Makedonya Askerlik Tecili

Ülkemizde askerlik erkekler için zorunlu bir hizmettir. Bu yüzden erkeklerin belirli yaşa kadar askerlik hizmetini yapması gerekir. Ancak bazı durumlarda askerlik tecili yapılması gerekebilir. Bu en fazla yurtdışı eğitim alacak kişilerin yaşadığını bir durumdur.

Makedonya'da Eğitim

Makedonya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Ülkemizde askerlik erkekler için zorunlu bir hizmettir. Bu yüzden erkeklerin belirli yaşa kadar askerlik hizmetini yapması gerekir. Ancak bazı durumlarda askerlik tecili yapılması gerekebilir. Bu en fazla yurtdışı eğitim alacak kişilerin yaşadığını bir durumdur. Eğitimine Makedonya’da bir eğitim kurumunda devam etmek isteyenler askerlik yaşı geldiğinde eğitimlerini aksatmamak için Makedonya askerlik tecili için gereken işlemleri mutlaka yapmalıdır.

Makedonya öğrencilerin eğitim tercih ettiği ülkelerden biridir. Dil eğitimi almak isteyenler, ön lisans, lisans eğitimi, master ve doktora eğitimi almak isteyenler bu ülkedeki seçkin üniversitelere ve eğitim kurumlarına başvuru yapmaktadır. Başvuruları kabul edilen öğrenciler yurtdışında dil eğitimi için en fazla 2 yıl, ön lisans için en fazla 4 yıl ve lisans eğitimi için en fazla 7 yıl askerlik tecili yaptırabilir. Ancak bu süreleri en fazla 29 yaşına kadar kullanabilirler. Master ve doktora eğitimini yurtdışında yapmak isteyenler en fazla 6 yıl olmak üzere 35 yaşına kadar askerlik tecil hakkından yararlanabilir. Eğer yaş sınırına takılmamış ancak eğitimlerini tamamlamış olanlar varsa birer yıllık olmak kaydıyla yurtdışı askerlik tecili yapabilirler.

Makedonya’ya eğitim amacıyla gidenler ülkenin başkenti olan Üsküp’te bulunan T. C. Makedonya Konsolosluğunun (http://skopje.emb.mfa.gov.tr/Mission/Contact) internet adresi üzerinden askerlik tecili yapmak için gereken bilgileri alabilir. Makedonya askerlik tecili için randevu alarak işlemlerini tamamlayabilir.

Genç nesil arasında yurtdışı eğitimi almak, kariyerine yurtdışında devam etmek her geçen gün daha fazla talep görmektedir. Ancak eğitimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için bazen askerlik tecili yaptırmaya ihtiyaç duyabilirler. Normalde herhangi bir sağlık sorunu olmayan erkeklerin 20-41 yaşları arasında askerlik yapması esastır. Bu yaş sınırı eğitim ve yurtdışında çalışma gibi durumlar gözetilerek belirlenmiştir. Kariyerlerini aksatmadan tamamlamak isteyenler belirlenmiş yaş sınırları içinde askerlik tecili yaptırabilir.

Makedonya Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Makedonya öğrencilerin gerek dil okulu, gerekse ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora eğitimleri almak için tercih ettikleri bir ülkedir. Bu eğitimleri sırasında askerlik yaşı gelenler koşullar dâhilinde tecil işlemlerini yaptırabilir.

Lisans eğitimi için Makedonya’yı tercih edenler kabul edildikleri üniversiteden öğrenim belgelerini aldıktan sonra T. C. Makedonya Üsküp Konsolosluğuna başvurarak askerlik tecili işlemlerini yaptırabilir.

Ön lisans ve dil okulları için bu ülkede eğitim görenlerde eğitim kurumlarından öğrenim belgelerini alarak aynı şekilde konsolosluğa askerlik tecil başvurusunda bulunabilir. Ön lisans öğrencileri dikey geçiş yaparlarsa aynı haktan yaralanmaya devam eder.

Master ve doktora öğrencileri de eğitim gördükleri, kabul edildikleri üniversiteden alacakları öğrenim belgesi ile konsolosluktan Makedonya askerlik tecili başvurusu yapabilir.

Makedonya’da eğitim alacak öğrenciler kabul edildikleri üniversiteden aldıkları öğrenci belgesi ile https://www.konsolosluk.gov.tr/ adresinden özel öğrenci statüsünde ilk kez ve sonraki askerlik tecili yaptırmak için randevu alabilir ve işlemlerini yaptırabilir. Danışmak istediğiniz konularda konsolosluğun + 90 312 292 29 29 numaralı telefonundan bilgi alabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1