Ukrayna Para Birimi Grivna

Ukrayna Para Birimi Grivna

ukrayna para birimi grivna

ukrayna para birimi grivna

Ukrayna Grivnası veya hryvnya (/(hə)ˈrɪvniə/ (hə-)RIV-nee-ə; Ukraynaca: гривня [ˈɦrɪu̯nʲɐ] (dinle), kısaltma: грн hrn; imza: ₴; kod: UAH) ulusal para birimi olmuştur. 2 Eylül 1996’dan beri Ukrayna. Grivnası, 100 kopiyok birimine bölünür. Adını ortaçağ Kiev Rus’unda kullanılan bir ağırlık ölçüsünden almıştır.

On birinci yüzyılda Kiev Rus para birimine grivna deniyordu. Sözcüğün Slav grivasından türediği düşünülmektedir; bkz. Ukraynaca, Rusça, Bulgarca ve Sırp-Hırvatça грива / griva, “yele” anlamına gelir. Boynuna takılan, genellikle gümüş veya altından yapılmış değerli bir şeyi belirtmiş olabilir; bkz. Bulgarca ve Sırpça grivna (гривна, “bilezik”). Daha sonra kelime, belirli bir ağırlıktaki gümüş veya altın külçeleri tanımlamak için kullanıldı.

Grivna’nın aday çoğulu hryvni’dir tamlama çoğulu hryven’dir (Ukraynaca: гривень). Ukraynaca’da, dvi hryvni’de (дві гривні, “2 hryvni”) olduğu gibi 2, 3 veya 4 ile biten sayılar için aday çoğul biçim kullanılır ve 5 ila 9 ve 0 ile biten sayılar için tamlama çoğul kullanılır, örneğin sto hryven’ (сто гривень, “100 hryven'”); 1 ile biten sayılar için yalın tekil form kullanılır, örneğin dvadciat’ odna hryvnia (двадцять одна гривня, “21 Grivna”). Bu kuralın bir istisnası, 11, 12, 13 ve 14 ile biten sayılardır ve bunlar için tamlama çoğulu da kullanılır, örneğin, dvanadciat’ hryven’ (дванадцять гривень, “12 hryven'”). Alt bölümün tekili копійка (kopiika), yalın çoğul копійки (kopiiky) ve ilgi hali копійок (kopiiok)’dur.

Grivnası işareti, yen (¥), euro (€), Hint rupisi (₹) gibi diğer para birimi sembollerinde kullanılana benzer şekilde istikrarı simgeleyen, çift yatay vuruşlu (₴) Ukraynalı el yazısı He (г) harfidir. ) ve Çin yuanı (¥ sembolü yen ile paylaşır). İşaret, Unicode 4.1’de U+20B4 olarak kodlandı ve 2005’te piyasaya sürüldü.[4] Artık çoğu sistem tarafından desteklenmektedir. Ukrayna’da, Grivnası işareti yoksa, Kiril kısaltması “грн” kullanılır (“hrn” olarak çevrilebilir).

Grivna Tarihi

Kiev Rusları döneminde Grivna adı verilen bir para birimi kullanılıyordu. 1917’de Ukrayna Ulusal Cumhuriyeti, Rusya İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını ilan ettikten sonra, yeni Ukrayna para biriminin adı, Kiev Rus grivnasının gözden geçirilmiş bir versiyonu olan Grivna oldu. Tasarımcı Heorhiy Narbut’du.

Grivnası, 2–16 Eylül 1996 döneminde, 1 Grivnası ila 100.000 karbovantsiv oranında karbovanetlerin yerini aldı. Karbovanets, SSCB’nin çöküşünün ardından 1990’ların başında hiperenflasyona maruz kaldı.

Büyük ölçüde, Grivna’nın tanıtılması gizliydi.[6] Grivnası, 29 Ağustos’ta yayınlanan 26 Ağustos 1996 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre tanıtıldı. 2–16 Eylül geçiş döneminde hem Grivnası hem de karbovanet kullanıldı, ancak tüccarların yalnızca Grivna’da değişiklik yapması gerekiyordu. Tüm banka hesapları otomatik olarak Grivna’ya çevrildi. Geçiş döneminde, para birimi reformunun ilk beş gününde %56’sı olmak üzere karbovanetlerin %97’si tedavülden kaldırıldı. 16 Eylül 1996’dan sonra, kalan karbovanetler bankalarda Grivnası ile takas edilebilir.

Grivna, Viktor Yuşçenko’nun Ukrayna Merkez Bankası başkanı olduğu dönemde tanıtıldı. Ancak çıkarılan ilk banknotlar, ilk banknotların 1992 gibi erken bir tarihte Canadian Bank Note Company tarafından basılması nedeniyle 1993 yılında istifa eden önceki Ulusal Banka başkanı Vadym Hetman’ın imzasını taşıyordu, ancak tedavüllerinin ertelenmesine karar verildi. Ukrayna’daki hiperenflasyon kontrol altına alınana kadar.

