Online Eğitim Kosova

Kosova'da Uzaktan Eğitim

Kosova’da Uzaktan Eğitim Programları

Kosova son yıllarda eğitim verdiği önemle adını tüm dünyaya ve yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere duyurmayı başlamıştır. Eğitimdeki her türlü yenilikte ülke tarafından benimsenerek profesyonel bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır.

Kosova’da uzaktan eğitim programları son yıllarda daha ciddi şekilde ele alınmış ve bu alanda ciddi çalışmalar yapılmıştır. Üstelik kayıt işlemlerinde de tüm dünya öğrencilerine kolaylık tanıyan ülke en saygın üniversitelerinde uzaktan eğitim programlarını başlatmıştır. Kosova’da uzaktan eğitim programları farklı bölümlerde uygulanıyor. Normal yurtdışı eğitimlerinde olduğu gibi uzaktan eğitimlerde de yüksek lisans, lisans tamamlama, lisans ve doktora programlarına yer veriliyor. Öncelikle uzaktan eğitimin neden ve nasıl uygulandığını bilmek gerekiyor. Uzaktan eğitimler artan yurtdışı eğitim taleplerine ve ihtiyaçlarına bir cevap olarak sunulmaktadır. Öğrenciler yurtdışına gitmeye gerek kalmadan kayıt işlemlerini online olarak yapıp düşük maliyetli bir eğitim için başvuruda bulunabiliyor. Hiçbir teknik sorun yaşamadan derslere canlı ve online olarak katılan öğrenciler aslında birebir dersin içinde yer alıyor. Soru sorabiliyor, o ortamdaki eleştiri ve mutluluklara katılabiliyor, anlamadığı yerleri sorabiliyor. Kısacası farklı kültür ve dile sahip öğrenciler ile sanal ortamda inanılmaz keyifli ve kolay bir eğitim süreci yaşıyor. Uzaktan eğitimlerde dersleri anlama ihtimali de daha yüksek. Çünkü dersleri tekrar tekrar kayıtlardan izleme olanağına sahipler.

Kosova’da uzaktan eğitim programları dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi yasal çerçevede sunuluyor. Aradaki fark bu ülke öğrencilere daha düşük maliyetlerle aynı kalitede eğitim olanağı sunuyor. Alacağınız diplomanın Kosova’da alacağınız örgün eğitim diploması ile arasında bir fark yok. Zaten diploma üzerinde uzaktan eğitim olduğunu göstere hiçbir bilgi ve ifade yer almıyor. Diplomanızı aldıktan sonra hayatınızda birçok engelin kalkıp yurtdışı kapılarının size açıldığını göreceksiniz. Kosova Türkiye ile kardeş bir ülke olup eğitimde Türkçe dilini kullanan üniversiteler de bulunmaktadır. Kayıt için zorlayıcı hiçbir şart aranmıyor. Yurtdışına çıktığınızda konaklamadan yeme içmeye, ulaşımdan orda gerekli olan yaşam masraflarınıza kadar belli bir bütçenizin olması gerekiyor. Ancak uzaktan eğitimler için böyle bir durum söz konusu değil. Yalnızca üniversite kayıt ücretini ödüyorsunuz ve bunun üzerine ekstra bir masraf yapmanıza gerek kalmıyor.

Kosova’da uzaktan eğitim programları için her yıl binlerce öğrenci başvuruyor. Başvuru zamanını yakından takip edip zamanında ve eksiksiz belge ile kayıt yaptırmak çok önemli, aksi takdirde bir yılınız daha boşa gitmiş olacak. Tabi bunun için de profesyonel bir danışmanlık desteğine ihtiyacınız olabilir. Euro star yurtdışı eğitim danışmanlığında öğrencilere güvenilir eğitim hizmetleri sunuyor. Tabi ki bu sisteme dahil olmak için bazı aşamaları geçmek gerekiyor. Bu süreçte Euro star tecrübesi ve profesyonelliğine güvenebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim alırken üniversitenin bulunduğu ülkeye gitmem gerekiyor mu?

