Eğitim Amaçlı Pasaport

Öğrenci Pasaportu

Kimler Öğrenci Pasaportu Alabilir?

İnsanlar yurtdışına çıkma özgürlüğüne sahiptir. Yurtdışına çıkışlar kişilerin sebeplerine bağlıdır. Kimi eğitim alabilmek için seçtiği bir ülkeye gider, kimi yeni yerler görme arzusu ile birçok ülkeye geçiş yapar. Yurtdışına çıkma hakkı kişiye özgü bir haktır. Bu hakka sebepsiz şekilde engel olunamaz. Ancak bulunduğu ülkede yurtdışı çıkış yasağı konulan kişiler yurtdışına çıkma konusundan muaf olurlar. Bu kişilerin yasaklı süresi geçtiği zaman yetkililerce yurtdışına çıkmasından engel teşkil eden bir sebep bulunmazsa yurtdışına çıkabilir. Pasaport alacak kişiler öğrenci ya da sivil olabileceği gibi, devlet kademelerinde çalışan memurlar ya da özel hizmet görevinde bulunacak kişiler olabilir. Öğrenciler için pasaport almakta kolaylık ve avantajlar sağlanmaktadır.

Kimler öğrenci pasaportu alabilir? Öğrenci pasaportu çıkarabilmek için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların yanıtına ulaştığımızda pasaport çıkartmak bizler için daha kolay hale gelecektir.

Kimler öğrenci pasaportu alabilir? Her öğrenci, öğrenci pasaportundan faydalanabilir mi? Öğrenci pasaportu diğer pasaportlardan pek farklı sayılmamaktadır. 4 çeşit pasaport vardır ve tabi ki bu pasaport çeşitleri kullanıcıları sebebiyle değişiklik göstermektedir. Örneğin, siyah pasaportu sadece devletin en üst kademesinde görevli kişiler kullanabilir. Bu pasaport için herhangi bir kişi tarafından başvuru yapılamamaktadır. Öğrenci pasaportu çoğunlukla kullanılan bordo pasaporttur. Öğrenciler bordo pasaport kullanır ancak öğrenci olmayan kişilerden farkı vardır. Öğrenci olmayan kişiler bordo pasaport alırken Maliye Bakanlığı’nın belirlediği harç bedellerini yatırmak zorunda kalır. Ancak öğrenciler pasaport alırken harç ödemek zorunda değildir. Harçsız öğrenci pasaportu adı verilen bu pasaporta her öğrenci sahip olamamaktadır. Belirli bir yaş sınırı gözeten bu pasaport belirli geçerlilik süresine sahiptir. Harçsız öğrenci pasaportuna yalnızca 25 yaş altı öğrenciler sahip olabilmektedir. 25 yaş altında bulunan bir öğrenciyseniz hangi eğitim biriminde okursanız okuyun harçsız öğrenci pasaportu alma hakkınız bulunur.

Kimler öğrenci pasaportu alabilir konusu hakkındaki açıklamalarımızın yanı sıra öğrenci pasaportu alırken gereken belgeler neler konusuna da değinmemiz gerekir. Öğrenci pasaport başvurusu normal bordo pasaport başvurusundan farklı değildir. Zaten öğrenci pasaportu olarak verilen pasaport da bordo pasaporttur. Bordo pasaport için istenilen belgelere ek olarak sizlerden öğrenci belgesi talep ederler. İstenilen öğrenci belgesine dilerseniz e-devletten dilerseniz okuduğunuz okuldan erişebilirsiniz. Aldığınız öğrenci belgesini eğitim gördüğünüz kurumda imzalatmanız gerekir. Öğrenci belgenizde ıslak imza bulunması zorunludur. Ayrıca belirlenen defter bedelini yatırmanız gerekir. Defter bedelinden hiçbir öğrenci muaf değildir. Yatırdığınız defter bedelinin ıslak imzalı dekontunu almanız gerekir. Dekont, öğrenci belgeniz, 2 adet biyometrik fotoğrafınız ve nüfus cüzdanınızın aslı ile pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz. Pasaport başvurunuzu internet üzerinden ya da telefon üzerinden yapabilirsiniz. Verilen gün ve saatte pasaport işlemlerinizi yapmanız için Nüfus Müdürlükleri’nde olmanız gerekir. 3 defa randevu alıp gelmeme hakkınız bulunur. Haklarınızı boşa harcamamanız sizlerin yararına olacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1