18 Mart 2014 tarihinde, işgalinin ardından, işgal altındaki Kırım Cumhuriyeti’nin işgal yönetimi, Nisan 2014’te Grivna’nın bölgenin para birimi olmaktan çıkarılacağını duyurdu.Rus rublesi, 21 Mart 2014’te ilhak edilen Kırım’da resmi para birimi oldu. 1 Haziran 2014 tarihine kadar, Grivna sadece nakit ödemeler için de kullanılabilir.

Buna karşılık, Grivna, Donbas’ın ihtilaflı bölgelerinde baskın para birimi olmaya devam ediyor, yani. e. Donetsk ve Luhansk’ın Rus kontrolündeki bölgelerinde.

Ukrayna parası hakkında 10 bilgi

  • Ukrayna is para birimi Ukrayna grivnası (UAH).
  • Grivnası, 1996 yılında Sovyet rublesinin yerine kullanılmaya başlandı.
  • Grivnası 100 kopiyok ayrılmıştır.
  • Ukrayna Merkez Bankası, Ukrayna Ulusal Bankası, ülkenin para birimini çıkarmaktan ve düzenlemekten sorumludur.
  • Grivnası “грн” olarak kısaltılır. ve “UAH” para birimi koduna sahiptir.
  • Grivnası, ABD dolarına dolar başına yaklaşık 28 Grivna oranında sabitlenmiştir.
  • Grivnası, Ukrayna dışında geniş çapta kabul görmemektedir, bu nedenle ülkeye gelen yolcular döviz getirmeli veya bozdurmalıdır.
  • Grivnası banknotlarının en yaygın kupürleri 1, 2, 5, 10, 20, 50 ve 100 Grivna’dır.
  • Ukrayna merkez bankası 1, 2, 5, 10, 25 ve 50 kopiyok mezheplerinde madeni paraların yanı sıra 1 Grivna madeni para basmaktadır.
  • Grivna, ülkedeki ekonomik ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle başta ABD doları olmak üzere yabancı para birimleri karşısında önemli dalgalanmalar yaşadı.

Grivna Madeni Paraları

İlk Grivnası için madeni para basılmadı.

Yeni para birimi için madeni paralar ilk olarak 1992’de basıldı, ancak Eylül 1996’ya kadar piyasaya sürülmedi. Başlangıçta 1 ile 50 kopiiky arasında değişen madeni paralar basıldı. Mart 1997’de ₴1 madeni para eklendi. 2004’ten bu yana, birkaç hatıra ₴1 madeni para basıldı.

Ekim 2012’de Ukrayna Ulusal Bankası, 1 ve 2 kopiyky madeni paraları tedavülden çekme olasılığını incelediğini duyurdu.Madeni paraların üretimi, nominal değerlerine kıyasla çok pahalı hale geldi. 1 ve 2 kopiyky madeni paralar 2013’ten sonra üretilmedi, ancak 1 Ekim 2019’a kadar tedavülde kaldı.

Ayrıca, 26 Ekim 2012’de Ukrayna Ulusal Bankası ₴2 madeni parayı piyasaya sürmeyi düşündüğünü duyurdu.

Resmi olarak, 1 Temmuz 2016 itibariyle, nominal değeri 1,4 milyar ₴ olan 12,4 milyar madeni para dolaşımdaydı.

1 Ekim 2019’da 1, 2 ve 5 kopiyky madeni paralar yasal ödeme aracı olmaktan çıktı. Hala bankalarda değiştirilebilirler, ancak faturaların bir sonraki 0,10 adıma yuvarlanması gerekir.

ukrayna grivnası diğer para birimleri

ukrayna grivnası diğer para birimleri

Ukrayna Para Birimi Grivna ve Diğer Para Birimleri

Grivna Türk Lirası
1 0,51
Grivna ABD Doları
1 0,027
Grivna Euro
1 0,025
Grivna İngiliz Sterlini
1 0,022
Grivna Rus Rublesi
1 1,83

NOT : para birimleri karşılaştırmaları 23 aralık 2022 tarihinde yapılmıştır.

Sık Sorulan Sorular

1-) Azerbaycan para birimi nedir ?

cevap : para birimi grivnadır. sembolü  kodu ise UAH ‘ dır.

2-) 1 Ukrayna Grivnası kaç tl ?

cevap : 1 Ukrayna Grivna’sı eşittir 0,51 Türk Lirası (23 aralık 2022)

3-) 1 Ukrayna Grivna’sı kaç amerikan doları ?

cevap : 1 Ukrayna Grivna’sı eşittir 0,027 ABD Doları

Ukrayna para birimi yaşamı eğitim olanakları eğitim şartları hakkında her şeyi eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı sayesinde öğrenebilirsiniz.

#ukraynaparabirimi #ukraynagrivnası #grivna

 

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1