Yurtdışında YÖK Denkliği

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışında eğitim denilince ilk akla gelen soru denklik nasıl alacağım şeklinde olacaktır. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra ülkemize geri dönmek ve burada çalışmak istemektedirler. Yurtdışında lisans eğitiminin tercih edilmesinin en önemli sebebi sınavsız bir şekilde eğitim alınabiliyor olmasıdır. Öğrencilerimiz herhangi bir üniversite giriş sınavına dahil olmak zorunda değillerdir. Bu da onlara önemli bir zaman kazanımı sağlamaktadır. Yurtdışında birçok ülkede Türk dili edebiyatı üzerine eğitim alınabilecek bölümler yer almaktadır.

Türkoloji ve Türk dili edebiyatı lisans eğitimleri oldukça rağbet görmektedirler. Bu bölümlerde öğrenim gören öğrenciler dilerlerse bir yıl öğrenim gördükleri dilde de eğitim alabilirler. Böylece ayrıca bir yabancı dile de sahip olacak, yurtdışında da isteyenlere Türkçe eğitimi verebileceklerdir. YÖK üniversite eğitimlerini ülkemizde denetleyen en önemli kurumdur. Akademik eğitimin omurgasıdır. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler öncelikli olarak gidecekleri üniversitenin tanınırlığı olup olmadığını YÖK’ten sorgulamalıdırlar.

Bir dilekçe yazarak bu konuda bilgi sahibi olabilirler. Dilekçe örneğini YÖK’ün sitesinde bulabilir ve üzerinde ki bilgileri doldurarak kurum hesabına bir miktar ödeme yaparak kendi adınıza yazılmış bir cevap mektubu alabilirsiniz. Bu süreci posta ile halledebileceğiniz gibi Yükseköğrenim kurumunun Ankara’da yer alan merkezine şahsen giderek daha hızlı sonuçlandırabilirsiniz. Başvurular şahsen gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle kendiniz gitmelisiniz. Buradan adınıza alacağınız dilekçe üniversitenizin tanındığını yazılı bir şekilde beyan etmektedir.

Yurtdışında Türk Dili ve Edebiyatı YÖK Diploma Denkliği

almak isteyen öğrencilerimiz okulları bittikten sonra e-devlet üzerinden dahi YÖK’e denklik başvurusunda bulunabilmektedirler. Öğrencilerin eğitim sürecinde aldığı dersler akademik kurul tarafından incelenmektedir. Eksik ders varsa yani; Türkiye’de Türk dili ve edebiyatı bölümlerinde ki müfredatta olup öğrencinin aldığı eğitimin içeriğinde yer almayan dersler söz konusu ise öğrenci bunları Türkiye’de tamamlar. Yani ister özel ister devlet üniversitesinde öğrenciler özel öğrenci statüsünde bu dersleri alarak Türkiye’de aynı bölümden mezun olmuş biriyle eş değer bir duruma gelir.

Yurtdışında Türk Dili ve Edebiyatı YÖK Diploma Denkliği

genel olarak bu şekilde sonuçlanır. Ancak YÖK kurumunda yer alan akademik kurul bazı zamanlarda sınava girilmesi gerektiği yönünde de bir karar alabilir. Bu durumda öğrenci Türk dili edebiyatı müfredatından bir sınava girer ve bu sınav test şeklindedir. Başarılı olan öğrenciler denkliklerini alma hakkını kazanmış olurlar.

Yurtdışında Türk Dili ve Edebiyatı YÖK Diploma Denkliği

alan öğrenciler hayal ettikleri lisans diplomasına kavuşmanın keyfini yaşamış olurlar. Ayrıca diplomaları uluslararası geçerliliğe de sahiptir. Yani Europass mavi diplomadır. Bu şekilde diledikleri ülkede kendi alanlarında çalışma hakkına sahiptirler.

İsteyen öğrenci yüksek lisans ve doktora öğrenimlerine de bulundukları ülkede yine sınavsız bir şekilde dahil olabilirler. Tüm sorularınız ve daha detaylı bilgi için profesyonel eğitim danışmanlarımız sizinle görüşmeyi beklemektedir. Hemen iletişime geçin kendi geleceğinizi kendiniz yaratın.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1