya geçişin hazırlanmasından sorumlu olan Avrupa Para Enstitüsü’nü (EMI) kurdu. EMI, 1998 yılında Avro bölgesi ülkeleri için para politikasını belirlemekten ve Euro’yu ihraç etmekten sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile değiştirildi.

Euro şu anda 27 AB üye devletinin 19’u ve AB ile para birliği anlaşmaları imzalamış olan diğer birkaç ülke ve bölge tarafından kullanılıyor. ABD dolarından sonra dünyada en çok işlem gören ikinci para birimidir.

Euro, aşağıdaki ülkelerin resmi para birimidir:

Avusturya
Belçika
Kıbrıs
Estonya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
İrlanda
İtalya
Letonya
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Hollanda
Portekiz
Slovakya
Slovenya
ispanya

Bu ülkelere ek olarak, Euro, Avrupa Birliği ile para birliği anlaşmaları imzalamış olan aşağıdaki bölgelerde ve mikro eyaletlerde de kullanılmaktadır

Andorra
Kosova
Karadağ
San Marino
Vatikan Şehri

kosova ve Diğer Para Birimleri

Kosova ve Diğer Para Birimleri

Kosova Para Birimleri ve Diğer Para Birimleri

Euro Türk Lirası
1 19,85
Euro ABD Doları
1 1,06
Euro İngiliz Sterlini
1 0,88
Euro Rus Rublesi
1 73,88
Euro Çin Yuanı
1 7,43

NOT : para birimleri karşılaştırmaları 23 aralık 2022 tarihinde yapılmıştır.

Kosova para birimi yaşamı eğitim olanakları ve eğitim şartları hakkında her şeyi eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı sayesinde öğrenebilirsiniz.

#kosovaparabirimi #kosovaparası #kosovaparabirimieuro #kosovaeuro

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1