Makedonya'da Tıp Eğitimi

Sınavlarla boğuşmadan üniversite hayalinizi yurtdışında tıp eğitimi alarak gerçekleştirebilirsiniz. Makedonya tıp eğitimi sizlere bu olanağı vermektedir. Kariyerinize bir doktor olarak devam etmeyi hedefliyorsanız bu şansı kaçırmayın. Yurtdışında aradığınız eğitim kalitesini Makedonya’da bulabilirsiniz.

Makedonya'da Eğitim

Makedonya Tıp Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Makedonya’da Tıp Okumak

Makedonya Hakkında Öğrenci Görüşleri
Makedonya TıpKliment Ohridski Üniversitesi | Makedonya Müracaat Merkezi
Mit Üniversitesi | Makedonya Müracaat Merkezi
Makedonya Müracaat Merkezi

Makedonya Tıp

Sınavlarla boğuşmadan üniversite hayalinizi yurtdışında tıp eğitimi alarak gerçekleştirebilirsiniz. Makedonya tıp eğitimi sizlere bu olanağı vermektedir. Kariyerinize bir doktor olarak devam etmeyi hedefliyorsanız bu şansı kaçırmayın. Yurtdışında aradığınız eğitim kalitesini Makedonya’da bulabilirsiniz.

Makedonya Tıp Eğitimi Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Makedonya tıp eğitimi almak isterseniz 1 yıl hazırlık ve 6 yıl tıp eğitimi almak zorundasınız. Hazırlık okuyan öğrenciler başarılı oldukları takdirde lise diploma ortalaması da dikkate alınarak tıp eğitimine başlayabilirler. Toplam 7 yıllık tıp eğitiminizi tamamladıktan sonra diplomanızı alarak mezuniyetinizi kutlayabilirsiniz. Bundan sonra doktor olarak kariyer basamaklarını tırmanabilirsiniz.

Tıp Eğitimi Yök Denkliği Var mı?

Makedonya tıp eğitimi veren üniversitelerin Yök denkliği bulunmaktadır. Bu konuda Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bürolarından danışmanlarınızdan ve Yök resmi web sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Yök Makedonya tıp eğitiminin ülkemizdeki üniversiteler ile eşdeğer eğitim olanağına sahip olduğunu onaylamaktadır.

Makedonya Yök Denklik Sınavı Nedir?

tıp Yök denkli sınavı öğrencilerin mezuniyet sonrasında yapacakları Yök denklik başvurusu sırasında ilmi hüviyet tespiti ve yapılandırılmış klinik sınavına girmesidir. Yök tarafından her yıl internet üzerinden sınavla ilgili bilgiler açıklanmaktadır. Sınav daha önceden yapılan diploma denklik işlemleri yazılı seviye tespit sınavlarının yerine konmuştur.

Makedonya’da Tıp Okuyup Türkiye’de Çalışmak Mümkün mü?

Makedonya’da tıp okuduktan sonra Türkiye’de çalışmanız konusunda sorun yaşamazsınız. Makedonya’daki üniversiteler Yök tarafından tanınmaktadır. Yapmanız gereken Türkiye’de düzenlenen tıpta uzmanlık sınavın girmektir. Bu sınavda başarılı olursanız Türkiye’de doktor olarak çalışabilirsiniz.

Tıp Eğitimi Kaç Para Fiyatları Nedir?

Makedonya’da eğitim maliyetleri ülkemizdeki üniversiteler ile kıyaslandığında daha makul seviyededir. Eğitiminizde ilk yıl hazırlık okuyorsunuz. Hazırlıktan başarıyla mezun olduğunuz takdirde üniversitenin belirlediği yıllık harç ücretlerini ödemelisiniz. Makedonya’da tıp eğitimi yıllık harç ücretleri ortalama 1500-2500 Euro arasındadır.

