Pasaport Belgeleri – Öğrenci

Öğrenci Pasaport İçin Ne Gerekiyor

Öğrenci Pasaport İçin Ne Gerekiyor?

Pasaport çıkarma işlemleri herkesin kafasını karıştıran bir konu gibi gözükse de aslında öyle değildir. Birkaç küçük işlemden ibarettir. Pasaportsuz yurtdışına çıkış işlemlerimiz sekteye uğramaktadır. Elbette pasaportsuz gidilebilecek yerler mevcuttur. Ancak bu yerler pasaport isteyen yerlerin sayısına oranla oldukça azdır. Sizler de gideceğiniz ülkelerin pasaport isteyip istemediğini iyi bir şekilde araştırmalısınız. Pasaport yurtdışına çıktığınızda sizin resmi kimliğiniz olarak kabul edilmektedir. Herhangi bir güvenlik kontrolünde ya da başınıza gelebilecek bir işte pasaportunuz sayesinde sizlerin hakkında bilgi edinilir. Yurtdışındaki yetkililer pasaportunuz sayesinde sizin hakkınızda bilgi toplayabilir. Bu sebeple yurtdışına çıktığınızda pasaportunuzu kaybetmemeye çok dikkat etmeniz gerekir.

Öğrenci pasaport içine gerekiyor?

Öğrenciler ister eğitim sebebi ile isterse farklı yerler görme arzusu ile yurtdışına giriş çıkış yapabilmektedir. İyi bir eğitim almak isteyen öğrenciler yurtdışında sunulan imkânlardan yararlanmak istemektedirler. Bu onların en doğal hakkıdır. Devletin tam bu kapsamda öğrencilere harika bir avantajı bulunmaktadır. Öğrenciler pasaport sahibi olurken harç ödeme işlemlerinden muaf tutulmuştur. Artık öğrenciler pasaport alırken harçsız öğrenci pasaportuna başvuru yapabilmektedirler. Bu durumda sadece 2 şart vardır. Birinci şart öğrenci olmak, ikinci şartsa 25 yaş altı olmak. Hem 25 yaş altında hem de öğrenciyseniz siz de kolaylıkla harçsız öğrenci pasaportu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey Nüfus Müdürlükleri’nden randevu almanızdır. Bu randevuyu dilerseniz internet sitesi üzerinden dilerseniz de telefon üzerinden alabilmektesiniz. Bu randevuyu aldıktan sonra sizlerden istenecek belgeleri toparlamaya başlamanız gerekir. Bu belgeler arasında sizin öğrenci olduğunuzu kanıtlayacak bir evrak istenir. Bu evrak elbette öğrenci belgesidir. Öğrenci belgesini e-devlet üzerinden ya da eğitim gördüğünüz okuldan alabilirsiniz. Bu belgeyi okuduğunuz okuldaki yetkililere imzalatmanız çok önemlidir. Belgeyi imzalattıktan sonra 2 adet biyometrik fotoğraf edinmeniz gerekir. Bu fotoğrafı çektirirken fotoğrafınızı çeken kişiye pasaport işlemlerinde kullanacağınızı bildirmenizde yarar vardır. Randevu gününüz geldiğinde öğrenci belgeniz, 2 adet biyomeyrik fotoğrafınız ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte anlaşmalı bankalara yatırdığınız defter bedeli dekontunu da yanınızda bulundurmanız gerekir. Defter bedeli 2019 yılı için 133,00 TL olarak belirlenmiştir.

Öğrenci pasaport için ne gerekiyor?

konusunda gereken belgelere ek olarak eğer önceden almış olduğunuz ve süresi geçmiş pasaportunuz varsa o pasaportu da randevu gününüzde yetkililere vermeniz gerekmektedir. Harçsız öğrenci pasaportu pasaport türleri arasında yer alan bordo pasaporttur. Bu konuda başka bir pasaport verileceğini düşünmenize gerek yoktur. Harçsız öğrenci pasaportundan yalnızca öğrenci olan kişiler yararlanabilmektedir. Ayrıca 25 yaş sınırı olduğu için de o yaşa göre süre hesaplaması yapılır. Eğer 20 yaşında bu pasaport için başvuru yaptıysanız sizlere 5 yıllık süre belirleyerek verirler. 18 yaşından küçük kişiler de bu durum değişiklik gösterir. Bu kişiler başvuruyu ebeveynleri ile birlikte yapar ve pasaport 5 yıllık için verilir. Çünkü dış görünüşleri sürekli olarak değişiklik gösterir. Daha ayrıntılı bilgiler öğrenmek isterseniz www.pasaport.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1