Askerlik Erteleme İşlemleri

Hangi Durumlarda Askerliği Tecil Ettirebiliriz?

Askerler her bireyin vatani görevidir. Ancak her birey yaşı geldiğinde askere gidemeyebilir. Bunun için birçok nedeni olabilir.  Yaşı geldiği halde askere gitmeyen kişiler olabilir. Bu durumda sağlanan bir kolaylık bulunmaktadır. Kişinin mağdur olmaması adına askerlik zamanı geldiği halde askerliğini erteleme imkânı sunulur. Askerliği erteleme yani diğer adıyla tecil kişinin bulunduğu durumda herhangi bir karışıklığa sebep vermemek adına pek çok kişi tarafından tercih edilir. Peki, hangi durumlarda askerliği tecil ettirebiliriz? Hangi durumlarda askerliğe gitmek zorunda kalırız? Kimi zaman kafamızı karıştıran bu durumlar bizleri çıkmaza sokar. Ancak çok basit kuralları olan bir yapıdır. Askerliği tecil ettirip ettirmemek o esnada bulunduğunuz konuma dayalı olarak tercih edilir.

Askerlik tecil belgeleri nelerdir? Askerlik tecilini hangi koşullarda bozabiliriz? Bu konuda izlenecek yollar nelerdir? Birçoğumuz bu konuda bilgi kirliliği yaşarız. Bu konuda önemli olan öncelikle sağlıklı bilgi edinmektir. Sağlıklı bilgi edindikten sonra izlenecek yollar daha kolay olur. Eksik hiçbir şey kalmaması için oldukça sağlam bir araştırma yapmak gerekir. Oluşabilecek en ufak bir aksilikten kendimizi korumak için ve bu duruma mahal vermemek için sağlam araştırmalar yapmamız gerekir. Tecil şartları ile alakalı istenen belgeleri eksiksiz toparlayıp askerlik şubelerine o şekilde sunmalıyız. Aksi halde işlemlerimizde gecikmeler yaşanabilir. Zaman kaybını ortadan kaldırmak adına istenilen belgeleri ve şartları doğru bir şekilde yerine getirmemiz gerekir.

Hangi durumlarda askerliği tecil ettirebiliriz konusuna gelecek olursak, öncelikle kişi herhangi bir okul okuyorsa yani askerlik yaşı geldiği halde bir üniversite kazanmışsa kazandığı üniversiteye kayıt yaptırarak askerliğini tecil ettirmiş olur. Bunu kaydınızı yaptırdığınız okuldaki ilgililer sizin adınıza halledebilir. Bu sebeple tecil için 29 yaşını aşmamak gerekir. 29 yaşına kadar eğitim sebebiyle tecil hakkına sahip olabilirsiniz. Açık öğretim okuyan kişiler de askerliğini tecil ettirebilir. Bu tecil nedeninde örgün eğitimde bulunma kuralı yoktur. Ancak açık öğretime başlayıp bitirene kadar verilen bir süre yoktur. Okuduğunuz bölüm kaç yıllık ise o kadar tecil hakkınız bulunmaktadır. Sonrasında asker kaçağı konumuna düşmemek için dikkatli olmak gerekir. Lise okuyan kişiler için de tecil hakkı vardır. Lise okuyan bir kişinin yaşı geldiği halde askere gitmek istememesi tecil sebepleri arasında yer alır. Bu durumda tecil süreniz 3 yıl olarak belirlenir. Lise bitiminde eğer bir üniversite kazanırsanız ek olarak tecil hakkına sahip olabilirsiniz. Yüksek lisans ve doktora yapan kişiler için de tecil kuralı vardır. Bu durumda olan kişiler askerliklerini tecil ettirebilir ama yaş olarak bir sınırı vardır. Bu sınır 35 yaş olarak belirlenmiştir. Eğitimin yanı sıra sağlık problemleri olan kişiler de askerliğini tecil ettirebilir. Bu durumda bir askeri hastanede muayene olmanız gerekir.  Muayene olduktan sonra kuruldan çıkacak karara göre askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Sağlık problemlerine ek olarak aşırı kilolu olma halinde de askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Aşırı kilolu olma halinde tecil süreniz 1 yıl olarak belirlenir.

Askerlik tecilinde bir diğer durum aynı ailede ağabey ya da kardeşin aynı zamanda askere gitmesi halinde ikinci bir erkek çocuğunun askere gitmeme durumu için tecil yapılır. Bu durum kişilerin tercihine bırakılır. Lisanslı sporcular da 33 yaşının bitimine kadar askerlik tecilinde bulunabilir. Yurtdışında ikamet etme ya da çalışma izni bulunan kişiler de askerlik tecilinde bulunabilir. Ülkemizi bilim ya da ilimle alakalı bir konuda temsil eden kişiler 36 yaşına kadar askerlik tecilinde bulunabilir. Sebebe bağlı olarak belirtilen konularda, tecil hakkına, askerlik yaşı gelen her birey sahip olur.

Askerliği Tecili

#askerliktecilinasılolur #askerliktecilişlemleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1