Makedonya Eğitimi Sınavsız Mümkün mü?

tıp eğitiminin en önemli avantajı sınavsız olmasıdır. Bunun için sizden istenen sadece hazırlık sınıfından başarıyla mezun olmak ve belirlenen lise diploması ortalamasına sahip olmaktır. Tıp eğitimi sayısal alanda biraz başarılı olmayı gerektirir. Gerçekten tıp eğitimi almayı istiyorsanız biraz çabanız yeterli olacak. Üniversitelerin yıllık kontenjanı dâhilinde bu ülkede tıp eğitimi alabilirsiniz.

Makedonya’da Okuyan Türk Öğrenci Sayısı Kaç Kişidir?

Makedonya yurtdışı eğitimi almak isteyen öğrencilerin gözdesi bir ülkedir. Özellikle tıp eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin sayısı bir hayli fazladır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bu ülkeye her yıl sayısız öğrenci göndermekteyiz. Öğrencilerimizin çoğunun ilk tercihi ise tıp eğitimi olmaktadır.

Makedonya’da Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Özellikle Tıp okumaya karar vermek bazı öğrenciler için oldukça kolaydır. Ayrıca sayısal alanda başarılı olmaları, doktorluğun hayallerinin mesleği olması ve tıp derslerini yapabileceğine inanması Makedonya’da tıp okumak için geçerli nedenlerdir. Özellikle bu kararı almanız için Türkiye’de düzenlenen üniversite sınavlarına da girmeniz gerekmiyor. Dolayısı ile Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı merkezlerimizden detaylı bilgi alarak hemen bu ülkede tıp okumak için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Makedonya’da Tıp Okumanın Avantajları?

Makedonya’da tıp okumak isteyenler hem eğitim sırasında hem de mezuniyetten sonra çeşitli avantajlara sahip olurlar. 2003 yılında Bologna sürecine dâhil olan üniversitelerde eğitim kalitesi Avrupa standartlarındadır. Özellikle Tıp eğitiminizi Türkçe destekli, Makedonca, İngilizce alabilirsiniz. Mezun olduğunuzda mavi diploma sahibi olursunuz. Ayrıca pek çok Avrupa ülkesinde ve Türkiye’ye çalışma olanağına sahip olursunuz.

Makedonya’da Tıp Bitiren Mezunlarınız Var mı?

Tıp eğitiminin ülkemizde daha zor olduğunu biliyoruz. Ayrıca Türk öğrencilerimizin tıp fakültesine girmesi için üniversite sınavını iyi derece ile kazanması gerekiyor. Ayrıca tıp fakültelerinin kapasitesi de sınırlıdır. Bu nedenle her yıl Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak binlerce öğrencimizi Makedonya’da tıp eğitimi almak için gönderiyoruz. Her geçen yıl tıp bitiren mezunlarımızda artmaktadır. Karar verme sürecinde olan öğrencilerimiz dilerlerse tıp mezunu olan ya da hala eğitimine devam eden öğrencilerimiz ile görüşme olanağın da sahip olabilirler.

Makedonya Tıp Eğitimi Bursları – Burslu veya Ücretsiz Tıp Fakültesi Okuyabilir miyim?

Makedonya tıp eğitimi bursları üniversite bünyesinde belirlenmektedir. Türk öğrencilerimiz başarı seviyelerine göre üniversitelerde burslu veya ücretsiz tıp fakültesi okuyabilir. Bu konuda kayıt aşamasında danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Makedonya’da Okuyup Türkiye’de Çalışmak

Makedonya’da tıp okuyup Türkiye’de çalışmak isteyen öğrencilerimiz eğitim süresince ülkede bulunmak zorundadır. Ancak ara tatillerini Türkiye’de çalışarak geçirebilirler. Bunun dışında staj için de Türkiye’yi tercih edebilirler. Mezun olan öğrencilerimiz için Türkiye’de çalışma sorunu yaşanmaz. Öğrencilerimiz çalışmak için yasal prosedürleri tamamladıktan sonra mesleklerini ülkemizde icra edebilirler.

TıpOkumanın Şartları

Makedonya’da tıp okumanın zor şartları bulunmamaktadır. Öncelikle sizler tıp okumaya karar vermelisiniz. Bunun için üniversite sınavına da girmeniz gerekmiyor. Ayrıca üniversite eğitimi almanız için lise diplomanız yeterli. Tıp okumak için üniversitenin belirlediği lise diplomasında belli not ortalaması da gerekebilir.

