Ukrayna YÖK Diploma Denkliği Olan Üniversiteler

Ukrayna YÖK Denklik

Üniversite Tanınırlığı 

hangileridir? YÖK diploma denkliği ne gibi faydalar sağlamaktadır? YÖK diploma denkliği bizler için oldukça önemlidir. YÖK tarafından tanınan üniversitelerden mezun herkese denklik işlemleri uygulanacak diye bir kural bulunmamaktadır. Denklik almış olduğunuz eğitimin içeriğine bakılarak karar verilen bir işlemdir. Tanınma yapılan anlaşmalar sayesinde geçerli olmaktadır. YÖK birçok üniversiteyi tanıma kapsamına almıştır. Ancak her mezuna denklik vermemiştir. Tüm bunları öğrenmek için çok detaylı araştırmalar yapmanız gerekir.

YÖK internet sitesinde tüm bu sorularına gerekli yanıtları vermektedir. YÖK’ün gideceğiniz üniversiteleri tanıması eğitim kadrosuna, sizlere vereceği eğitimin seviyesine, eğitim alacağınız ülkenin bulunduğu duruma bağlıdır. YÖK sizin en iyi sonuç alabileceğiniz üniversiteleri sizin için araştırıp tanınıp tanınamayacağına karar vermektedir.

YÖK tarafından tanınma sizlerin yurtdışı eğitiminden döndükten sonra ülkenizde çalışma hayatına başlamanız açısından da önemlidir. Hatta askerlikteki rütbeleriniz ya da devlet memurluğu seçimleriniz açısından da oldukça önem arz etmektedir. Eğitim almaya başlamadan önce YÖK’ün gideceğiniz okulu tanıyıp tanımadığını ya da denklik verip vermediğini öğrenmenizde yarar bulunmaktadır. YÖK bu işlemleri ücretli yapmaktadır. YÖK’ün internet sitesi üzerinden online başvuru yaparak tüm bu işlemleri gerçekleştirebilme imkânınız bulunmaktadır.

Ukrayna her yıl binlerce kişiye eğitim için kapılarını açmaktadır. Eğitimin yanı sıra seyahat amaçlı da oldukça fazla kişi Ukrayna’ya gitmektedir. Ukrayna ile yapılan ikili anlaşmalar sayesinde artık pasaportsuz giriş çıkış yapılabilmektedir. Bu durum da kişilerin Ukrayna’yı tercih etmesinde büyük bir nedendir.

Ukrayna YÖK diploma denkliği olan üniversiteler bizlere eğitim açısından oldukça fazla imkân sağlamaktadır. Denklik ve tanınma kapsamında birçok Ukrayna Üniversitesi ile karşılaşabiliriz.  Euro Star ziyaretlerinizle sizler için yapılacak araştırmalar ile birlikte Üniversite seçimleriniz sizlere artık zorlamayacaktır. İyi bir eğitim almanız için Euro Star yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Yapacağınız görüşmeler doğrultusunda Ukrayna’daki üniversiteler hakkında da bilgi sahibi olmanız mümkündür. Denklik kapsamında yapılan Bologna Anlaşması önemli gelişmelere sebep olmuştur. Bu gelişmeler elbette olumlu açıdan gerçekleşmiştir. YÖK bu konudan elinden gelen özveriyi göstermiştir. Denklik olsun ya da olmasın sizlerin eğitimi için birçok üniversiteyi tanıma kapsamına almıştır. Eğer denklik gözetiyorsanız bu duruma göre hareket etmeniz gerekir. Eğer denklik sizin için pek önemli değil ve özel sektör bazlı çalışmayı düşünüyorsanız tanınmış herhangi bir üniversiteye de gidebilirsiniz. Denklik gerektiren bölümler için denklik almazsanız bu alanda çalışma yapmanızın imkânı kalmaz. Örneğin sağlık bölümleri için denklik almanız gereklidir. Sağlık bölümünden mezun olan kişiler seviye tespit sınavına girebilmektedir. Elbette bu okulun dünya çapında nerede olduğuna da bağlıdır.  Ukrayna YÖK diploma denkliği olan üniversiteler; Odessa Devlet Tıp Üniversitesi, Ukrayna Ulusal Havacılık Üniversitesi, Ukrayna Odessa İ. İ. Mecnikov Üniversitesi, K.D. Uşınskı Güney Ukrayna Milli Pedagoji Üniversitesi kesin denklik veren üniversitelerdir.

Tüm üniversiteleri YÖK’ yapacağınız başvurularla öğrenmeniz mümkündür. Ukrayna YÖK diploma denkliği olan üniversiteler oldukça fazladır. Bizleri bu konuda herhangi bir sıkıntıya sokmazlar. Yapacağınız başvurular neticesinde denklik alabilmeniz de mümkündür.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1