Finlandiya Askerlik Tecili

Askerlik çağına ulaşmış olanlar eğitim iş veya daha başka sebeplerden dolayı askerlik erteleme hakkına sahiptirler. Özellikle yurt dışı eğitim tamamlama programında yer alan öğrenciler bu durumdan yararlanarak avantajlı şekilde eğitimlerini devam ettirebilirler.

Finlandiya'da Eğitim

Finlandiya Askerlik Tecili

Askerlik çağına ulaşmış olanlar eğitim iş veya daha başka sebeplerden dolayı askerlik erteleme hakkına sahiptirler. Özellikle yurt dışı eğitim tamamlama programında yer alan öğrenciler bu durumdan yararlanarak avantajlı şekilde eğitimlerini devam ettirebilirler. Konsolosluklara başvuru yapıldığında, askerlikleri oturma veya çalışma izinlerinin sürelerine göz önüne bulundurularak değişim yapılabilmektedir. Bunun için en önemli etken yaş sınırıdır. Yaş sınırında 29 yaş öncelikli olarak değerlendirilmelidir. Finlandiya Askerlik Tecili şartları için de aynı durum geçerlidir.

Yurt dışında ikamet edilen bölgenin konsolosluklarına başvuruda bulunarak askerlik erteleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Finlandiya askerlik erteleme işlemi için Finlandiya konsolosluğuna gidilmelidir. Bunun öncesinde Finlandiya Helsinki Büyük Elçiliğine giderek de işlemlerin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda askerlik erteleme işlemleri, harçları ya da gerekli olan belgeler hakkında da Konsolosluk adresinden bilgi alabilirsiniz.

Dönem ve eğitim süresine göre değişen askerlik erteleme işlemlerinde 2 yıl eğitimde bulunan öğrenciler 3,5 yıl tecil hakkına sahip olmaktadır. Lisans ve daha uzun süreli yurtdışı eğitim programlarında ise Finlandiya askerlik erteleme süresi maksimum 7 yıla kadar yükselebilmektedir. Bunun içinde öğrencilerin 29 yaşını geçmemiş olması da aranan ilk kriter olarak belirlenmektedir. Buna benzer olarak yurtdışı Doktora eğitimlerinde ile 33 yaş sınırı her ülke için geçerli olarak devam etmektedir.

Tecil etme işleminde gerekli evrak bilgilerine ve yeni çıkan haberlerin tam doğruluğuna Abdigm adresinden de erişim sağlamak mümkündür. Tüm evrakların tamamlanması için öğrencilerin yurtdışında bulunacakları üniversiteden de evrak alması gerekmektedir. Bu evraklar ile Konsolosluklara başvuruda bulunarak askerlik erteleme onayını beklemek gerekmektedir. Evrakların toparlanmasından önce 00 90 312 292 29 29 Türkiye Konsolosluğu numarasından gereken yere bağlanarak evrak teyidinde bulunmak da kolaylık sağlayacaktır.

Finlandiya askerlik erteleme işlemleri için T.C Dış işleri Bakanlığı Batum Başkonsolosluğu internet sayfası  Helsinki  ’dır. Online bağlantı yaparak randevu alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemde direkt olarak gideceğiniz birimde sıra bekleme gibi aşamaların da engellemiş olacaksınız. Bulunduğun Finlandiya askerlik erteleme işlemlerinde ülkenin konsolosluğu içinde online erişim mümkündür.

Aynı şekilde ülkenin konsolosluğuna askerlik erteleme evraklarını verebilirsiniz. Randevu almak için Embassy sayfasını kullanarak işlemleri hızlandırabilirsiniz. Evrakların bildirilmesinde kabul edilen üniversitenin de kabul belgesi de konsolosluğa verilmelidir. Son olarak dil eğitimi için yurt dışını tercih eden öğrenciler de bu anlamda askerlik erteleme başvurularında bulunabilmektedir. Dil eğitimi içinde 1 yıl süre gibi bir zamanda askerli ertelemesi yapılabilmektedir.

Askerlik ertelemesinde yapılan yenilikler ve değişiklikler için konsoloslukların online sayfaları sürekli takip edilmelidir. Özellikle yenilikler arasında Finladiya askerlik erteleme yaş ve süre sırası öğrenciler için önemli olmaktadır. T. C Dışişleri Bakanlığının onayı sonrasında gerçekleşen askerlik erteleme onayı da online öğrenilebilmektedir. Onay öğrenme aşamasında e devlet kullanımı ya da konsolosluk işlemleri aramalarında bulunmak da işlemlerin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1