Doktora Nedeniyle Askerlik Tecili

Askerliği erteleme ve Doktora Eğitim Alma

Askerlik her Türk gencinin vatani görevi olarak belirlenmiştir. Askerliğe gitmek için askerlik yaşının gelmesi beklenir. Askerlik yaşı ülkemizde 20 yaş olarak belirlenmiştir. Öncesinde askere gitmeniz mümkün olmayacağı gibi sonrasında gidebilmeniz için ise haklar tanınmaktadır. Askerlik yaşı genel olarak kişilerin eğitim dönemlerine denk gelmektedir. Bu sebebe bağlı olarak kişi eğitimine ara verip askerliğe gitme işlemine yanaşmaz. Kimsenin mağdur olmaması adına bu konuda zamanında bazı kararlar alınmıştır. Bugün de hala alınan o kararlar geçerliliğini sürdürmektedir. Askere yaşı geldiği halde gidemeyecek olan kişiler askerliklerini tecil ettirebilir. Lise okuyanların askerlik tecil hakkı olduğu gibi doktora nedeniyle askerlik tecili de olabilmektedir. Seçtiğiniz ülkenin T.C Dışişleri Bakanlığı Konsolosluklarına doktora yada yüksek lisans nedeniyle başvuru yapmanız gerekmektedir.

Doktora nedeniyle askerlik tecili,

yüksek lisans nedeni ile askerlik tecili, lisans eğitimi sebebi ile askerlik erteleme eğitime bağlı olarak kabul edilebilmektedir. Eğitimin yanı sıra sağlık sebebi ile de kişi askerliğini mecburi olarak erteletebilmektedir. Sağlık sebebi kişinin sadece kendi kararına bağlı bir erteleme nedeni değildir. Bu durumda kişi askeri hastanelerde muayene edilir.

Muayene sonucunda sağlık heyetinin vereceği karar doğrultusunda askerlik sonraki yıla ertelenir. Bu kişinin sağlığının ne derece bozuk olduğuyla alakalı da bir durumdur. Eğer hastalığının belirli tedavi ve ilaçlarla geçmesi ön görülüyorsa birer yıllık şeklinde tecil işlemleri yapılabilir. Eğer hastalığın geçmeyeceği öngörülüyorsa ve bir tedavi yöntemi yoksa ya da tedavi çok uzun süreçler içerisinde gerçekleşecekse kişinin hiç askerlik yapmamasına da karar verilebilmektedir. Bu tamamen sağlık heyetinin çıkaracağı rapora dayanmaktadır. Eğitim nedeni ile askerlik tecilleri de belirli yaş sınırlarına dayandırılmaktadır. Üniversite okuyan kiler askerliklerini 29 yaşına kadar erteletebilirler.

Erken mezun olan kişiler mezuniyetten sonra 2 yıl daha tecil hakkına sahip olurlar. Yüksek lisans ve doktora yapan kişiler de askerliklerini belirli süre boyunca erteletebilirler. Bu süre 35 yaş olarak kabul edilmiştir. Bu yaşa gelmeden önce doktora döneminizi ya da yüksek lisans döneminizi dilediğiniz kadar uzatabilir ve bu yaşa kadar tecil yaptırabilirsiniz. Ancak bu yaş sınırını aştığınız takdirde programınızı bitirip bitirmediğiniz göz önünde bulundurulmaz. Tekrar bir tecil hakkı tanınmaz. Bu durumda öğrenci haklarını kullanıp dilediğiniz zamana kadar askerliğinizi ertelemeniz mümkün olmayacaktır.

Doktora nedeniyle askerlik tecili

ve yüksek lisans nedeniyle askerlik tecili aynı kanun üzerinden yürütülmektedir. Tüm bu konularda önemli olan sizlere sunulan süreleri iyi bir şekilde değerlendirmenizdir. Askerlik şubelerine gidip askere gidememe nedenleriniz hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir.

Yapılan tecil işlemlerinden sonra e-devlet üzerinden askerlik tecil sorgularınızı yapmanız ve ne zaman biteceğini takip etmeniz gerekmektedir. Takip işlemlerinizi aksatmanız halinde eğer tecil süreniz biter ve yeniden bilgilendirme yapmazsanız cezai işlemlerle karşılaşmanız olası görülebilir. Bakaya kalma durumu ya da yoklama kaçağı sayılmamak için sizler de askerlik tecil işlemlerinizin kontrolünü yapmalısınız.

Doktora Nedeniyle Askeri Tecili

#doktoramezunuaskerlikişlemleri #eğitimdurumunagöreaskerlik

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1