Uzaktan eğitim programları adından da anlaşıldığı gibi ülke sınırları dışına çıkmadan kendi ülkenizde o ülkenin üniversitesine bağlanarak derslere katılmanız anlamına geliyor. Derslere canlı olarak bağlanıp kesintisiz olarak takip edebiliyorsunuz. Derslerde sesli olarak soru sorabiliyor. Anlamadığınız yerlerin bir daha anlatılmasını isteyebiliyorsunuz. Ülke sınırlı içinde veya dışında internetin olduğu her yerde üniversitenizin uzaktan eğitim programlarına dahil olabiliyorsunuz.

Uzaktan eğitim veren üniversiteye kabul edilmem için sınava girmem gerekiyor mu?

Üniversiteye kabul için bazı şartlar aranıyor. Ancak bu şartlar programın türüne, ülke ve üniversitenin benimsediği eğitim sitemine göre farklılık gösterebiliyor. Ancak genel anlamda lise diploması, not ortalaması, programın türüne göre TOEFL veya IELTS sınav sonuçları, dil sertifikası ve dil sınavları aranan kayıt şartları arasında yer alıyor. Detaylı bilgi için Euro star ile iletişime geçebilirsiniz.

Uzaktan eğitim alırken derslere devam zorunluluğu var mıdır?

Uzaktan eğitimlerde programlar son derece esnek olarak tutulmaktadır. Programlarda derslere katılım öğrencinin başarısı için son derece önemlidir. Ancak dersleri kaçırmak gibi durumlarda söz konusu olabiliyor. Bu durumlarda öğrenciler kayıt altına alınan dersleri tekrar izleyebilme avantajına sahip. Programlarda sınav zorunluluğu var. Derslerde başarınızın ölçülmesi ve sınıf atlayıp mezun olabilmeniz için bu sınavlara girmeniz şart. Sınavlar canlı olarak açılan oturumlarda tamamı ile örgün eğitim sınav şartlarına uygun olarak yapılıyor.

Eğitimin etkili olması için günde en az kaç saatimi ayırmam gerekir?

Örgün eğitimde olduğu gibi bir gününüzü bu derslere ayırmak zorunda değilsiniz. Günlük üç dört saat derslere katım başarılı olmanızda en önemli etkendir. Çünkü hocaların anlatımı mükemmel ve gerçekten öğrenciler normalden daha hızlı kavradıklarını ifade ediyorlar. Aslında günümüzde üniversiteye hazırlanan veya ilkokuldan ortaokul liseye kadar hala eğitim alan öğrenciler dersleri internetteki canlı videolardan takip ediyor ve bunun çok faydalı olduğunu söylüyorlar. Birebir aynı olmasa da oldukça benzer bir eğitim olarak bilinen uzaktan eğitimlerde başarınızın yüksek olacağına emin olabilirsiniz.

Uzaktan eğitim ile alınan diplomanın yasal geçerliliği var mıdır?

Uzaktan eğitimlerden sonra alınan diplomanın geçerli olması için hiçbir engel yok. Diploma üzerinde uzaktan eğitim bilgi olmadığı gibi üniversite tarafından tamamı ile örgün eğitim diplomalarında olduğu gibi yasal bir süreç izleniyor. Tamamı ile geçerli olan diplomanızla isterseniz eğitim aldığınız ülkeye gidip akademik kariyerinizi tamamlayabilir isterseniz ülkemizde hayal ettiğiniz kariyer için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Uzaktan eğitim ile alınan diplomalar için YÖK denkliğine başvurulabiliyor mu?

YÖK denkliği yurtdışında eğitim alan öğrenciler için istenen bir özelliktir. Yurtdışında normal okuyan öğrenciler gibi uzaktan eğitim diploması alan öğrenciler de diplomaları için YÖK denkliğine başvurabiliyorlar. YÖK denkliği kabulü için öğrenciler bu sisteme uygun olarak hazırlanan sınavlara giriyorlar. Gösterdikleri başarı ile diplomalarının YÖK denkliği de kabul ediliyor.

Uzaktan eğitim programları Türkçe alınabilir mi?

Evet, kesinlikle uzaktan eğitimlerde Türkçe dilde eğitim veren yurtdışı üniversiteleri vardır ve bu Türk öğrenciler için son derece sevindirici bir gelişmedir. Türkiye teknolojiyi ve eğitimdeki gelişmeleri takip eden bir ülke olarak uzaktan eğitim uygulamalarında da başarısını ispat etmiştir. Bazı ülkelerle yapılan uzaktan eğitim programları anlaşmaları ile eğitim dilleri Türkçe olarak belirlenmiştir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1