Lübnan Askerlik Tecili

Lübnan'da eğitim, aile birliği, İşçi, işveren statüsünde bulunarak yaşamınızı sürdürebilirsiniz ancak Türk vatandaşı olarak bu ülkede yaşıyorsanız ülkenize olan yükümlülükleriniz arasında askerlik bulunmaktadır. Her Türk erkek bireyin yükümlülüğünü yerine getirilmesi gerekmektedir.

Lübnan'da Eğitim

Lübnan Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Lübnan’da eğitim, aile birliği, İşçi, işveren statüsünde bulunarak yaşamınızı sürdürebilirsiniz ancak Türk vatandaşı olarak bu ülkede yaşıyorsanız ülkenize olan yükümlülükleriniz arasında askerlik bulunmaktadır. Her Türk erkek bireyin yükümlülüğünü yerine getirilmesi gerekmektedir. Lübnan askerlik tecili (erteleme) işlemleri için konsolosluğumuzun online adresini ziyaret ederek gerekli koşul ve şartların olduğu konusunda bilgi alabilirsiniz.

Son dönemde gündeme gelen bedelli askerlik konusu ile ilgili detaylar da yine bu konuda destek alabileceğiniz adresler üzerinde yer almaktadır. Lübnan askerlik tecili (erteleme) işlemleri için Beyrut Büyükelçiliği beyrut.be.mfa.gov.tr/ üzerinden başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Askerlik erteleme başvurusu ilk kez gerçekleştirecekler için başvurunun bizzat yapılması yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu durum tüm statüler için geçerlidir. Özel öğrenci, birden fazla vatandaşlığa sahip olmak, işçi, işveren ve gemi adamı statüsünde bulunanlar randevu aldıktan sonra başvurularını şahsi olarak gerçekleştirme zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak erteletme sürenizin tamamlanması halinde iki veya daha sonraki erteleme başvuruları için işçi ve işveren statüsünde olanlar posta yöntemi ile de başvurularını yenileyebilmektedir. 2 vatandaşlık hakkına sahip olan kişiler için ise 1 kez bu işlemi gerçekleştirmek yeterli olmaktadır. 39 yaşının tamamlanması ve 39 yaşından gün almamak kaydı ile askerlik erteleme başvurularını yenilemeleri gerekmemektedir. Bu kişiler 38 yaşına gelmeden kendi istekleri üzerine askerlik yükümlülüklerini yerine getirmek istediklerini beyan ettiklerinde en kısa sürede askerlik vazifesin alınırlar.

Özel öğrenci statüsünde bulunan kişilerin Lübnan askerlik tecili (erteleme) başvurusunu gerçekleştirmeleri için 2. kez ve sonraki erteletme işlemleri için şahsi olarak müracaatları gerekmektedir. Müracaatı gerçekleştirirken Lübnan’da eğitim aldıkları yükseköğretim kurumlarının veya özel üniversitelerin Türkiye Cumhuriyeti’nde ki denklikleri dikkate alınmaktadır. Denklik söz konusu olmadığı durumlarda ise başvuru maalesef reddedilmektedir.

Lübnan askerlik tecili (erteleme) başvurusu için detaylı bilgi almak veya nereye müracaat edeceğiniz konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız konsolosluk çağrı merkezini arayabilirsiniz. 0312 292 29 29 numaralı telefonları arayarak askerlik ve diğer konsolosluk işlemleri ile ilgili daha fazla bilgi şahsınıza sağlanacaktır.

Özel öğrenci statüsünde askerlik erteleme işlemleri ile ilgili hususlar 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35/c ve 35/e maddeleri ile Türk öğrencilerin yabancı ülkelerdeki askerlikleri hakkında oluşturulan yönetmeliklerde belirtilmektedir. Bu durumda Milli Eğitim Bakanlığınca denkliği kabul edilen yüksekokul fakülte ve yüksek öğretim ya da doktora yapmak amacıyla yurtdışına giden erkek öğrencilerin askerlik işlemleri için bulundukları bölgedeki dış temsilciliklerimize müracaatları gerekmektedir. Beyrut Büyükelçiliğine giderek eğitimlerinin devamını belirten evraklar ile başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Eğitim süreleri için erteleme süreleri de belirtilmiştir. 2 yıllıklar için 4 yı,l 4 yıllıklar için 7 ve 5 yıllıklar için de 9 yıl azami öğrenim süresi sonuna kadar mezun olamayanların ise birer yıllık olarak yaş sınırları dikkate alınarak erteleme işlemi gerçekleştirilir.

Lübnan askerlik tecili (erteleme) işlemi için erteleme işlemlerini sizler için yürütebilecek olan online adreslerimizden destek alabilir veya hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1