Lüksemburg Askerlik Tecili

Eğer yurtdışında öğrenim görüyorsanız ya da çalışma ve oturma iznine sahip biriyseniz askerliğinizi tecil ettirmek isteyebilirsiniz. Bunun için Lüksemburg Büyükelçiliği size yardımcı olacaktır.

Lüksemburg'da Eğitim

Lüksemburg Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Eğer yurtdışında öğrenim görüyorsanız ya da çalışma ve oturma iznine sahip biriyseniz askerliğinizi tecil ettirmek isteyebilirsiniz. Bunun için Lüksemburg Büyükelçiliği size yardımcı olacaktır. Örneğin Lüksemburg’tan öğrenim görüyorsanız eğer Lüksemburg Türk Büyükelçiliği’ndeki eğitim ateşeliği üzerinden gerekli evraklarla başvurmanız gereklidir. Yapılan bu başvuru büyükelçilik tarafından Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’na bildirilir. Sonrasında ise başvuru Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı tarafından askerlik şubesine iletilir.

Bu süreçte size gerekli olan evraklar öğrenim belgesi, oturma izni ve varsa çalışma izni, 3 adet vesikalık fotoğrafınızdır. Öğrenim belgesi ile oturma ve çalışma belgelerinin 2 adet fotokopisi de gereklidir. Ayrıca pasaportunuz veya kimliğiniz de başvuruda olması evraklar da olmalıdır.

Bu tip süreçlerle ilgili bilgi almak isterseniz veya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Dış İşleri Bakanlığı’na ait + 90 312 292 29 29 çağrı merkezini 7 gün 24 saat arayarak bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında Lüksemburg Büyükelçiliği’ne ait 00352443281-83 telefon numarasını arayabilir, 00352443281-34 numarasına faks çekebilir ya da Ambassade eposta adresine eposta atabilirsiniz.

Eğer üniversitede okuyorsanız 29 yaşına kadar askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz ya da eğer Lüksemburg’taki üniversitelerde yüksek lisans, doktora yapıyorsanız 35 yaşına kadar askerliğinizi tecil ettirme şansınız bulunmaktadır. Askerlik tecil süreniz belirlenirken öğrenim döneminiz göz önünde bulundurulur. Bu sürede şu şekilde belirlenir. Eğer ki hazırlık okuduysanız ya da dil okuluna gittiyseniz bu dikkate alınmaz. Üniversiteye başladığınız ilk yıldan itibaren öğrenim süresi belirlenir. Bu öğrenim süresi seçilen bölüme göre belirlenir ve bu yüzden belirlenen öğrenim süresi farklılık gösterebilir. Bu süre içinde eğer okuldan hala mezun olamadıysanız 1 sene daha ekstradan mezun olma hakkınız bulunmaktadır.

Askerlik tecil süreci başlatılması sürecine geçilmeden önce öncelikle özel öğrenci statüsünü kazanmanız gerekmektedir. Bunun içinde okulun öğrenci işlerinden öğrenci belgesi alınmalıdır. Sonrasında da Lüksemburg Büyükelçiliği’nin eğitim müşavirliğine gidilmelidir. Ancak lütfen unutulmamalıdır ki askerlik tecili ile ilgili süreçler sürekli değişmektedir. Bu değişiklikler ile ilgili duyurular ise Konsolosluk sitesinde yayımlanmaktadır. Yaşanabilecek sorunlara karşı askerlik tecili sürecinizi başlatmadan önce bu duyuruları incelemek işlerinizi kolaylaştıracaktır.

İkamet edilen bölgede bulunan resmi makama başvuru yapılmalıdır. Askerlik tecil sürelerinde değişkenlik görülmekle birlikte 6 ay, 1 yıl, 1.5 yıl, 2 yıl olabilmektedir. Bu süreler değişkenlik gösterdiği için konsolosluktan ya da + 90 312 292 29 29 çağrı merkezinden sürece girişilmeden önce bilgi alınabilir.

Lüksemburg’a üniversite veya yüksek eğitim görmek için giden bir öğrenciyseniz askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Ancak askerlik tecili çalışma izni, oturma izni ve eğitim süresine göre değişebilir. Bunun kararını Lüksemburg Başkonsoloğu, Dış İşleri Bakanlığı ve askerlik şubesi verir. Belirlenen tecil süresi sonrasında başvuru yapan kişiye Lüksemburg Başkonsoloğu tarafından bildirilir. Öğrenim kaynaklı tecillerin tekrarlanma olasılığı bulunmamaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1