Pasaport Harç Ücretleri Bedeli

Pasaport Harç Ücretleri – Bedeli

Pasaport harç ücretleri  her yıl maliye bakanlığınca belirlenir. 6 aylık süreden başlayarak 4 yıla kadar harç bedelleri farklılık göstermektedir. Süre uzadıkça harç bedelinin de arttığı görülmektedir. Pasaport harçları pasaport müracaatına gitmeden önce bankalara yatırılır. Alınan makbuz da başvuru dosyasında bulunmak zorundadır. Aksi halde başvuru geçersiz olacaktır. Bunun için belirlenen bankalara harç bedeli yatırılır ve banka tarafından verilen makbuz başvuru dosyasında yerini alır. Bu ücret önceden emniyet müdürlüklerine yapılırken günümüzde büyük bir kolaylık sağlanarak bankalara yapılması ön görülmüştür.

Pasaport harç ücretleri belirlenirken pasaport türlerinin veya gidilecek ülkenin bir önemi yoktur. Yalnızca pasaportun kullanım süresi önemlidir. 6 aylık süre için geçerli olan pasaportlarda harç bedeli 137,40 TL. dir. Bu sürenin uzaması halinde harç ücretlerinin diğer tarifeye göre ödenmesi gerekir. 1 yıllı pasaport için belirlenen ücret 200,80 TL. dir. 2 yıllık pasaport harç bedeli 327,80 TL ve 3 yıl süre için kullanılacak pasaport harcı 465,50 TL. Olarak ödenmektedir. 4+daha fazla süreliğine alınacak pasaport başvurularında belirlenen harç bedeli de 656,00 TL. dir. Pasaport defter ücretleri bu fiyatlara dahil değildir. Öğrenciler, turistler, çifte vatandaşlıklar gibi farklı pasaport taleplerinde bu fiyatlar sabit olup herhangi bir değişiklik yoktur.

Pasaport harç ücretleri her yıl resmi gazetede yayınlanır ve bu fiyatlar kimseye veya hiçbir şeye göre değiştirilemez bir kanun olarak icra edilir. İlk defa pasaport çıkaranlar veya eski pasaportunu yenilemek isteyenler de bu fiyatlara çıkaracakları süreye göre para yatırmak zorundadırlar. Pasaport almak için internet üzerinden veya pasaport alacağınız yerden randevu almak zorundasınız. Bazı engel veya nedenlerden dolayı eğer pasaportunuzu almaya gidemiyorsanız yeniden randevu gününü değiştirmelisiniz. İnternet üzerinden pasaport için gerekli evraklı öğrenip eksiksiz bir başvuru dosyasıyla başvurmalısınız. Böylece pasaportunuzu hemen alabilirsiniz. Eğer dosyada bir eksik varsa o halde pasaport almanız uzayacak ve bu eksiklikleri tamamlamanız beklenecektir. Örneğin pasaport harç bedelinin kesinlikle önceden ödenmesi gerekir. Alınan makbuzunda dosyada yer alması gerekir. Aksi takdirde pasaportunuzun çıkması gecikecektir.

Pasaport almak için 2 adet biyometrik fotoğraf, nüfuz cüzdanı aslı ve fotokopisi, pasaport harç bedeli makbuzu, defter bedeli ve ödeme makbuzu, varsa eski pasaportunuz ve gerekli durum için öğrenci belgesi de pasaport almak için istenen belgelerdir. Alınan makbuzların üzerinde mutlaka T.C. kimlik numaranızın isim ve soy isminiz gibi bilgilerin dekontun açıklamasında yer alması gerekir. Bu başvuru ve belgeler bu konuda yetki verilen nüfuz müdürlüklerine yapılması gerekir. Tüm başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra pasaport için onay verilir ve pasaportunuz size posta yoluyla gönderilir. Pasaportunuzu almak için kendi belirlediğiniz bir adresi talep edebilirsiniz. Ev, iş veya başka bir adrese doğru bilgiler verildiği sürece pasaportunuzu sorunsuz olarak alabilirsiniz.

#pasaportücretleri2019 #pasaportücretleri #pasaportharçları #bordopasaportharcı #yesilpasaportharci

1 Yorum

  1. neşe ırmak | 3 Mayıs 2019 at 14:57

    Merhaba Pasaport harç ücretleri hakında bilgi alabilir miyim

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1