Amerika Üniversiteleri İçin YÖK Denklik İşlemleri

Yök Denkliği Amerika’da var mı?

Amerika, dünyanın en iyi üniversitelerine sahip bir ülkedir. Harvard, Stanford, Yale, Brown gibi üniversitelere ev sahipliği yapan Amerika, öğrenci adayları için çok cazip bir uğrak yeridir. Dil bakımından İngilizce dilinin eğitim dili olduğu üniversitelerde eğitim kalitesi genelde yüksek olmaktadır. New York’ta yer alan Columbia, New York gibi üniversiteleri iyi üniversitelerdendir. Dil eğitimi aldığınız takdirde Amerika üniversitelerinde rahatlıkla eğitiminizi alabilirsiniz. Fakat Amerika üniversiteleri YÖK denklik hususu üniversite seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrenciler Amerikan Üniversitelerini seçmeden önce YÖK tarafından hazırlanan denklik tablolarına göz atmaları gerekiyor. YÖK tarafından her sene yeniden düzenlenmekte olan denklik tablolarına bakmadan yurtdışında üniversite seçimi yapılmaması gerekmektedir. Özellikle Amerika gibi birçok önemli üniversiteye ev sahipliği yapan bir ülke de eğitim almak isteyen kişiler bu kurala çok daha fazla dikkat etmelidirler.

Her sene birçok Türk öğrenci

YÖK denklik Amerika Birleşik Devletleri seçenekleri hakkında bilgiler almak için danışmanlık şirketlerinin veya YÖK’ün kapısını çalmaktadırlar. Ülkemizde geçerli olan yasalara göre dünya sıralamasında ilk 1000 sırada yer alan üniversiteler de eğitim alan öğrenciler mezun olduktan sonra ülkemize gelerek direk olarak denklik işlemlerine başlayabilmektedirler. Tabi bu durum Amerikan üniversiteleri içinde geçerlidir.

Amerika YÖK Denklik Alma

Üniversite seçimlerini yaparken bu kurala dikkat etmek isteyen birçok öğrenci seçimlerini yapmadan önce mutlaka bizlerle iletişime geçmekte ve Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı uzmanları ile konu hakkında görüşmeler yapmaktadırlar. Yüksek öğrenim kurumunun farklı iller de yer alan temsilciliklerinden veya kurumun resmi internet sitesinden de denklik işlemleri ve aynı zamanda denklik hakkı olan üniversiteler hakkında bilgiler alınabilmektedir. Üniversite eğitimlerini Amerika da tamamlayan öğrenciler eğitim hayatları devam erken okullarının denklik haklarının iptal edilmesinden etkilenmemekte ve ülkemize döndükleri zaman denklik işlemleri yapmaya hak kazanmaktadırlar. Şu an ki yasaya göre bir öğrenci üniversiteye kayıt olduğu anda ilgili üniversite denklik hakkına sahipse bu durum öğrenci mezun olana kadar sürmekte ve bu süre içinde iptal olan denklik hakları o öğrencileri etkilememektedir.

Denklik Aşamaları

Eğitimini Amerika’da almak isteyen ancak seçtikleri okulların dünya sıralamasında ilk 1000 dışında olması sebebi ile denklik anlamında sorun yaşamak istemeyen kişiler ise bu konuda kendilerinden beklenen şartları yerine getirmek zorundadırlar. Bu okullar da okumak isteyen kişiler ülkemizde düzenlenen üniversite sınavına girmeli ve okumak istedikleri bölümlere yerleşecek kadar bir puan almalıdırlar. Aynı zamanda bu kişiler mezun oldukları zaman YÖK kurumu tarafından aldıkları eğitim içeriğinin ülkemizdeki eğitim ile aynı olup olmadığını anlamak için düzenlenen bir deneme sınavına girmeleri de gerekebilmektedir. Tüm bu konular üniversite seçimlerini yapmadan önce titiz bir şekilde araştırılmalıdır.

Türk öğrencileri için her zaman liste başı olan Amerikan Üniversiteleri gerek sahip oldukları olanaklar gerekse eğitim kaliteleri ile dikkatleri çekmektedirler. Her sene birçok Türk öğrencinin akın ettiği bu başarılı üniversitelerin çoğu ülkemiz ile denklik anlaşmasına sahiptir. Bu sebeple bu ülke de okumak isteyen kişiler için denklik konusunda çok fazla sorun olmamaktadır. Ancak yine de insanların çok dikkatli olmaları ve her zaman için seçimlerini yapmadan bizlerle iletşime geçmeleri gerekmektedir. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı uzmanları tüm öğrencilere Amerika Birleşik Devletleri denklik bilgilerini verdikleri gibi aynı zamanda doğru seçimler yapmaları içinde yardımcı olabilmektedirler.

Amerika'da YÖK Denklik

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1