Bahreyn Askerlik Tecili

Yurtdışında eğitim gören öğrenciler askerlik tecil işlemlerini Askerlik Kanunda belirtildiği gibi yapabilirler. Özel öğrenci statüsünde eğitim gördüğünüz ülkede askerlik tecili yapabilirsiniz. Bahreyn yurtdışı eğitim almak isteyenlerin tercih ettiği bir ülkedir.

Bahreyn'de Eğitim

Bahreyn Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Yurtdışında eğitim gören öğrenciler askerlik tecil işlemlerini Askerlik Kanunda belirtildiği gibi yapabilirler. Özel öğrenci statüsünde eğitim gördüğünüz ülkede askerlik tecili yapabilirsiniz. Bahreyn yurtdışı eğitim almak isteyenlerin tercih ettiği bir ülkedir. Bahreyn askerlik tecili için zamanında işlem yaptırarak eğitiminizin akmamasını sağlayabilirsiniz.

Türkiye’den Bahreyn’ e eğitim için gitmeye karar verenler ya da halen bu ülkede eğitim görenler askerlik yaşı gelmeden önce zamanında tecil işlemlerini yapmalıdır. Askerliğe engel bir sağlık sorunu olmayan erkeklerin belli bir yaşa kadar askerliklerini yapmış olmaları gerekir. Bu konuda hangi yaşlarda askerlik yapılması gerektiğine dair Askerlik Kanununda gereken tespitler yapılmıştır. Bahreyn eğitim kurumlarında okuyan öğrenciler de bundan yararlanabilir.

Bahreyn üniversitelerinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alanlar, dil eğitimi için bu ülkeye gidenler kanunda belirtildiği gibi yaş ve yıl koşullarına uygun şekilde askerlik tecili yaptırma hakkına sahiptir. Bu ülkedeki üniversitelere kabul edilmiş ön lisans öğrencileri en çok 4 yıl, dil eğitimi alanlar en fazla 2 yıl, lisans eğitimi için bu ülkede bulunanlar en çok 7 yıl, doktora ve yüksek lisans eğitimi alanlar da en fazla 6 yıl süre boyunca askerlik tecili yaptırabilirler.

Kanunda belirlenen bu yıl şartı aynı zamanda yaş sınırı ile sınırlandırılmıştır. Doktora ve yüksek lisans dışında eğitim görenler askerlik tecilini en son 29 yaşına kadar yaptırabilir. Doktora ve yüksek lisans eğitimi alanlar için bu sınır 35 yaş olarak uygulanmaktadır. Yaş sınırınız dolmadan yıl olarak tecil hakkınızı doldursanız bile eğitiminize devam ediyorsanız birer yıllık olarak askerlik tecil hakkına sahip olabilirsiniz. Ancak yaş sınırını doldurduğunuzda yıl hakkınız olsa bile askerlik tecili yaptıramazsınız.

Bahreyn eğitim amacıyla öğrencilerin tercih ettiği bir ülkedir. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Manama’ da bulunan T. C. Bahreyn Konsolosluğu (Manama) internet adresi üzerinden özel öğrenci statüsünde randevunuzu alarak, gerekli belgelerle birlikte askerlik tecil işlemlerinizi yapabilirsiniz. Gerek ilk defa yaptığınız tevil işlemlerinizi gerekse sonraki askerlik tecil işlemlerinizi bu yolla yapabilirsiniz.

Bahreyn Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Bahreyn üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler ön lisans, lisans eğitimi için kabul edildikleri üniversitelerden öğrenim belgesi alarak T. C. Bahreyn Manama Konsolosluğundan alacakları randevu ile askerlik tecil işlemlerini yapabilir. Bu haktan ön lisans eğitimi alan ve dikey geçiş hakkından yararlanan öğrenciler de faydalanabilir.

Yüksek lisans ve doktora öğrencileri de Bahreyn’ de eğitim aldıkları üniversitelerden öğrenim belgesini alarak konsolosluktan askerlik tecili yapabilirler.

Yurtdışı eğitim için Bahreyn’ i tercih eden öğrenciler, eğitimine devam edenler web sitesi üzerinden özel öğrenci statüsünde randevusunu alabilir. Özel öğrenci statüsünde öğrenci belgeleri, kimlikleri ile Bahreyn askerlik tecili işlemlerini tamamlayabilirler. Bu konuda sormak istediklerinizi konsolosluğa ait olan + 90 312 292 29 29 numaradan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1