Yurtdışında Eğitim Alıp Türkiye’de Çalışabilmek

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında seçtikleri üniversitelerin ülkemiz ile olan denklik anlaşmaları gelmektedir. Denklik, öğrencilerin aldıkları diplomaları ile ülkemize döndükleri zaman iş hayatlarında rahat bir şekilde kullanabilmeleri anlamına gelmektedir. Ülkemizde YÖK (Yüksek Öğrenim Kurumu) tarafından belirlenmiş özel koşulları taşıması gereken üniversitelere verilmiş olan bu haklar hakkında mutlaka gerekli bilgileri alınması gerekmektedir.

Şu an ki yönetmeliğe göre belirli derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan listeler de dünya genelinde ilk 1000 içinde yer alan üniversitelerden mezun olan kişiler ülkemize döndükten sonra hemen denklik işlemlerine başlayabilmektedirler. Ancak mezun olunan okullar ilk 1000 dışında ise o zaman denklik işlemine başlanması için öğrencilerin ülkemizde YÖK tarafından düzenlenen bir sınava girip önceden belirlenmiş olan puanları almaları gerekmektedir. Bizler de Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sürekli olarak Yurtdışında eğitim aldım Türkiye’ye geldiğimde çalışabilecek miyim? veya bunun için nelere dikkat etmeliyim gibi sorular ile karşı karşıya kalıyoruz.

Uzmanlarımız öğrencilere bu konuda sorun yaşamamaları için denklik konusu hakkında gerekli bilgileri vermektedirler. Birçok işinin yurtdışında eğitim almak istemelerinin sebeplerinin başında ülkemize döndükleri zaman mesleklerinde kariyer basamaklarını çok daha başarılı bir şekilde çıkabilmek gelmektedir. Bilindiği gibi birçok iş kolunda yurtdışında üniversite eğitim alan ve aynı zamanda yabancı dil bilen kişiler için çok daha cazip avantajlar sunulabilmektedir. Bu sebeple ilköğretim hayatlarını tamamlamış olan birçok öğrenci için üniversite eğitimleri için en doğru kararın yurtdışı üniversiteleri olduğunu düşünmektedirler. Ancak yurtdışında her üniversiteden mezun olan kişinin ülkemizde mesleğini istediği gibi yapamayacağını bilmek gerekmektedir. Bunun için gerekli koşulların başında eğitim alınan üniversitelerin ülkemiz ile olan denklik anlaşmaları gelmektedir. Birçok kişi bu konu hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadıkları için hangi üniversiteyi okurlarsa okusunlar mutlaka ülkemize dönünce istedikleri işi yapabileceklerini düşünebilmektedirler. Bu sebeple bizler öğrencilerin çok bilinmeyen bu konu hakkında gerekli bilgiler sahip olabilmeleri için kendilerini en doğru şekilde yönlendiriyoruz.

Denklik Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Seçilecek olan okulların denklik şartlarını karşılayıp karşılamadıklarını öğrenmek isteyen kişiler bu bilgileri bizlerden veya YÖK kurumunun resmi internet sitesinden alabilmektedirler. YÖK, üniversitelerin denklik şartlarını her sene güncellemekte ve kimi zaman bu hakka sahip olan üniversitelerin denklik haklarını iptal edebilmektedir. Bu üniversiteleri seçen kişiler ise diplomalarını alarak ülkemize döndükleri zaman yine bir sınava girmek zorunda kalmaktadırlar. Ancak eğer öğrenci eğitim hayatına devam ederken var olan denklik hakkı iptal edilirse bu durum o kişiyi etkilememekte ve mezun olduğundan direk olarak denklik işlemlerine başlayabilmektedirler. Yurtdışına eğitim alıp ülkemizde çalışabilmek konusunda sorun yaşamak istemeyen kişiler bu konu hakkında gerekli tüm bilgileri Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı uzmanlarından alabilirler.

#yurtdışındaeğitim #yurtdışıeğitim #yurtdışımezuniyet #yurtdışımezuniyetfaydaları

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1