Makedonya Tıp Eğitimi Taban Puanları

Makedonya tıp eğitimi taban puanları bulunmamaktadır. Özelikle ülkede tıp eğitimi almak isteyenler için sınav koşulu aranmaz. Dolayısı ile kaydınızı yaptırmak için lise diplomanız ile birlikte Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı merkezlerimize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Tıp Fakültesinden Türkiye’ye Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Makedonya Tıp Fakültesinden Türkiye’ye yatay geçiş yapmak isteyenler bazı koşulları sağlamalıdır. Öncelikle Türkiye’de ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen sınava başvuru yapılmalıdır. Özellikle sınavdan 180 ve üzerinde puan alanlar Tıp Fakültesi birinci sınıfındaki derslerden en az % 40,2 başarı sağlamış ise Türkiye’ye yatay geçiş yapmak üzere başvuru yapabilir. Ayrıca yatay geçiş yapmak istedikleri üniversitede kontenjan sorunu bulunmuyorsa başvuruları kabul edilecektir.

Makedonya’da Okumak İçin Gerekenler ve Başvuru Tarihleri

Makedonya’da tıp okumak için ihtiyacınız olan sadece lise diplomanızdır. Lise diplomanız ile Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı merkezlerimize başvuru yapabilirsiniz. Başvurularınızı her yıl 15 Mayıs’tan itibaren yapabilirsiniz.

Makedonya’da Okumak İstiyorum

Makedonya’da tıp okumak isteyenler iyi bir araştırma yaptıktan sonra kararlarını vermekte zorlanmazlar. Üniversite eğitiminde öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen bölümlerden biri tıp fakültesidir. Sayısal alanda başarılı olan, tıp okumayı gerçekten isteyen öğrenciler tıp eğitimini başarıyla tamamlayabilir. Bu ülkede tıp okumaya karar verenler Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bürolarından kayıt işlemlerini tamamlayabilir, üniversiteden kabul belgelerini alabilirler.

Tıp Okumanın Maliyeti Kaç Para Mantıklı mı?

Özellikle Makedonya’da okumanın maliyeti mantıklı kabul edilecek sınırlardadır. Yurtdışı eğitim olanağından yararlanarak tıp eğitimi alma hayalinizi gerçekleştiriyor olsanız da maliyetiniz çok yüksek olmaz. Makedonya’da yaşam koşulları uygun seviyededir. Hatta ulaşım, barınma, yeme içme gibi masraflarınız sizi zorlamaz. Ayrıca üniversite eğitim harçları da tıp eğitimine göre uygundur.

Makedonya’da Okumak Mantıklı mı?

Makedonya’da tıp okumak oldukça mantıklı bir karardır. Üniversiteye giriş taban puanlarına ihtiyacınız olmadan tıp okuma olanağına sahip olabilirsiniz. Eğitiminizi en üst düzeyde akademik kadrodan alır, mezuniyetten sonra pek çok ülkede çalışma hakkı elde edebilirsiniz.

Makedonya’da Okumak Zor mu?

Makedonya’da tıp okumak düşündüğünüz kadar zor değildir. Ayrıca sınav koşulu olmadan tıp okuma hayalinize kavuşabilirsiniz. Ülkede eğitim maliyetleri de oldukça uygundur. Eğitiminizi hem birden fazla dil öğrenerek hem de yeni bir ülkenin kültürünü tanıyarak tamamlayabilirsiniz.

Türkçe Tıp Eğitimi Veren Üniversitelerinin Fakülteleri Var mı?

Türkçe tıp eğitimi veren üniversiteler bulunmaktadır. Özellikle Tıp eğitiminde Makedonca, İngilizce ve Türkçe eğitim alabilirsiniz. Dolayısı ile Türkçe destekli eğitim alabileceğiniz tıp fakülteleri hakkında Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bürolarından bilgi edinebilirsiniz.

Puanla
[OY: 9 Ortalama: 3.3]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1