YÖK Denklik Belgesi Kaç Günde Alınır?

YÖK Denklik Belgesi Kaç Günde Alınır?

Yurtdışı Eğitim Rehberi

Ülkemizde üniversiteler ve dengi yüksek okulları ile bu kurumlarda eğitim alan öğrencilerin bağlı oldukları bir kurumumuz var. YÖK Yüksek Öğretim Kurulu, bu şekilde önemli bir düzenleme ile hizmet sunan resmi kurumdur.

YÖK denklik belgesi için Dışişleri Bakanlığı tarafından size verilen belgelere ulaşmış olmanız gerekir. Yükseköğretim kurumunun şart koymuş olduğu sınavlardan birisi de Yoktu denklik belgesidir. Belgelerde aslı geçen kişiler, başvuru sahibi ve mezun olanları içermektedir. Kimlik numarası başvuru sırasında kesinlikle getirilmesi gerekir. Yurt dışı eğitiminizi YÖK denklik sınavına girerek tamamen tamamlamış olursunuz.

Bir öğrencinin üniversite mezunu olarak, eğitimine göre lisans ya da yüksek lisans veya doktora mezunu olarak onaylanması için Yüksek Öğretim Kurulu bünyesinde onaylanmış olması gerekmektedir. Bu durum, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde olan üniversiteler için sorun teşkil etmez. Çünkü ülkemiz sınırları içindeki hem özel üniversiteler, hem de kamu yani devlet üniversiteleri YÖK’e bağlıdır. Uluslararası anlamda, yurtdışındaki eğitim kurumlarında yüksek lisans ya da lisans eğitimlerini alan öğrencilerimiz ise diplomalarını YÖK denklik işlemlerine uygun şekilde, denk olarak işlem yaptırmaları gerekmektedir.

YÖK Denklik Belgesi Kaç Günde Alınır?

YÖK denklik belgesi almanın belirli ve yönetmelikle kurallar altına alınmış başvurusu prosedürü bulunmaktadır. Bunlara harfiyen uyarak siz de denklik belgenizi zorlanmadan alabilirsiniz. Yurtdışında, ön lisans, lisans eğitimleri, yüksek lisans ya da doktora eğitimlerini almış ve diplomalarını alarak mezun olmuş gençlerimiz, başvurularını yaparak işlemlerine başlatabilirler. Günümüzde artık Yüksek Öğretim Kurulu resmi sitesinden, online başvuru da yapabilirsiniz. Denklik başvuru sistemine kayıt olarak, denklik başvuru formunu tamamen ve doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir. Buna göre, online başvurularını yapan gençlerimize bir randevu tarihi verilmektedir. Bu süre başvuruların tamamlanmasından 15 gün içinde yani yakın bir tarihte olmaktadır. Yurtdışında bulunan ve yurtdışından YÖK denklik belgesi için başvuran gençler ülkemiz elçiliklerinden de başvurularını yapabilirler.

YÖK denklik belgesi başvurularınızı yılın 11 ayı, sadece Mayıs ayı hariç olmak üzere yapabilirsiniz. Bundan sonra, başvurunuzu kesin şekilde tamamlamak için sizden istene belgeleri tamamlayarak elden ya da posta ile kuruma göndermeniz gerekmektedir. Elden başvurular, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Genel Evrak Birimi BİLKENT ANKARA adresine ve posta ile yapılan başvurular ise Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 06539 BİLKENT ANKARA adresine yapılmaktadır. Adınıza bir dosya açılarak, detaylı şekilde başvurularınız ve dosyalarınız incelenecektir. Bu süreç iki ay kadar sürmektedir. İki ay sonunda denklik belgenizin verilmesine kadar verilir, başvurunuz reddedilir ya da seviye sınavına girmeniz şeklinde karar verilir.

Eksik belge ile başvuran öğrencilerin başvuruları reddedilmemektedir ve işlem dondurulmaktadır. Bu öğrencilerin başvuru kayıtlarına hemen eksik belge olduğu bildirilmektedir. Bu bildirim ve gerekli belgenin dondurulması sürecine kadar işlemler dondurulur. E devlet sitesi üzerinden şifrenizle takibinizi yapabilirsiniz. Bu şekilde, 7/24, nerede olursanız olun izleme yapma imkanınız olur. Denklik belgesi, ülkemizde, özellikle devlet bünyesinde çalışmak isteyen gençlerimiz için çok önemlidir. Öte yandan, erkek öğrencilerin askerlik süreçlerinde de lisans eğitimi önemlidir. Üniversite mezunu olan gençlerimiz yedek subay ya da kısa dönem askerlik olarak askerlik vazifelerini yapabilirler.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 1]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1