Brezilya Askerlik Tecili

Yurtdışında eğitim gören erkek öğrenciler için; 6 ay, 1 yıl ve 2 yıl arasında değişiklik gösteren askerlik erteleme süreleri vardır. Askerlik erteleme işlemleri için, oturulan bölgenin konsolosluğuna ya da büyükelçiliğine başvurmak gerekmektedir.

Brezilya'da Eğitim

Yurtdışında Eğitim Rehberi

Yurtdışında eğitim gören erkek öğrenciler için; 6 ay, 1 yıl ve 2 yıl arasında değişiklik gösteren askerlik erteleme süreleri vardır. Askerlik erteleme işlemleri için, oturulan bölgenin konsolosluğuna ya da büyükelçiliğine başvurmak gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra, büyükelçilik veya konsolosluk Dış İşleri Bakanlığına bildiri yapar ve Dış işleri Bakanlığı da askerlik şubesine bildirir ve askerlik için erteleme işlemleri başlatılır. Brezilya askerlik tecili işlemleri için de aynı süreç geçerlidir.

Yurtdışında eğitim görme, çalışma gibi nedenlerden dolayı askerlik ertelemek isteyenler, gerekli belgelerle Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarına müracaat etmelidir. Gereken belgelerle eksiksiz bir şekilde başvurulması yeterlidir.

Üniversite eğitimini, Brezilya’da tamamlamayı düşünen kişilerin askerlik erteleme işlemleri için Brazilya Büyükelçiliğine ya da Sao Paulo Başkonsolosluğuna başvurması gerekmektedir. Sizler için hangisi uygunsa onu seçmeli ve randevu almalısınız. İstenilirse Dış İşleri Bakanlığı’ndan form doldurularak da randevu alınabilmektedir. Brezilya askerlik erteleme işlemleri için; nüfus cüzdanı, pasaport, özel öğrenciliğin tanındığına dair belge, okuldan alınan öğrenci belgesi ve temsilciler gerekli görürse diğer belgeler gereklidir.

Brezilya’da askerlik ertelemek istiyorsanız, üniversite öğrencileri için en fazla 29 yaşına kadar, yüksek lisans ve doktora yapan kişiler için ise en fazla 35 yaşına kadar erteleme yapılabilmektedir. Bu yaş sınırlandırmaları dikkate alınarak, azami eğitim süresi kadar mezun olunamazsa, 1 sene daha erteleme yapılabilir. Fakat azami eğitim süresine, hazırlık ve dil eğitimleri dahil edilmemektedir.

Üniversiteye kayıt yılı dikkate alınarak, öğrencilik süreleri tespit edilir. Brezilya’da bir üniversiteye yerleşmek, o üniversiteden mezun olmak Türkiye’ye kıyasla çok daha kolaydır. Çünkü Brezilya Milli Eğitiminin lisans eğitim anlayışı Türkiye’de oldukça farklıdır. Bilgisayar ortamında yapılan 25 soruluk bir sınavlarla, kişiler rahatlıkla bir üniversiteye yerleşebilmektedir. Seçilen bölüme göre eğitim süresi başlayacağı zaman, süre tam olarak tespit edilmektedir.

Askerlik erteleme işlemleri hakkında daha detaylı bilgiyi sitesinden alabilirsiniz. Erteleme başvurusuna tıklayarak Brezilya’da özel öğrenci statüsünde ülke temsilciliğini seçmelisiniz. Buradan bilgi alabilir veya form doldurarak randevu alabilirsiniz. Ayrıca +09 312 292 29 29 numaralı konsolosluk çağrı merkezini 7 gün 24 saat arayabilirsiniz. Arayarak randevu alabilir veya bilgi edinebilirsiniz.

Brezilya linkinden Türkiye Cumhuriyeti Brazilya Büyükelçiliği’nin sitesine giriş yapabilir ve duyuruları takip edebilir, konuşma metinlerine bakabilirsiniz. Ayrıca konsolosluk işlemlerine de ulaşabilirsiniz. +55 (61 ) 3242-1850 ya da +55 (61) 3244-4840 telefon numaralarından Brazilya Büyükelçiliği’ni arayabilir; +55 (61) 3242-1448 numarasına faks gönderebilir; Embassy adresinden mail yollayarak Brazilya Büyükelçiliği’yle iletişime geçebilir, merak ettiğiniz soruları sorabilir veya başvuru yapacaksanız gerekli belgeleri ulaştırabilirsiniz.

Saopaulo linkinden de Türkiye Cumhuriyeti Sao Paulo Başkonsolosluğu sayfasına ulaşabilir, bilgiler alabilirsiniz. +55 11 3065-0300 telefon numarasından arayabilir; Consulate adresine mail yollayabilirsiniz. Konsoloslukta başvurular 09:00 – 13:00 saatleri arasında alınmaktadır. Randevulu işlemler ise 14:00 – 16:00 arasında devam etmektedir.

Brezilya askerlik erteleme işlemleri duyurularını YOGM internet sayfasından takip edebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1